fbpx

Трета Меѓународна конференција „Охрид – Водици 2015“

-

На 17 и на 18 јануари, ќе се одржи втората во овој град и трета по ред, Меѓународна конференција „Охрид – Водици 2015“. Конференцијата е посветена на прашања од областа на културното наследство, локалниот економски развој, туризмот и на медиумите.

Во организацијата на Конференцијата се вклучени и Организација за поддршка на проучувањето на културното наследство од Баку, Азербејџан, Универзитетот за аудио-визуелни уметности – ЕСРА, Скопје – Париз – Њујорк и Центарот за научно истражување и промоција на културата „HAEMUS“ од Скопје.

Ќе конференцијата ќе настапат предавачи од Македонија, Србија, Бугарија, Франција, Азербејџан, Албанија и од Литванија. Претставник предавач од Охрид ќе биде проф. д-р Рубин Земон од Институтот за социо-културна антропологија на Македонија.

В.М.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...