Најмалку 26 лица загинаа во терористичкиот напад во Тикрит, додека повредени се повеќе од 40, соопшти локалната полиција.

Меѓу настраданите во нападот, извршен северно од Багдад, има и 14 полицајци.

Засега сè уште никој не ја презел одговорноста за нападот.