fbpx
Таг: Сенат

таг: Сенат

Францускиот парламент изгласа продолжување на вонредната состојба

Горниот дом на францускиот параламент одобри продолжување на вонредната состојба во земјата за три месеци, јавуваат агенциите. За таа одлука гласале 336 пратеници, додека 12 биле против. Францускиот долен дом на парламентот вчера одобри продолжување на вонредната состојба, пренесува АП. Вонредната состојба во државата ќе ѝ овозможи на полицијата да апси и да врши претреси, а властите ќе можат да забранат движење...

Сенатот го одбри договорот за нуклеарната програма на Иран

Американскиот претседател Барак Обама го оцени како историски чекор исходот од гласањето на Сенатот за договорот за иранската нуклеарна програма. Во Сенатот, кој има 100 члена, против одлуката за одбивање на спогодбата за иранската нуклеарна програма гласаа 40 демократи и двајца независни сенатори, што е за еден глас повеќе од најмалиот број гласови потребни за спречување на усвојувањето на предлогот. -...

Обама обезбеди поддршка во Сенатот за договорот за нуклеарната програма на Иран

Администрацијата на претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Барак Обама, ја доби потребната поддршка од членови на Сенатот за договорот за нуклеарната програма помеѓу Иран и шесте светски сили, чија имплементација, како што се предвидува, треба во голема мера да придонесе за геополитичкиот пејзаж на Блискиот Исток, пишуваат медиумите во САД. Сенаторката Барбара Микулски денеска објави дека ќе го поддржи...

Сенатот предлага нов закон за високо образование, Министерството подготвено

Во најкус можен рок да иницира сеопфатна расправа од која би произлегол предлог за нов закон за високо образование, му предлага Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Министерството за образование и наука. Оваа одлука ја донел денес Универзитетскиот сенат, за која ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, со допис го информира министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. „Универзитетскиот сенат...

Мнозинството Американци ја оправдуваат тортурата на ЦИА

Мнозинството граѓани на САД, односо 51 отсто од нив, го сметаат оправдано користењето тортура во текот на сослушувањето на осомничените за тероризам, додека 29 отсто не ги оправдуваат методите што ги користела Централната разузнавачка агенција(ЦИА), се наведува во извештајот што синоќа го соопшти Центарот за истражување „Пју“. Околу 56 отсто од американските граѓани сметаат дека употребата на тортура довела до откривање...

Сенатот ја одобри војната против ИСИС

Американскиот Сенат ѝ даде зелено светло на Белата куќа за војна против џихадистичката група Исламска држава. Надворешно-политичкиот одбор на Сенатот ја изгласа резолуцијата на сенаторот Роберт Менендез, со која операциите на американската војска се ограничуваат на три години. Во документот се наведува дека ангажирањето на копнените сили е можно само во одредени ситуации.

Поранешни шефови на ЦИА: Нашите техники спасија илјадници Американци

Неколку поранешни директори и заменци-директори на ЦИА објавија статија во која го нападнаa Сенатот, обвинувајќи го за селективен напад на извештајот за разузнавачките техники во времето на Џорџ Буш, пренесува „Нова ТВ“. Според поранешните-лидерите на ЦИА, техниките за испитување давале резултат, односно велат, „спасиле илјадници животи“. Американските медиуми ја критикуваа ЦИА за непотребно мачење на луѓето, бидејќи на крајот то не...

САД: ЦИА била побрутална отколку што тврдела

Методите на испитување што ЦИА ги користела во случајот со осомничените за тероризам биле многу побрутални отколку што тврдела, соопшти американскиот Сенат. Во извештајот на Сенатот се наведува дека програмата за „засилено испитување“ на ЦИА не успеала да ги обезбеди потребните информации. Во документот се наведува дека ЦИА ја довела во заблуда јавноста и политичарите во врска со програмата. Извештајот е презентиран...

Сенат: Нема дебата за ставање крај на прислушувањето

Американскиот сенат ја блокираше расправата за предлог-законот за ставање крај на масовното собирање податоци за телефонските повици во САД, кое го врши Националната безбедносна агенција (НСА). Ваквиот чекор претставува силен удар за напорите на претседателот Барак Обама да го ограничи масовното прислушување во земјата. За расправата гласаа 58 сенатори, а против предлогот беа 42. Потребни беа уште два гласа повеќе...

Републиканците победија на меѓуизборите во САД

Републиканците однесоа победа во двата дома на американскиот Конгрес на вчерашните меѓуизбори, освојувајќи мнозинство во Сенатот, како и во претставничкиот дом. Републиканците освоија сенаторски места во Арканзас, Колорадо, Ајова, Монтана, Северна Каролина, Јужна Дакота и во Западна Вирџинија, кои досега ги држеа демократите, јавија светските агенции. Републиканците со тоа си обезбедија најмалку 52 гаса во сточлениот Сенат. Резултатите од изборите значат...

САД: Изборите за Конгресот се тест за политиката на Обама

Американците во вторник ќе го избираат новиот состав на Конгресот и една третина од Сенатот. Сегашната слаба популарност на актуелниот претседател Барак Обама им штети на демократите. Сепак, според последните анкети, Американците целосно ја губат вербата во политичарите, а и популарноста на Конгресот, со кој владеат републиканците, ја има најниската популарност во историјата. Во пресрет на избори, партиите се борат...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...