fbpx
Таг: Сенат

таг: Сенат

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во земјава

Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во американскиот Сенат. Прајс Агелер доаѓа на местото на Кејт Брнз, која ја извршуваше функцијата во Скопје од 2019 година, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. Сенатската комисија за надворешни работи минатата недела имаше сослушување за нејзината номинација, на кое таа...

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој доведе до насилни протести и упад во Законодавниот...

Владата го стави во мирување изборот на нов ректор на УКИМ поради корона вирусот

Владата на вчерашната седница одлучи да го стави во мирување изборот на нов ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје по реакциите што беа упатени од дел од кандидатите за избор на оваа функција и од Независниот академски синдикат (НАКС). Владата го допрецизираше членот 5 од Уредбата за законот за високо образование, со кој се предвидува на органите...

Шпанскиот Сенат ќе го ратификува протоколот за наше членство во НАТО

Шпанскиот Сенат попладнево со почеток во 13 часот треба да ја заврши постапката за ратификација на протоколот за членството на Македонија во НАТО, со што процедурата за влез на Македонија во НАТО ќе биде комплетирана. Претходно Протоколот беше ратификуван долниот дом на шпанскиот парламент. По ратфикацијата во Сенатот документот треба да оди на потпис кај кралот Фелипе Шести, по што...

Италијанскиот Сенат и Велика Британија го ратификуваа протоколот за НАТО

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Протоколот помина во Долниот дом на Парламентот, но ратификацијата во Сенатот се оддолжи поради политичката криза, која се реши со формирањето нова Влада на Италија. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на „Фејсбук“ информираше дека и Велика Британија ја завршила националната процедура за ратификување на протоколот за НАТО. „Убав ден! И Велика Британија...

Канадската химна стана родово неутрална

Канадскиот Сенат го усвои законот со кој националната химна на земјата станува родово неутрална, пренесуваат светските медиуми. Со измените, во вториот стих од хумната „О, Канада“ зборот „синови“ се заменува со изразот „сите нас“. Против донесувањето на законот беа опозициските конзервативци, но решението сепак го помина конечното гласање. Борбата за промена на стиховите во текстот на химната предизвика, како што...

Американската влада во финансиска блокада

Делумно затварање на американските федерални служби стапи на сила по неуспешниот обид републиканците и демократите во Сенатот да постигнат компромис за буџетот. Претставничкиот дом изгласа закон со кој се продолжува финансирањето на буџетот до 16 февруари, но Сенатот не го потврди и покрај интензивните преговори на републиканците и демократите и интервенцијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Откако двата дома на американскиот...

Трамп бара од демократите да спречат блокада на сојузната администрација

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика сенаторите од редот на демократите да гласаат за законот за привремено финансирање на владата за да не дојде до парализирање на сојузната администрација, јавуваат агенциите. Трамп притоа ги критикуваше демократите во Сенатот, велејќи дека „тие сакаат нелегална имиграција и слаби граници“. „Законот за привремено финансирање на владата е одобрен ноќеска во Претставничкиот...

Сенатот на САД одобри 700 милијарди долари буџет за Пентагон

Горниот дом на американскиот конгрес го одобри буџетот на Пентагон, кој изнесува 700 милијарди долари, јавуваат светските агенции. Сенатот синоќа со 89 гласа „за“ и осум „против“ го изгласа законот за одбранбената политика на САД, кој предвидува 640 милијарди долари за основните операции на Пентагон, вклучувајќи набавка на оружје и плати за војниците. Дополнителни 60 милијарди долари се обезбедени за мисиите...

Конгресот одобри 15 милијарди долари за штетите од ураганот Харви

Претставничкиот дом на САД, а потоа и горниот дом - Сенатот, вчера усвоија закон за доделување 15 милијарди долари за помош на настраданите и за обновување на оштетените објекти од ураганот Харви. Пратениците го усвоија законот со 316 гласа „за“ и 90 „против“.

Марк Грин именуван за директор на УСАИД

Американскиот Сенат го именуваше поранешниот конгресмен Марк Грин за директор на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) на предлог на претседателот Доналд Трамп. „Грин на нашата организација ќе ѝ помогне да ги постави приоритети во идните развојни инвестиции на Америка, да го осигури секој долар од даночните обврзници, да ја унапреди сигурноста и просперитетот на нашата земја и да нè...

