fbpx
Таг: жени

таг: жени

Жени криминалци (видео)

На лавината реакции во врска со грешките во учебниците по социологија, им се приклучи и Кика Авеиро. Кика вели дека во минатото и таа лично објавувала и зборувала за грешки кои можат да се најдат во учебниците од кои учат децата, но дека случајот со учебникот по социологија ги носи работите на ново ниво. Во видеото таа објаснува какво влијание...

Фактоје: Во мировните мисии надвор од Албанија нема 14 проценти жени

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“, неодамна (20.11.2019) ја aнализираше изјавата на министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка, во која таа тврди дека има зголемување на бројот на жени не само во политиката, туку и во други важни области. Според проверката на „Фактоје”, изјавата на министерската дека „како никогаш порано, 14 % од персоналот во мисиите надвор од...

Хелсиншки комитет: Семејното насилство е убиец број еден на жените

Според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените, информираат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените. Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство. „Наместо жената да биде и да се чувствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за неа доаѓа токму оттаму. Во нашата земја, само во...

Во МВР само 20 отсто жени, во војската помалку – (инфографик)

Дваесет отсто од вработените во МВР и 40 отсто од администрацијата во Министерството за одбрана се жени, покажуваат податоците на двете министерства, но дамите се многу помалку застапени во униформираната полиција и во војската. Во МВР во 2018 година само 13 отсто од учесниците во основната обука за полицаец биле жени, покажуваат податоците на Министерството. !function(e,t,s,i){var n="InfogramEmbeds",o=e.getElementsByTagName("script"),d=/^http:/.test(e.location)?"http:":"https:";if(/^/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window&&window.initialized)window.process&&window.process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement("script");r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,"infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js"); Во Армијата жените...

Останува поделбата на „женски“ и „машки“ институции, иако во просек жените се побројни во јавниот сектор (инфографик)

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Македонија има доминантно женски јавен сектор, покажуваат податоците од регистарот на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Повеќе од половина од вработените во јавниот сектор се жени, но, во овие анализи на извештаите од регистарот на вработените во јавниот сектор не влегуваат вработените во АРМ, полицијата и Агенцијата за разузнавање. За нив, во регистарот стои само број на...

Кампањата „Гласно против гласини“ во борба против дискриминацијата на жените

Под слоганот #СекојаЕднаЕВредна, вчеравечер беше означен почетокот на националната кампања „Гласно против гласини“. Оваа кампања, поддржана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, има за цел да ја подигне свеста за штетното влијание од ширењето „гласини“ кои доведуваат до родови стереотипи и предрасуди за жените во нашето општество. Кампањата „Гласно против гласини“ е поттикната од потребата да се стави крај на...

Преку везење пиперки до економско и социјално зајакнување на жените во Радовишко

Жени, чијашто просечна возраст е 73 години, кои целиот живот се занимавале со земјоделство, немаат ниту еден ден работен стаж, ниту, пак, сигурност во пензионерските денови. Немаат имот на свое име и зависат од тоа што ќе им го обезбеди семејството. Социјалното претпријатие „Виножито“ го решава токму овој предизвик – економско, но и социјално засилување на овие жени, со тоа...

Регионален бизнис-форум за жени претприемачи од Западен Балкан се одржува во Скопје

Регионалниот бизнис-форум за жени претприемачи се одржува денеска и утре во хотелот „Дабл три Хилтон“ во Скопје. Настанот е организиран од Програмата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за жени претприемачи од Западен Балкан, со цел да се разменат искуства помеѓу претставници од финансиските институции и жените претприемачи од регионот. „Програмата започна во октомври 2014 година, и има...

Се поголем број на жени работат во ИТ-секторот

Ако дваесетина години одвај од пет до 10 отсто од вработените во ИТ-секторот биле жени, сега состојбите значајно се промените. Според Елизабета Најковска од „Мајкрософт“, во 2019 година овој процент изнесува од 40 до 45 проценти и постојано е во нагорен раст. Во истовреме, расте и интересот на девојките за работа во секторот, кој до пред некоја година беше...

Ромките се борат со невработеност и немање пристап до гинеколог

Иницијативата на жени од Шуто Оризари го одбележува Меѓународниот ден на Ромите алармирајќи за пречките со кои и денес се соочуваат Ромките во нашата држава. „Пречките не можеме да ги доброиме, но низ годините јасно станува дека најголеми меѓу нив се невработеноста и немањето пристап до услуги за репродуктивно здравје. Незаконската наплата и неефикасните мерки од Програмата за активна заштита...

