fbpx
Таг: обука

таг: обука

Остануваат уште осум дена за пријава: Обука за проверка на факти и можност за еднонеделна посета во САД

Остануваат уште осум дена до крајниот рок (03.03.2023 година) за апликација за учество во обука „Дезинформации и проверка на факти“, преку која двајцата најдобри учесници ќе имаат можност да заминат на еднонеделна посета во САД. На обуката, која ќе се одржи во Струга од 22 до 24 март 2023 година, меѓу останатите, ќе предава еминентниот новинар Џон Гринберг, дописник на...

Дезинформации и проверка на факти – повик за учество на обука, практиканство и студиска посета на САД

Фондација Метаморфозис, во партнерство со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), а со поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, го отвора вториот повик за учество на млади новинари во Програма за медиумска обука, „Дезинформации и проверка на факти“. Преку оваа програма, најдобрите учесници ќе имаат можност за практиканство во медиумите на Метаморфозис: Мета, Порталб или...

Одржана тридневна обука „Новинарство засновано на податоци и визуелизации“

Фондацијата Метаморфозис, во соработка со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists - ICFJ) од 8 до 10 февруари ја спроведоа тридневната обука на англиски јазик „Новинарство засновано на податоци и визуелизации“. Во обуката што се одржа во Скопје учествуваа 13 млади лица, првенствено студенти и млади новинари од Скопскиот и од Полошкиот регион. Обуката ја реализираа тројца новинари,...

Фотографијата не е снимена на Месечината, туку на Земјата за време на тренинг

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот и не се наведува дека фотoграфијата што се споделува воопшто не е снимена на Месечината, туку на Флорида, за време на вежби, односно тренинг пред мисијата воопшто да започне – во нејзината подготвителна фаза. Затоа и астронаутите, иако носат скафандери, на главите немаат шлемови. Станува збор за фотографија 72-H-249 на која е...

Остануваат уште пет дена за пријава: Обука за визуелизации на податоци за млади

Остануваат уште пет дена до крајниот рок (09.01.2023 г.) за апликација за учество во обука за Новинарство засновано на податоци и визуелизации на податоци преку која двајцата најдобри учесници ќе имаат можност да заминат на еднонеделна посета во САД. Обучувач ќе биде еминентниот новинар на „Њујорк тајмс“, Роберт Гебелоф, кој воедно предава дата новинарство на Факултетот за новинарство при Универзитетот...

Во „Шорткат“ денеска ги пренесуваме барањата на младите за зелени општини

Барањата на младите за зелени општини се главна тема во денешната епизода на „Шорткат“. На оваа тема разговаравме со две млади лица од скопските општини Чаир и Аеродром, како и со одговорните лица од здружението „Гоу Грин“. За барањата кои младите од четири општини ги имаат кон градоначалниците за новата 2023 година ќе информираме вечерва. Во емисијата информираме за одлуката...

ЗНМ и ИРЕКС одржаа обука за новинари на МТВ за кревање на стандардите на јавниот сервис

Група од над 30 новинари и сниматели од јавниот сервис, од МТВ 1, МТВ2 и од Македонското радио викендов учествуваа на тридневна обука за кревање на стандардите во известувањето и работењето, и во битката против дезинформации, соопшти ЗНМ. Како што велат оттаму обуката заеднички ја организирале ИРЕКС со поддршка на УСАИД, Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за...

Јакимовски вети бесплатна возачка за млади, Општина Карпош ќе субвенционира 50 отсто од трошоците за обука

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски:   Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски во својата предизборна кампања, меѓу другото, го даде и следното ветување: Обуката и полагањето за возачка дозвола претставува сериозно оптоварување на буџетот на секое семејство. За младите да положат за возачка дозвола се вклучуваат и...

Онлајн вебинар „Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“

Фондацијата Метаморфозис организира онлајн вебинар „Сајбер безбедност - Како да се заштитиме во дигиталниот свет“ што ќе се одржи на 29 септември на платформата Зум од 10 до 13:30 часот. Вебинарот ќе биде на албански јазик. „Вебинарот цели кон запознавање на граѓаните, граѓанските организации и бизнисите со разни видови на сајбер закани и давање на совети за како да се...

Град Скопје ќе ја возобновува професијата оџачар, нуди бесплатни обуки

Во рамки на проектот „Оџачари за чисти печки и чист воздух во Скопјe“, Градот Скопје денеска го објави јавниот повик за избор на кандидати за бесплатна настава и обука за оџачари, информираат градските власти. „Проектот има за цел да обезбеди контрола на загадувањето на воздухот во Скопје на начин на кој ќе обезбеди услови за одржување на бесплатна настава и...

