Неприлагодена брзина за условите на патот, односно веројатно околу 100 километри на час е причината за тешката несреќа на македонскиот автобус кој ноќта во неделата се преврте близу Лесковац, Србија при што загинаа три лица, а 32 се повредени, јавуваат српски медиуми, повикувајќи се на извори во истрагата.

Автобусот, според преживеаните патници, почнал неконтролирано да се движи, по што се превртел кај Брестовац, речиси пред Лесковац.

Потешко повредените во болниците во Ниш и во Лесковац синоќа ги посети македонскиот министер за здравство, Венко Филипче.

Српските медиуми јавуваат дека возачот, кој се сомничи дека е одговорен за трагедијата, е уапсен.

–  Според досегашните информации, постои сомневање дека возачот возел со брзина од околу 100 километри на час иако патот бил завеан со снег и лизгав, што довело до несреќата – вели извор од истрагата за српските медиуми.

Како што синоќа изјави министерот Филипче, во Лесковац се сместени осум пациенти, кои се полесно повредени, а за денеска или утре би биле испратени во Македонија. Во Ниш се сместени пациенти се посериозни повреди, кои се под постојан надзор, а двајца од нив можеби ќе треба да се оперираат. Како што рече Филипче, во договор со колегите од Клиничкиот центар Ниш, ќе се реши дали ќе бидат оперирани таму или ќе бидат транспортирани во Скопје.

– Спиев и ме разбуди викање. Погледнав и видов дека автобусот оди лево-десно. Се фатив за седиштето и одеднаш автобусот се преврте. Раката ми остана под седиштето – вели Ремзи Демиров (55) од Штип, кој со автобусот на „Еуро Бус“ патувал за Виена. Хоспитализиран е во Ниш.

Голем број екипи на Итна помош и пожарникари од Лесковац и Ниш многу бргу пристигнале на местото на несреќата.

– Глетката беше страшна. Автобусот беше свртен на страна, патниците лелекаа и бараа помош, додека скршени стакла беа разлетани на сите страни. Четири лица беа заробени во автобусот. Докторите веднаш истрчаа да помогнат, за жал, за тројца беше доцна – вели соговорник за „Србија данас“.