fbpx
Таг: жени

таг: жени

Невистинито: На фотографијата не се жени кои ги пријавиле сопрузите за мобилизација во украинската војска

На фотографијата не се прикажани жени кои биле наградени затоа што ги пријавиле своите сопрузи во војска, туку жени од урбаната заедница Лозова кои изработиле и спровеле голем проект за овековечување на споменот на загинатите војници од заедницата. Тие биле вклучени во изработка на повеќе проекти поради што градоначалникот им се заблагодарил, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која споделува...

Конференција во Скопје: Во трката за рамноправност жените се натпреваруваат со заврзани нозе

„Жените се натпреваруваат во трката за рамноправност со заврзани нозе“, рече Билјана Брејтвејт од иницијативата „Јадран“ која има за цел повеќе жени да бидат дел од органите на управување. Таа на конференцијата со наслов „Успешни жени за успешен регион“, посочи дека во извештај од 2023 година се предвидува оти „ќе ни требаат уште 131 година за да бидеме еднакви, ако...

Кога „бездетната“ женска статуа би можела да проговори

„Наместо да шеташ куче, шетај дете!“, ми довикна возрасната жена додека ја шетав Љиљана (сосема е во ред да се насмеете на името), додека моето куче одеше накај неа и ѝ се радуваше, мавтајќи со опашката пред локалниот маркет. Посакав да ја запрам жената што ми го даде овој бесценет совет додека се движеше со торбите намирници, оти не...

„Решенија за поголемо политичко учество на женитe“: Жените се често недоволно застапени во партиските органи

Политичките партии тешко може да обезбедат репрезентативна демократија, доколку не преземат мерки да ја засилат и охрабрат улогата на жените во политиката. Ова е главниот заклучок од конференцијата посветена на борбата против насилството врз жените во политиката „Решенија за поголемо политичко учество на жените“, што се одржа денеска во организација на Фондацијата за демократија на Вестминстер (ВФД) во соработка...

Три девојчиња починаа по ритуал на осакатување на гениталиите во Сиера Леоне

Полицијата во Сиера Леоне ја истражува смртта на три девојчиња кои биле подложени на ритуал кој вклучува осакатување на женските гениталии (female genital mutilation – ФГМ). Според локалните извештаи што ги пренесува „Гардијан“, меѓу починатите се 12-годишната Адамзи Сесај, 13-годишната Саламату Џалох и 17-годишната Кадијату Бангура. Тие починале за време на церемониите за иницијација во една од северозападните провинции во...

Жените кои не молчат пред корупцијата: Ристоска, Дамева, Ивановска, Адеми, Трповска

За да се разбере најдобро степенот и напредокот во борбата против корупцијата во годината што измина, доволно е да се прочита втората реченица од Извештајот на Европската комисија во делот на борбата против корупцијата која буквално кажува сè - „не е постигнат никаков напредок“. Корупцијата како најверен, долгогодишен „пријател“ на земјава, си го задржа својот статус во речиси секоја пора...

Грковска: Вклучувањето повеќе жени во сајбер безбедноста овозможува подобар одговор на предизвиците

Жените претставуваат половина од корисниците на технологија, но сочинуваат само 25 проценти од глобалната работна сила за сајбер безбедност. Овој диспаритет не е само прашање на еднаквост, туку и прашање на ограничени размислувања и пристапи. Со оглед на тоа што заканите за сајбер безбедноста стануваат посложени, тимовите треба да вклучуваат различни перспективи за предвидување и ублажување на предизвиците, истакна...

Руралните жени се далеку од рамноправност и од социјална интеграција

Во Крушево се одбележа Меѓународниот ден на руралната жена – 15 октомври, кој традиционално по 16 пат се организира од Националната федерација на фармери со поддршка на Шведската организација за развој We Effect и од Германската развојна соработка спроведена од GIZ. На настанот се анализираа начините како да се поттикнат жените да имаат клучна улога во обезбедувањето на храната преку...

Не е вистина дека во војната ќе се мобилизираат сите Украинки од 18 до 60 години

Во објавата е споделена неточна информација дека ќе се прави мобилизација на жените Украинки во војската. Станува збор за неодамнешна законска обврска, според која, почнувајќи од 1 октомври, жените со медицинско или фармацевтско искуство треба да се регистрираат за воена служба, но, за разлика од мажите на возраст меѓу 18 и 60 години, нема да им биде ограничено да...

Едукативна програма ќе развива вештини кај девојки и жени од истокот на државата

Во тек е повик за пријавување за учество во едукативната програма „Girls power“, која ја спроведува „Асоцијацијата за инклузивен и одржлив развој“ – СИГА. Инклузивната и едукативна програма е наменета за млади жени и девојки од Источниот регион на Македонија. Програмата ќе се реализира во форма на интерактивни работилници и сесии кои се состојат од вежби низ кои учесниците ќе...

