fbpx
Tags жени

Tag: жени

RMV, krahasuar me vitin e kaluar, karantina ka rritur numrin e rasteve të dhunës familjare për 30%

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe deklaroi se sipas rezultateve të klinikës psikiatrike, izolimi në kohën e karantinës për shkak të pandemisë me Kovid-19, ka rezultuar me rritje të rasteve të dhunës në familje, shkruan Meta.mk. “Kam biseduar me drejtorin e klinikës psikiatrike, çdo ditë regjistrohen raste të tilla. Në ambulanten e tyre online çdo ditë regjistrohen raste të tilla edhe atë...

Rrjeti kombëtar kundër dhunës: Dy vrasjet e grave janë shenjë që sistemi po dështon

Rrjeti kombëtar kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje vlerësojnë se dy vrasjet e grave (femicid) brenda më pak se dy javë janë shenjë që sistemi nuk po dështon në përballjen me dhunën në familje dhe dhunën e bazuar në gjini, raporton Meta. “Pas njoftimit të lajmeve shqetësuese për vrasjen e djeshme të një gruaje të re në Shkup nga...

Në MPB vetëm 20 përqind janë gra, e në ushtri edhe më pak (infografik)

Njëzet përqind e punonjësve në MPB dhe 40 përqind të administratës në Ministrinë e mbrojtjes janë femra, tregojnë të dhënat e dy ministrive, por gratë janë shumë më pak të përfaqësuara në policinë e uniformuar dhe në ushtri, njofton Meta.mk. Në MPB më vitin 2018 vetëm 13 përqind nga pjesëmarrësit në trajnimin bazik për policë kanë qenë femra, tregojnë të...

Gruevski: Më 24 prill vjen dënimi dhe hakmarrja e popullit

Kreu i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski foli në konferencën vjetore të Unionit të grave në sallën “Boris Trajkovski”. Sipas tij, dikush “duke shfrytëzuar LSDM-së ka dashur në mënyrë të pistë të rrëzoj VMRO DPMNE-në, të destabilizoj Maqedoninë. “Çdo gjë ishte e përgatitur në mënyrë të përsosur, por siç e dimë nuk ka kriminalitet të përsosur. Në këtë rast, mungonte një finesë...

Popovska propozon një njësi zgjedhore me numër të njëjtë të grave dhe burrave në listë

Deputetja Liljana Popovska nga RDM mbështet propozimin për ndryshimin e Ligjit për zgjedhje me një njësi zgjedhore, që e dorëzoi Pavle Trajanov. Siç shkruan në njoftimin e RDM, një njësi zgjedhore ka qenë dëshira e tyre e kamotshme. Popovska planifikon të ngrit amendamente të ligjit edhe për numrin e barabartë të grave dhe burrave nëpër lista të hapura. “Gjithë këto ndryshime do...

“Solidariteti” : Pushteti gratë i konsideron shtëpiake dhe “prodhuese”

 Pa barazi të plotë gjinore nuk ka as demokraci e as drejtësi sociale- kjo është porosia që e dërgon lëvizja majtiste “Solidariteti” me rastin e 8 Marsit, Ditës ndërkombëtare të gruas. -Shoqëria jonë edhe më tej është peng i mekanizmave tradicional dhe patriark të të menduarit dhe jetuarit. Ato kanë rol kyç në krijimin e politikave, sjelljen e ligjeve dhe...

RDM kërkon ndryshime në Kodin Zgjedhor, të ketë 50% gra në politikë.

Forumi i grave në RDM të gjitha grave në R. e Maqedonisë ua uroi festën e 8 Marsit, Ditën ndërkombëtarë të grave. Në njoftimin e kësaj partie thuhet se e mbështesin platformën “Planeti 50-50” deri vitin 2030, e vendosur nga Kombet e Bashkuara. -Propozojmë përmes ndryshimeve në Kodin zgjedhor, të sigurohet përfaqësim më i barabartë i grave dhe burrave në...

ISIS-i në Falluxha ekzekuton 150 gra që refuzuan të martohen me xhihadistë

Të paktën 150 gra të cilat refuzuan të martohen me militantët e ISIS u ekzekutuan në krahinën perëndimore Al-Anbar të Irakut. Lajmin e bëri te ditur Ministria e të Drejtave të Njeriut në Irak Sipas një deklarate të ministrisë të lëshuar të martën, militantët e ISIS kryen një mori sulmesh në Falluxha, dhe varrosën viktimat në varreza masive në një...