fbpx

Торнадо широко една милја го погоди Тексас

-

Торнадо широко една милја го погоди Северен и Централен Тексас, соопшти Националната метеоролошка служба, додавајќи дека на некои места паѓал град со големина на тениска топка.

Повеќе од 30.000 луѓе во Тексас останале без струја, а најлоша е ситуацијата во Остин, каде 7.600 луѓе останале без електрична енергија.

Агенцијата за вонредни ситуации во округот Џонсон наведе дека засега нема повредени иако бурата однела покриви од куќите и ги поплавила патиштата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...