fbpx

Сенатот на САД одобри 700 милијарди долари буџет за Пентагон

-

Горниот дом на американскиот конгрес го одобри буџетот на Пентагон, кој изнесува 700 милијарди долари, јавуваат светските агенции.

Сенатот синоќа со 89 гласа „за“ и осум „против“ го изгласа законот за одбранбената политика на САД, кој предвидува 640 милијарди долари за основните операции на Пентагон, вклучувајќи набавка на оружје и плати за војниците.

Дополнителни 60 милијарди долари се обезбедени за мисиите во Авганистан, Ирак, Сирија и во другите воени подрачја.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп до Конгресот поднесе предлог-буџет со кој бараше 603 милијарди долари за основните операции и 65 милијарди долари за мисиите во странство.

Законот усвоен во Сенатот предвидува 8,5 милијарди долари за зајакнување на системот на ракетна одбрана и 10,6 милијарди долари за 94 борбени авиони, што е 20 пати повеќе отколку што бараше администрацијата на Трамп.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...