fbpx

Maqedonia e Veriut vitin e kaluar ka investuar 8 mln euro në mbrojtje të ajrit, industria ka marrë pjesë me 1,3 mln euro (Infografik)

-

Edhe përkrah asaj që për ajrin e ndotur në Maqedoninë e Veriut flitet shumë në opinion, investimet në mbrojtjen e ajrit janë të pakta. Vitin e kaluar si shpenzime dhe investime për mbrojtje të ajrit janë regjistruar rreth 8 milionë euro, tregojnë të dhënat më të reja të Entit Shtetëror të Statistikës. Industria dhe prodhuesit e specializuar në gjithë vendin në mbrojtje të ajrit ka investuar 124.558.000 denarë, përkatësisht pak më shumë se 3 mln euro.

Prej këtyre mjeteve, industria e përgjithshme maqedonase vitin e kaluar ka investuar në mbrojtjen e ajrit vetëm 83.278.000 denarë, apo rreth 1,3 mln euro. Këtu hyjnë edhe filtrat për mbrojtje nga lëshimi i substancave të dëmshme në ajër, si dhe të gjitha investimeve të tjera që kanë të bëjnë me emetimet e gazrave serrë në atmosferë, të cilat i shkaktojnë ndryshimet klimatike.

Drejt një niveli të këtillë të investimeve për mbrojtje të ajrit te industria mund të lidhen edhe të dhënat statistikore për pagesën dhe kompensimet për shërbimet e kryera për mbrojtje të ajrit, të cilat në vitin 2020 kanë qenë rreth 9,500 euro te sektori privat.

Të dhënat nga vitet e kaluara tregojnë se megjithatë në vend vitin e kaluar janë investuar më shumë mjete në lidhje me vitet e kaluara. Kështu që, në vitin 2019 investimet e përgjithshme dhe shpenzimet për mbrojtje të ajrit kanë qenë vetëm 3,2 mln, ndërsa vitin paraprak ato kanë qenë 3,9 mln euro.

Vlera më e lartë e shpenzimeve dhe investimeve për mbrojtje të mjedisit jetësor është vërejtur në vitin 2014 – 13,7 mln euro, ndërsa në këtë periudhë pikërisht industria i ka investuar pothuajse të gjitha këto mjete në funksion të mbrojtjes nga ndotja e ajrit, si problem me të cilin është ballafaquar shoqëria jonë.

Në vendet e zhvilluar, ndërsa ajo do të jetë edhe njëra ndër kriteret e domosdoshme të vendit për anëtarësimin e ardhshëm në BE, mbrojtja e mjedisit jetësor zbatohet përmes principit “ndotësi paguan”, që nënkupton se shpenzimet dhe investimet në funksion të mjedisit të pastër jetësor duhet t’i bart personi juridik apo fizik që e ndot ambientin, përkatësisht në këtë rast, ai i cili e ndot ajrin.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.