fbpx

Уште еден неуспешен обид на републиканците да го повлечат „Обамакер“

-

Американскиот Сенат, во кој републиканците се мнозинство, повторно го отфрли предлогот за повлекување на законот на поранешниот претседател Барак Обама, „Обамакер“.

Републиканеците Џон Мекејн, Сузан Колинс и Лиса Мурковски гласаа против отфрлањето на законот за здравствена заштита што го воведе претходниот американски претседател. Предлогот е отфрлен со 51 спрема 49 гласа.

Ова е трет неуспешен обид неделава на републиканците да го отповикаат законот на Обама од 2010 година.

Конзервативните сенатори беа подготвени да го повлечат законот иако не е подготвена негова замена, но умерените претставници беа загрижени дека тоа ќе ги револтира гласачите имајќи предвид дека Конгресот нема да биде во состојба за изгласа нов закон за здравствена заштита.

Според проценките на канцеларијата за буџет на Конгресот, со повлекување на „Обамакер“, без притоа да се воведе негова замена, околу 30 милиони Американци би останале без здравствено осигурување, што беше причина за некои од републиканците да гласаат против повлекување на законот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска евтина струја од 13 до 15 часот

Од денеска, 1 декември, се враќа евтината тарифа на струјата за просечна потрошувачка на електрична енергија во блок 1 и 2. Со тоа, граѓаните ја добиваат можноста за евтина...