fbpx

Канадската химна стана родово неутрална

-

Канадскиот Сенат го усвои законот со кој националната химна на земјата станува родово неутрална, пренесуваат светските медиуми.

Со измените, во вториот стих од хумната „О, Канада“ зборот „синови“ се заменува со изразот „сите нас“.

Против донесувањето на законот беа опозициските конзервативци, но решението сепак го помина конечното гласање.

Борбата за промена на стиховите во текстот на химната предизвика, како што пренесува „Би-би-си“, жестока дебата, а слично решение беше одбиено од конзервативците во 2010 година, кои тогаш го имаа мнозинството во канадскиот парламент.

Промената во 2016 година ја предложи сега покојниот пратеникот на либералите, Морил Беланже, на кого му беше дијагностицирана Амиотрофична латерална склероза, позната и како Лу Геригова болест и кој почина кон крајот на истата година.

Инаку, канадскиот Сенат се изјаснува за законите кои претходно ќе ги усвои Претставничкиот дом.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...