Жените во Македонија: Само правата им се исти, сè друго е во сенка на мажите

На одбележувањето на празникот 8 Март за родова рамноправност на жените со мажите, иако се чини дека жените во нашата држава ги имаат истите права со мажите, сепак податоците и статистиките говорат дека има уште многу работа на ова поле во државата. Родовата еднаквост е дел од Програмата на Владата за периодот 2017 - 2020 година за реализација на обврската на државата...

Мајлинда Брегу: Слушајте ги жените

Слушајте ги жените, порача денеска генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка, Мајлинда Брегу, изнесувајќи податоци според кои, кај жените е клучот на економскиот просперитет на Западен Балкан. „Секоја година економиите од Западен Балкан во просек изгубиле 18 проценти од домашниот бруто-производ БДП поради родовиот јаз на пазарот на трудот - што е повеќе од вкупниот БДП на Србија. Жените се...

Истражување: Mажите повеќе од жените се на социјалните мрежи

Интернет пенетрацијата е зголемена на 79,3 проценти опфат на домаќинствата во првото триемесечjе од 2018 година, наспроти 73,6 проценти во истиот период минатата година, вели претседателката Асоцијација за е-трговија на Македонија, Нина Ангеловска. Таа додава дека има подобрување и во начинот на пристап потребен за обавување на е-трговија. „Во Македонија 79,2 проценти од популацијата на возраст од 15 до 74 години употребило...

„Женски форум“: За 18 месеци, 60 жени жртви на семејно насилство во Тетовско

За 18 месеци, помош побарале 60 жртви на семејно насилство во Tетовско, од кои сите се жени. За оваа бројка информираат од невладината организација „Женски форум“ во Тетово, каде што жртвите имаат можност да побараат и добијат поддршка, како и бесплатна правна помош. Од организацијата велат дека, овие бројки се нереални за тоа колку навистина има жртви на семејно насилство,...

Жените претприемачи во земјава треба да се насочат кон ИКТ и СТЕМ секторот

Пазарот е заситен од нано професиите како малите салони за убавина и малите фризерски салони. Марта Пејоска веќе четири години е сопственичка на единствената галерија и атеље за изработка и дизајн на современ накит и филигран во Охрид. Вели дека единствен начин да ја оствари својата визија е преку претприемништвото. Пејоска е само една од храбрите млади девојки и жени,...

Саудиска Арабија почна да им издава возачки дозволи на жените

Властите на Саудиска Арабија почнаа да издаваат возачки дозволи на жени, само три недели од стапување на сила на кралската наредба со која им се дозволува на жените да управуваат со возило. Агенцијата за сообраќај на Саудиска Арабија наведе дека почнала да ги менува меѓународните возачки дозволи за саудиски дозволи, непосредно пред 24 јуни кога жените и службено ќе почнат...

Елези: Жените во руралните средини се соочуваат со пречки на пазарот на труд

Заменик министерот за финансии, Ширет Елези учествува на конференцијата организирана од Светска банка на тема „Развивање на потенцијалот за економски раст - преку подобрување на родовата еднаквост“, која се одржува во Виена. Елези истакна дека родовата еднаквост и учеството на жените на пазарот на капитал имаат придонес кон зголемување на економскиот раст. Таа посочи дека жените на пазарот на труд се...

Квиз: Проверете ги вашите знаења за половата застапеност на пазарот на труд

Анализата на податоците од Анкетата за работната сила на Државниот завод за статистика покажува дека во Македонија постои нерамномерна полова распределба на работните места и на платите. Проверете ги вашите знаења во однос на половата застапеност на пазарот на трудот во Македонија преку овој интерактивен квиз. Објавените визуелизации се дел од проектот D.A.T.A. – Data Analytics for Transparency and Accountability имплементиран...

Шекеринска: Бројот на жените во одбраната не е на задоволително ниво

Состојбата со бројот со жените во АРМ не е доволно добра, но таква е ситуацијата во речиси сите армии и во европските, кои се неколку чекори понапред во однос на Македонија, порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на трибината на тема „Родова перспектива во одбраната”, организирана по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Нагласи дека...

„Евростат“: Жените во ЕУ се 16 проценти послабо платени од мажите

Статистичката служба на Европската Унија, „Евростат“ објави дека жените во Европската Унија во 2016 година, во просек, биле за 16,2 отсто послабо платени од мажите, односно во просек заработиле 84 евроценти од секое евро кое го заработил маж. Во цела ЕУ, разликите во платите се намалени малку и тоа во просек за 0,6 процентни поени, од 2011 до 2016 година. Помеѓу земјите-членки...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...