fbpx
Таг: Ниш

таг: Ниш

Бомба во Ниш тешка еден тон од 1999 година отстранета од градилиште

Бомба од авион во градилиште во Ниш беше успешно отстранета од страна на српското Министерство за внатрешни работи (МУП), пренесува Радио Слободна Европа. Бомбата датира од 1999 година, од бомбардирањето на НАТО врз Сојузната Република Југославија. Бомбата е отстранета надвор од градот. На 1.300 граѓани кои беа евакуирани им е дозволено повторно да се вратат во своите домови. Станува збор за...

Стрип-авторот Игор Јовчевски – специјален гостин на фестивалот „Стрипорама“ во Ниш

Од 10 до 13 август во Ниш ќе се одржи осмото издание на Меѓународниот фестивал на стрип и популарна култура „Стрипорама“. Меѓу 12-те еминетни стрип-уметници од неколку земји, кои се поканети како специјални гости, е и македонскиот автор Игор Јовчевски. Фестивалот „Стрипорама“ го организира стрипарницата „Јужни Дарквуд“ а се одржува во содејство со Меѓународниот џез фестивал „Нишвил“ (Nišville). Тие заедно,...

ЕУ е подготвена да ја поддржи изградбата на брза железничка пруга од Белград до Табановце

Брза пруга од Белград до македонско-српската граница кај Табановце е капиталниот инфраструктурен проект за кој Европската унија е подготвена да ја поддржи Србија со финансиска инвестиција помеѓу 35 и 50 отсто од неопходните средства, или од 600 до 700 милиони евра, јавува белградскиот весник „Политика“. Ова е епилогот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателката на Европската...

Најмалку 36 лица повредени на вчерашните протести во Србија, обвинувања за бруталност од двете страни

Најмалку 36 лица се повредени на вчерашните протести во Србија, меѓу кои се и лидерите на опозициските партии „Двери“ и „Движењето на слободни граѓани“, Бошко Обрадовиќ и Сергеј Трифуновиќ, јавуваат српските медиуми. Телевизијата „Н1“ јавува дека Обрадовиќ бил повреден во судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред српскиот парламент, додека Трифуновиќ на истата локација бил нападнат од дел од демонстрантите. Весникот...

Воз од Белград и Ниш за Солун од 14 јуни

„Србија воз“ од 14 јуни повторно го воведува во сообраќај експресниот воз од Белград за Скопје и Солун. Патниците ќе можат секојдневно да патуваат, со поаѓање од белградската железничка станица Топчидер во 18.35 часот и пристигнување во Солун во 9.33 часот. Во обратна насока, возот од Солун за Белград ќе поаѓа во 18.51 часот и ќе пристигнува во Белград...

Автопатите „Арбен Џафери“ од Блаце до Приштина и низ Грделичка клисура готови до крајот на мај

Izvor: Ministerstvo za gradeznistvo, transport i infrastruktura na Srbija
Македонските граѓани од крајот на мај во Србија и Косово ќе можат да патуваат по нови автопати. Двете земји, во речиси идентичен период, ја завршуваат изградбата на двата автопати што ќе обезбедат побрзо патување до Приштина и Ниш. Српската министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ денеска најави дека во наредните 10 дена ќе биде отворен за сообраќај...

Петмина мртви откако воз удри автобус кај Ниш

Во голема несреќа што се случи утрово, кога воз удри автобус на „Ниш Експрес“ близу српскиот град Ниш, животите ги загубија пет лица, а се стравува дека бројката на жртви може да расте, бидејќи во Клиничкиот центар во Ниш во критична состојба се уште двајца 16-годишници. Како што јавуваат српските медиуми, на обележан премин, но без рампи, на пругата кај...

Возачот на автобусот кој се преврте кај Лесковац возел со околу 100 километри на час

Неприлагодена брзина за условите на патот, односно веројатно околу 100 километри на час е причината за тешката несреќа на македонскиот автобус кој ноќта во неделата се преврте близу Лесковац, Србија при што загинаа три лица, а 32 се повредени, јавуваат српски медиуми, повикувајќи се на извори во истрагата. Автобусот, според преживеаните патници, почнал неконтролирано да се движи, по што се...

Студентите во Белград ги формулираа барањата на протестите против Вучиќ

Студентите во Белград, кои веќе два дена учествуваат во „протестите против диктатурата“ кои се одвиваат во најголемите градови на Србија, денеска ги поддржаа барањата на колегите од Нови Сад и додадоа уште едно - барање за ревизија на избирачкиот список и овозможување електронско гласање. Студентите, кои своите барања ги објавија на „Фејсбук“, бараат протестите да траат до смената на членовите...

Поради снегот и студот, прогласена вонредна состојба во 10 општини во Србија

Поради снегот и екстремно ниската температура, во Србија и понатаму на сила е црвениот метеоаларм, а во десет општини, во централниот и во јужниот дел на земјата, прогласена е вонредна состојба. Според податоците од Автомото-сојузот на Србија, големите снежни наноси и силниот ветер го отежнуваат сообраќајот, но и покрај ваквата состојба, сите патишта се проодни. Изминатата ноќ најкритично беше на југот...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...