fbpx

Земјоделците од Прилепско преку метеоролошки станици ќе ги следат временските прилики

-

Во прилепските села Галичани и Канатларци се инсталирани две метеоролошки станици коишто ќе ги мерат временските прилики, а со тоа ќе им помагаат и на земјоделците во извршување на нивните работи.

Овие метеоролошки станици имаат сензори коишто ја покажуваат висината на температурата и влажноста на воздухот, воздушниот притисок, брзината на ветрот, количеството врнежи, како и соларната радијација. Освен тоа ја мерат и температурата на земјиштето – почвата.

– Станиците се целосно автоматизирани, што значи дека корисникот нема да оди до локацијата каде што е поставена за да ги прочита податоците, туку податоците ќе ги добие на компјутерска и мобилна апликација. Станиците на секои 10 минути регистрираат нови промени и преку GPRS ги испраќаат до сервер. Таму се обработуваат и се препраќаат до компјутерската и мобилната апликација, истакнуваат од Општина Прилеп.

Агрометеоролошките станици се поставени во консултација со подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство од Прилеп. Станиците ги набави и ги постави Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион со софтвер за земјоделски култури. Оваа новина е дел од проектот „Иновациите во функција на унапредување на земјоделството во Пелагонискиот регион“.

Добиените податоци од одредената локација ќе ги користат и агрономите и земјоделците, така што ќе се следи појавата и интензитетот на нападот на одделни штетници – предизвикувачи на болести на земјоделските култури.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...