fbpx
Таг: загуби

таг: загуби

Пред решавањето за кандидатскиот статус, Украина повеќе стравува од засилување на руската офанзива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека Русија ќе ги засили своите напади врз Украина во следниве денови, кога официјален Кијив го очекува епилогот на барањето ЕУ да додели кандидатски статус. Со овој чекор Украина ќе го започне својот пат кон членство во ЕУ, што може да трае многу години. Во своето редовно ноќно видео-обраќање до нацијата, Зеленски рече оти среде...

За три месеци Русија во Украина претрпела загуби колку за 9 години во Авганистан, дневно гинат по околу 100 Украинци

Во последното ажурирање на разузнавачките податоци, британското Министерство за одбрана вели дека во првите три месеци од војната, Русија веројатно претрпела сличен број на жртви колку Советскиот Сојуз за време на деветгодишната војна во Авганистан, пренесе Би-би-си. Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 23 May 2022 Find out more about the UK government's response: https://t.co/mpZMMMUOI9 🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦...

ССКМ: Угостителско туристичкиот сектор најмногу страда во ковид кризата, потребна континуирана поддршка

Туризмот и угостителството кои имаат значителен придонес во домашната економија се најпогоден сектор во актуелната ковид криза, каде загубите кај голем број правни субјекти беа и се уште се 100 процентни, соопштија од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ).  „Овој сектор влезе во период на рестрикции и мало подобрување на состојбите имаше во летниот период кога некои субјекти ја...

Порталб: Јавни претпријатија со десетици илајди вработени и милионски долгови, ќе се стави ли контрола врз работењето

Високо котираат на листата „најголеми работодавачи“, постизборно со децении се во улога на „згрижувачи“ на партиски кадар, а од друга страна генерираат милионски долгови. Дел од јавните претпријатија, и на локално и на централно ниво не успеаја да се реорганизираат и европеизираат од сите аспекти, пишува неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Најавата за приватизација или јавно приватно партнерство на дел...

Ковид-19 му донесе загуби на светскиот туризам од 320 милијарди долари

Светската туристичка организација (UNWTO) ги објави загубите во туризмот настанати поради пандемијата на ковид-19. Во мај годинава тие изнесуваат 320 милијарди долари, при што е забележан пад од 300 милиони туристи. Тоа е за три пати повеќе од загубите во 2009 година, за време на светската економска криза. Последното издание на Светскиот туристички барометар покажа дека ограничувањето на движењето, кое...

Поради ковид-19, јавниот превоз до мај изгубил 11,6 милиони патници и околу 4,5 милиони евра (инфографик)

Пандемијата на корона вирусот има големо негативно влијание врз функционирањето на скопскиот јавен превоз и на ЈСП-Скопје. Долгите полициски часови, затворените школи и факултети, работењето од дома на вработени во голем број компани, ограничениот капацитет за превоз на патници во автобусите и стравот на граѓаните да користат јавен превоз за период од околу три месеци предизвикаа загуби на ЈСП-Скопје...

Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради корона вирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан соопшти дека мерките ќе вклучуваат социјално дистанцирање меѓу патниците на аеродромите и во самите авиони. Главната цел на овие мерки е да се загарантира безбедноста на здравјето на патниците од авиосообраќајот, којшто во изминатиов...

На отпад завршиле големи количества дарувана крв поради несоодветни кеси

Поради несоодветни кеси, било фрлено огромно количество од крвта добиена во крводарителски акции, немало правилен систем за документирање и контрола на приемот обработката и издавањето на крвта, а неправилно се работело и со парите и со набавките. Такви заклучоци изнесува ревизијата на регуларност за Институтот на трансфузиона медицина за работење со сопствени средства во 2017 година, изработена од Државниот завод...

МЗШВ ќе го откупува вишокот на домати, отежнат пласманот на странски пазари

Откупот на македонските домати е отежнат и затоа Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство договара вишокот на домати да го откупат домашните преработувачките капацитети, информираат од таму. „Почетната откупна цена на доматите беше 25 до 30 денари за килограм, а сега е 10 до 15 денари за килограм. Точно е дека во моментов е отежнат откупот, заради тоа што расте понудата...

Околу 70.000 работници од 80 компании во Германија штрајкуваат за повисоки плати

Околу 70.000 работници во Германија од 80 компании, помеѓу кои и „Фолксваген“, „Форд“, „МАН“ штрајкуваат, а до утре, бројката на компании во кои работниците ќе прекинат со работа ќе се зголеми на 260, јавуваат германските медиуми. Синдикатот на работниците „ИГ метал“ бара зголемување на платите од осум проценти за 3,9 милиони работници во металскиот и инженерскиот сектор. Штрајковите, компаниите би можеле да...