Програмата „Aspire Balkans“ ги уведува заинтересираните жени во претприемништвото

Како почеток на пре-акселераторската програмата „Aspire Balkans“ која има за цел да ги охрабри девојките и жените од земјава да станат претприемачки и својата бизнис идеја да ја претворат во старт-ап или да го унапредат својот веќе постоечки бизнис, минатата седмица се одржани првите предавања и работилници. Првиот модул на програмата го водеше инвеститорот од Израел, Михаил Мизрахи, кој потенцираше...

Украина не регрутира лица под 18 години, жените се запишани во воениот регистар, но не значи дека ќе бидат регрутирани

Украина  ја намали старосната граница за воен рок од 27 на 25 години, но не регрутира лица помлади од 18 години. Регрутирањето деца во вооружените сили е спротивно на законот во Украина. Што се однесува до жените во Украина, тие од 1 октомври 2022 година се запишани во воениот регистар, ама тоа не подразбира по автоматизам и дека...

Психо-социјална поддршка и креативни работилници за излез од семејно и родово базирано насилство

Советувалиштето при Националниот совет за родова рамноправност ќе организира повеќе типови на бесплатни услуги со цел да го поддржи и овозможи развојот на жените. Едена од овие програми вклучува индивидуална психо-социјална поддршка и консултации со психолог за жени кои се соочуваат со семејно и родово базирано насилство. Понатаму, се обезбедува и групна психо-социјална поддршка за жени кои имаат преживеано трауматски...

Насловна на „Тајм“ стара 10 години погрешно претставена дека пропагира депопулација

Тајм магазинот на својата насловна страница од август 2013 година има прикажано наслов на текст, во чија содржина воопшто не се говори за „нова пропаганда во насока на депопулација каде живот без деца е идеален живот без обврски“. Дури и луѓето претставени во текстот иако немаат деца, имаат исклучиво многу обврски поврзани со кариерата и професиите, како и вклученоста...

Промоција на книга за тајното женско училиште во Струга од Дијана Петрова

Во ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје утревечер со почеток во 19 часот ќе биде промовирана книгата „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Промотор на романот е Иван Антоновски, модератор на настанот е Александра Јуруковска, а фрагменти од делото ќе чита актерот Андреј Серафимовски. Настанот ќе се одржи во спомен-собата „Т’га за југ“. Романот „Излегувањето од сенка (Тајното женско училиште)“...

Жените – земјоделки на чекор до платено породилно отсуство

Собранието денеска ја изгласа потребата од донесување на Предлог на закон за измени и дополнување на Законот за здравствено осигурување со кој се овозможува платено породилно отсуство за земјоделки, информираа од Мрежата за заштита од дискриминација. „Сите присутни пратеници гласаа ЗА, со што сметаме дека Предлогот на законот успешно ќе ја помине законодавната постапка и земјоделките конечно ќе добијат системско...

Папата Франциск донесе историска одлука: Жените ќе имаат право на глас во Синодот на бискупите

Архивска фотографија од Папата Франциск, 2016 година | Фото: Long Thiên, CC BY-SA 2.0, Викимедија комонс
Папата Франциск одлучи на жените да им даде право на глас на претстојниот состанок на бискупите, промена без преседан која ги одразува неговите надежи на жените да им даде поголеми одговорности за донесување одлуки, пренесе Гардијан. Тој ги одобри измените на нормите кои го регулираат Синодот на бискупите, тело на Ватикан кое ги собира светските бискупи на периодични состаноци, по...

Царовска: Женското лидерство носи позитивни промени, води и управува со интегритет

„Жените и девојките поседуваат лидерски капацитети, водат и управуваат во интегритет, дејствуваат тимски и го мотивираат целиот тим за напредок. Ме радува фактот што сè поголем број на жени и девојки во последните години се вклучуваат во општествените процеси со цел подобрување на државата“. Ова го изјави директорката на Асоцијацијата за одржлив и инклузивен развој - SIGA Мила Царовска...

Намален бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години

Стапката на абортуси се намалила од 19 абортуси на 100 живородени деца во 2019 година на 17,1 во 2021 година. Во истиот период значајно е намален и бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години, покажуваат податоците од областа на сексуалното и репродуктивното здравје кои се обработени во новата публикација на Државниот завод за статистика...

Политичари, градоначалници и директори делеа ружи по повод 8 Март

Честитки и пораки по повод 8-ми Март, меѓународниот ден на жената, денеска пристигнаа од голем број министри, државни функционери, политички партии, градоначалници, директори на јавни претпријатија. Во честитката на премиерот Димитар Ковачевски се вели дека жените секој ден заслужуваат оризнане за нивната храброст. „Денеска го одбележуваме 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, првиот од 365 дена борба за економска, политичка и...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...