fbpx

Украинците одбиле 57 руски напади на четири места, урнале авион-бомбардер

-

Во текот на изминатиот ден, одбранбените сили на Украина одвратиле 57 руски напади – на Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка. Крај Бахмут успеале да соборат руски авион-бомбардер Су-24М, јавува украинската новинска агенција ukrinform.net повикувајќи се на утринскиот брифинг од Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Во текот на изминатото деноноќие непријателот извршил 18 авионски бомбардирања и три ракетни напада, како и 50 напади со повеќецевни ракетни лансери – врз воени и врз цивилни цели.

Руските агресорски сили се насочени во правците кон Лимах, Бахмут, Авдиивка и Мариинка, каде се успешно одбиени 57 нивни напади.

Во меѓувреме, во Белорусија продолжува обучната вежба на руските сили.

Руските загуби на жива сила – убиени и ранети војници – од почетокот на инвазијата на 24 февруари 2022 година до утрово изнесува 172.340 луѓе, вклучувајќи 610 во изминатово деноноќие.

Истовремено, порасна и бројката на уништени оружја и воена техника – Украинците уништиле 3.609 тенка на руските сили, 6.966 оклопни борбени возила, 2.659 артилериски системи, 306 борбени авиони и 291 хеликоптери.

Во меѓувреме, пристигна и информација дека Канада на Украина ќе ѝ даде многу поволен заем од 2,4 милијарди канадски долари (1,9 милијарди американски долари).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...