fbpx

Уште двајца кандидати за републиканска номинација за изборите во САД

-

Двајцата кандидати, Карли Фиорина и Бен Карсон, кои имаат мали шанси да учествуваат во завршницата на американските претседателски избори во 2016 година, ја објавија својата кандидатура за номинација на Републиканската партија.

Поранешната директорка на компанијата „Хјулит-Пакард“, Фиорина, е единствената жена што побарала републиканска номинација, додека неврохирургот Карсон најверојатно ќе биде единствениот кандидат Афроамериканец помеѓу републиканците.

На овие двајца кандидати не им се дава голема шанса затоа што во трка за републиканската номинација веќе има искусни политичари, како сенаторите Тед Круз и Марко Рубио.

Се очекуваат кандидатурите на уште неколку влијателни републиканци, како синот и братот на поранешните претседатели, Џеб Буш, гувернерот на Висконсин, Скот Вокер, и гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...