Претседателот на САД, Доналд Трамп на маргините на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам нема да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, соопшти Белата куќа.

Двајцата претседатели се во Виетнам, но средбата нема да се случи.

– Средбата не беше потврдена. Ќе бидат на исто место, но дали ќе налетаат еден на друг и ќе си речат здраво, тоа е многу можно и веројатно, но официјална средба нема забележано на календарот – соопшти портпаролот на Белата куќа, Сара Сандерс.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека и понатаму работат за да се одржи средбата.

– Разговорите продолжуваат. Ништо се уште не е разјаснето – рече Песков.