fbpx

Царовска: Женското лидерство носи позитивни промени, води и управува со интегритет

Царовска изрази задоволство што на програмата „Future is feminist“ се пријавиле млади девојки кои сакаат да ги зајакнат своите лидерски вештини, да целат и водат кон развој во нивната кариера

-

„Жените и девојките поседуваат лидерски капацитети, водат и управуваат во интегритет, дејствуваат тимски и го мотивираат целиот тим за напредок. Ме радува фактот што сè поголем број на жени и девојки во последните години се вклучуваат во општествените процеси со цел подобрување на државата“. Ова го изјави директорката на Асоцијацијата за одржлив и инклузивен развој – SIGA Мила Царовска на првиот модул „Интегритет и управување со човечки ресурси“ од програмата „Future is Feminist“ што се одржа изминатите два дена во Скопје, во организација на Фондацијата Фридрих Еберт, а во соработка со СИГА.

Царовска изрази задоволство што на програмата „Future is feminist“ се пријавиле млади девојки кои сакаат да ги зајакнат своите лидерски вештини, да целат и водат кон развој во нивната кариера.

„Женското лидерство носи позитивни промени, жените ретко прават грешки во проценката или пак, во одлуките, а во истовремено тие размислуваат, планираат, дејствуваат, водат и се грижат. Жените лидерки се докажани во својата областа, управуваат со успешни проекти што даваат резултат во заедницата и во државата. Ги охрабрувам сите девојки да се вклучат во реализирање на своите замисли и цели на професионален план затоа што жените и знаат, и умеат, имаат лидерски вештини, а нивното вклучување во процесите помага за создавање на нови идеи и иницијативи коишто ќе ни помогнат на сите нас како граѓани без разлика на родовата припадност“, потенцира Царовска.

Проект координаторката во Фондацијата Фридрих Еберт Нита Старова истакнува дека девојките и жените можат да се носат со сите предизвици, да креираат и поднесуваат иницијативи и проекти што се од голем интерес за сите граѓани. Таа посочи и дека жените меѓусебно треба максимално да се поддржуваат една со друга, затоа што само на таков начин може да се направи вистински развој и прогрес.

„ФЕС и СИГА се организатори на првата програма „Future is Feminist“ што претставува серија на обуки за млади девојки што се спремни да учат, да ги зајакнат лидерските вештини и да носат одлуки. Оваа програма се разликува од останатите обуки во тоа што допира до лични и политички прашања, а се фокусира на четирите клучни карактеристики: знаење, ставови, вештини и навики“, порача Старова.

На првиот модул „Интегритет и управување со човечки ресурси“ учество зедоа проект координаторката во Фондацијата Фридрих Еберт Нита Старова, директорката на Асоцијацијата за одржлив и инклузивен развој СИГА Мила Царовска, експертката за комуникација и медиа од Албанија Едлира Џони и извршната директорка на Центарот за управување со промени Неда Малеска Сачмароска.

Обуката се организира во период од 6 месеци, од месец април до ноември, во кој ќе се одржат 4 тематски единици во траење од 2 дена или вкупно 8 работни дена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...