Трамп ќе стави потпис на законот за санкции кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобрува предлог-законот за воведување санкции кон Русија и планира да го потпише, соопшти Белата куќа. „Претседателот ги прочита првичните верзии на законот и договорените крајно важни делови од него. Сега тој ја разгледува конечната верзија и врз основа на отвореноста кон забелешките ќе го одобри предлог-законот и има намера да го потпише“, стои во соопштението. Сенатот...

Уште еден неуспешен обид на републиканците да го повлечат „Обамакер“

Американскиот Сенат, во кој републиканците се мнозинство, повторно го отфрли предлогот за повлекување на законот на поранешниот претседател Барак Обама, „Обамакер“. Републиканеците Џон Мекејн, Сузан Колинс и Лиса Мурковски гласаа против отфрлањето на законот за здравствена заштита што го воведе претходниот американски претседател. Предлогот е отфрлен со 51 спрема 49 гласа. Ова е трет неуспешен обид неделава на републиканците да го...

Путин: Одговорот на Русија на санкциите од САД ќе зависи од конечната верзија на законот

Русија ќе протера 35 американски дипломати и максимално ќе го ограничи нивниот број доколку американскиот претседател Доналд Трамп го потпише законот кој се однесува на санкции против Русија, пишуваат руските медиуми, повикувајќи се на извори од руското министерство за надворешни работи. Руското МНР ја разгледувало можноста и за непропорционален одговор, на тој начин што Москва може да ја одбие соработката со...

Нова шлаканица за Трамп – републиканците го спасија „Обамакер“

Американскиот Сенат, во кој републиканците имаат мнозинство, го отфрлија предлогот на претседателот Доналд Трамп да се повлече Законот за здравствена заштита (познат како Обамакер) на поранешниот претседател Барак Обама. Седум републиканци синоќа им се приклучија на демократите во Сенатот и предлогот е отфрлен со 55 гласа на спрема 45 гласови „за“. Ова е вторпат неделава републиканците да не успеат да...

Претставничкиот дом на САД усвои нови санкции за Русија, Иран и за Северна Кореја

Со 419 гласови „за“ и само три „против“, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа го усвои предлог-законoт за воведување дополнителни санкции кон Русија, Иран и кон Северна Кореја. Законот го поддржаа и републиканците и демократите, и покрај противењето на американскиот претседател Доналд Трамп. Законот сега треба да оди на гласање во Сенатот, по што треба да биде одобрен и од...

Пропадна обидот на републиканците да го заменат „Обамакер“

Републиканците во Сенатот на САД не успеаја да ги соберат неопходните 60 гласови за целосна или делумна замена на Законот за здравствена заштита (Обамакер). Сенатот го отфрли предлог-законот со 43 гласа „за“ и 57 „против“, од кои девет гласа беа од редовите на републиканците. Сенаторите гласаа за отворање дебата за новиот републикански закон за здравствена заштита, што се смета за...

Средбите со Русите беа „изгубено време“, тврди зетот на Трамп

Џаред Кушнер, зетот на американскиот претседател Доналд Трамп, тврди дека за време на претседателската кампања имал четири состаноци со Русите, но демантираше дека соработувал со нив за да му помогне на сегашниот претседател. Ниту еден од состаноците со руските граѓани и претставници, меѓу кои и со рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кишљаков, не бил непримерен, наведува во соопштението Џаред Кушнер,...

Зетот на Трамп ќе сведочи пред Сенатот за врските со Русија

Џаред Кушнер, зетот на претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска ќе сведочи пред сенатскиот Комитет за разузнавачки прашања во врска со истрагата за вмешаноста на Русија во претседателските извори. Кушнер на затворена седница ќе одговара на прашања на членови на одборот на долниот дом на Конгресот, а утре ќе разговара со членови на Комитетот за разузнавачки прашања на Претставничкиот дом. Двата...

Комисијата на Сенатот ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов шеф на ФБИ

Комисијата за правосудство на американскиот Сенат едногласно ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов директор на Федералното истражно биро (ФБИ), јавуваат медиумите во САД. Сите 20 членови на комисијата гласале за номинацијата на Вреј, кој по професија е адвокат, а во администрацијата на Џорџ Буш Помладиот ја вршеше функцијата помошник-министер за правосудство. Американскиот претседател Доналд Трамп го номинираше Вреј за...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...