Ludmil Klusev dënohet me 26 muaj burg dhe dënim në të holla prej 17.500 dollarë

Hartford I biri i kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klusev dënohet me 26 muaj burg dhe dënim në të holla prej 17.500 dollarë, thuhet në njoftimin e Ministrisë së drejtësisë në SHBA, dërguar pranë agjencisë “Meta”. Klusev është…

Gruevski erdhi për bisedië me Han, por nuk deshi të fotografohet as për Twitter

Shkup Në vijim e sipër është takimi i liderit të VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski me euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe euro- deputetët, Ivo Uajgël, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn. “Johanes Han dhe euro- deputetët janë në bisedë me Nikola Gruevskin. Urgjentisht kërkohet Qeveri e re. Shih shumicën parlamentare. Kushtetuta patjetër të respektohet”, shkroi në Twitter Majkël…

Shiko të gjitha lajmet...


Bilal-Kasami-Besa
Maqedonia

Kasami: Han ofroi mbështetje për formimin e Qeverisë

Shkup

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe treshja evropiane, Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn ofrojnë mbështetje për dalje nga kriza dhe kërkojnë të shohim më shumë drejt të ardhmes së shtetit sesa interesit personal, deklaroi ›


mogerini 3
Evropa

Mogerini: Ballkani Perëndimor është i tensionuar, nevojitet mbështetje bindëse nga BE

Bruksel

Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar, me sfida të planit të brendshëm, rajonal dhe global dhe nevojitet mbështetje bindëse nga BE për integrimin e rajonit, deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogerini.

Mogerini para seancës ›


Zeleznicka-pruga
Ekonomi

Bllokadat greke dhe ngritja e Dunavit vështirësojnë trafikun hekurudhor, kërkohen më shumë vagonë

Athinë

Trafiku hekurudhor është i stër- ngarkuar dhe kapacitetet e trenave janë të mbushur, alarmuan kompanitë maqedonase të cilat kërkojnë transport alternativ për shkak të bllokadës në pikën kufitare Evzoni nga bujqit grek, që po zgjat tashmë një javë.

Drejtori i ›


rade serbedzija
Korrespondentë

Rade Sherbexhia nesër arrin për festivalin “Vëllezërit Manaki”

Manastir

Manastiri po i bën përgatitjet e fundit për hapjen e nesërme solemne të edicionit të 37-të të festivalit ndërkombëtar të kamerës filmike “Vëllezërit Manaki”.

Tepihu i kuq para Qendrës së kulturës pritet të shtrohet nesër ndërsa në të do të ›