Падобранци на НАТО предводени од Обединетото Кралство спроведуваат обука на четири локации во земјава

На 24 март, војници од осум земји на НАТО почнаа да пристигнуваат во Северна Македонија за воената вежба „Брз одговор 22“ , вежба на сојузничките воздухопловно-десантни сили, што е дел од пошироката серија вежби кои се одржуваат низ цела Источна Европа. Дури 1.800 падобранци од 16-та воздухопловна јуришна бригада на Обединетото Кралство пристигнаа во Северна Македонија за да одржат обука...

Македонски средношколци на пракса во Шпанија: Покажавме знаење

Седум ученици од средните училишта АСУЦ „Боро Петрушевски“ и СУГС „Владо Тасевски“ од Скопје реализираа едномесечна пракса во компании во Севилја, Шпанија, од каде се вратија со поголемо професионално и практично искуство. Посетата се реализираше во рамки на три годишен проект INTERVET Западен Балкан, кој ќе овозможи над 360 ученици од стручните средни училишта од земјите од Западен Балкан...

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Донацијата ја предаде амбасадорот на Република Словачка во Северна Македонија, Хенрик Маркуш. „Овој полнач за електрични возила е добиен во рамки на проектот „Greener Mobility“ и има моќност од 2x22 кw. Полначот е наменет за истражувања на Факултетот и...

Објавен повик за обука за зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот

Партнерските организации на Фондацијата „Метаморфозис“, „Зашто не“ од Босна и Херцеговина и Меѓународната мрежа за проверка на факти при Институтот „Поинтер“ објавија програма за обука за градење и зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот. „Целта е да се понудат вештини за проверка на факти на редакции и непрофитни организации и тие, преку менторство и мониторинг, да се...

Со обука на професорите од земјава, денеска рестартирана GLOBE – Програмата за животна средина и едукација

Денеска се одржува првата заедничка Глоуб обука за професорите од С.Македонија, Хрватска и Словенија и воедно се одбележува рестартирањето на „GLOBE Програмата за животна средина и едукација“ во С.Македонија. Целта на оваа работилница е нововклучените професори да се обучат за спроведување на активностите на програмата, а професорите кои имаат искуство да се запознаат со новите протоколи со што ќе се...

Царовска: Наставниот кадар во летниот период ќе се обучува за новиот концепт за основно образование

Министерката за образование и наука, Мила Царовска најави дека летниот период ќе биде искористен за обука на наставниот кадар во прво и во четврто одделение за новиот концепт за основно образование. Како што рече таа во изјава за Утринската програма на Националната радиотелевија, во моментов програмите се во изработка, од кои за прво одделение треба наскоро да излезат, додека...

Попис 2021: До утрово, 22.253 лица од дијаспората евидентирани во апликацијата за самопопишување

До утрово во 8 часот, вкупно 22.253 лица биле евидентирани преку апликацијата за самопопишување на Државниот завод за статистика (ДЗС). Дијаспората непречено ја користи апликацијата за самопопишување, а од ДЗС веќе излегоа со предупредување дека секое лице што ќе се обиде да ја злоупотреби апликацијата, вклучувајќи го и внесувањето лажни податоци, ќе биде казнет според законските прописи. Покрај дијаспората, непречено...

Објавен повик за обуки за медиумски работници за унапредување на медиумската писменост за родово базираното насилство

Организацијата ХОПС – Опции за здрав живот Скопје во партнерство со Коалиција Маргини и Националната мрежа за борба против насилството врз жените и семејното насилство, објавува јавен повик за учество на обуки за унапредување на знаењата и вештините кај медиумските професионалци во областа на родово базираното насилство и насилството врз жени и девојчиња, но и за улогата на медиумските...

Јавно-приватното партнерство слабо функционира поради лошо подготвени проекти и слаба законска рамка

Повеќе од скромни се искуствата во Република Северна Македонија со изградбата на големи проекти по принципот на јавно-приватно партнерство (ЈПП). Во изминатите години има три остварени, но неуспешни проекти. Тоа се оној за скопската депонија „Дрисла“, охридската единица за водовод „Проаква“ и комплексот „Македонско село“. Само како идеја, без почеток, останаа обидите за ЈПП за „Драмскиот театар“ и скопскиот...

МВР објави оглас за прием на 600 нови полицајци, опозицијата негодува

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска го објави јавниот оглас за прием на 600 нови полицајци. Како што информираат од МВР, за подрачјето на СВР Скопје ќе бидат примени 100 нови вработени, додека по 50 полицајци ќе бидат вработени во СВР Струмица, СВР Охрид, СВР Битола, СВР Куманово и Регионалниот центар за гранични работи Север. Со распишаниот оглас по 30 полицајци...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...