Железничкиот сообраќај е нормализиран, вработените го прекинаа штрајкот

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај е нормализиран, откако попладнево, на вработените во „МЖ-Транспорт“, им беше исплатена платата  за октомври. Денеска, со менаџерскиот тим на компанијата се сретнаа вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Од Министерството за транспорт и врски информираа дека денеска, најдоцна до утрешниот ден, ќе се обезбеди дел од потребните пари...

Град Скопје: Дадовме 3,4 милиони евра на ЈСП, но не за Панорамското тркало

Град Скопје денеска соопшти дека на последната седница на Советот донел одлука за субвенционирање на работата на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ со 3,4 милони евра, но тврдат дека оваа сума не е за финансирање на изградата на Панорамското тркало, туку за покривање на загубите на ЈСП и помагање на други проекти. Од Град Скопје велат дека неточни се информациите што...

„МЖ – Инфраструктура“ го осудува штрајкот на машиновозачите и бара либерaлизација на пазарот

Јавното претпријатие „МЖ - Инфраструктура“ најостро го осудува штрајкот на машинскиот персонал во „МЖ - Транспорт“, се вели во соопштението на компанијата. „Во целата оваа ситуација „МЖ - Инфраструктура“ и „МЖ - Транспорт“ се заложници на една група работници - машиновозачи, бидејќи не постои друг оператор кој врши превоз на патници и на стока. Поради тоа и двете компании, а...

Државна ревизија забележала неправилности и загуби во спортскиот центар „Борис Трајковски“

Загуби во работењето, неправилности при изградбата на дел од објектите кои се составен дел од комплексот и недоследности во пописот забележала државната ревизија на изградбата и на менаџирањето на спортско-рекретивниот центар „Борис Трајковски“, пишува во опширната анализа на „Порталб“. Ревизијата констатирала дека во период од 2006 до 2015 година, „Борис Трајковски“ секоја година има загуба во своето работење, а вкупната загуба изнесува...

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов денеска испратил писмо до амбасадорите на Европската Унија и на Грција во земјава, Самуел Жбогар и Димитрис Јанакакис со барање за помош за деблокирање на македонско-грчката граница. Тој во писмото бара од Жбогар и Јанакакис, но и од сите останати амбасадори во Македонија, во рамките на своите можности да помогнат во деблокирањето на Евзони...

Природните катастрофи однесоа 70 милијарди долари

Финансиските загуби предизвикани од санирање на последиците од природните катастрофи значително се зголемиле во првата половина од годинава поради силните земјотреси во Јапонија и во Еквадор, невремето во Европа и во САД, но и шумските пожари во Канада, соопшти германската реосигурителна куќа „Минхен–ре“. До крајот на јуни, вкупните загуби се зголемија на 70 милијарди долари во споредба со 59 милијарди долари истиот...

Цената на нафтата закрепнува, еден барел чини 32 долари

Закрепнувањето на цената на нафтата им помогна на глобалните берзи да ги намалат загубите, но инвеститорите останаа претпазливи бидејќи ги чекаат информациите од американските Федерални резреви (ФЕД) за терминот за следеното зголемување на каматните стапки, јавува агенцијата „Ројтерс“. Неизвесноста пред соопштението за новата политика на американската централна банка, влијаеше на падот на вложувањата во злато и во државни хартии од...

„Дојче банк“ со рекордна загуба од 6 милијарди евра, ќе отпушти 9.000 вработени

Најголемата германска банка „Дојче банк“, во третиот квартал евидентираше рекордни загуби поради високите судски трошоци, како и отпис на вредноста на т.н. нематеријален имот и удел во една од кинеските банки, пишува „Њујорк тајмс“. Во период од јули до септември, нето-загубата на „Дојче банк“ достигнал 6,01 милијарди евра во споредба со загубата од 94 милиони истиот период лани. Директорот на банката, Џон...

„Фејсбук“ падна, корисниците бесни

Најпопуларната социјална мрежа „Фејсбук“ од доцна попладнево подолго време не беше достапна. Одвреме-навреме корисниците можат со тешкотии да се најават, но мрежата не е стабилна, што предизвикува лавина бесни и саркастични објави во целиот свет. Ова, според коментарите на интернет, укажува дека паѓаат и се активираат некои од серверите, но и дека најверојатно станува збор за вирус или системски проблем. Од компанијата се извинуваат...

Путин издаде декрет со кој воените загуби во мирновременски услови стануваат тајна

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој воените загуби во специјални операции во мирновременски услови се строго доверливи. Уредбата за измени и за дополнувања на претседателскиот декрет, кој датира од 1995 година, на база на податоци што се однесуваат на државни тајни, е објавен на 28 мај на интернет-страницата на руската законска регулатива. Пред овој амандман, само информации за руските...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...