fbpx

За Белата куќа изјавата на Трамп за жените е одвратна

-

Белата куќа ја нарече „одвратна“ вулгарната изјава на Доналд Трамп за жените, оценувајќи дека неговото недолично однесување може да се смета за сексуален напад.

– Како и другите Американци, претседателот ги смета за одвратни видеоснимката и тие изјави  – рече портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест.

Тој додаде дека однесувањето на Трамп заслужува најостра осуда и може да се смета за сексуален напад.

Во видеоснимката на „Ен-би-си“ стара 11 години, Трамп се фали со начинот на на кој ги освојува жените што го привлекуваат, односно со техники кои се блиски на сексуална злоупотреба.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...