fbpx

Најмалку 23 лица загинаа од торнадо во САД

Покрај загинатите и исчезнати лица, од торнадото се повредени десетици лица

-

Во американската сојузна држава Мисисипи загинаа најмалку 23 лица, а четворица се водат за исчезнати во торнадото што зафати неколку населени места во централниот дел на САД, пренесува Гардијан. Огромни штети од торнадото и грмотевиците се регистрирани во малите градови Силвер Сити и Ролинг Форк, каде торнадото со брзина од над 110 километри на час предизвикало оштетувања на куќи и инфраструктурни објекти.

Покрај загинатите и исчезнати лица, од торнадото се повредени десетици лица. Гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс изјави дека спасувачките тимови во петокот вечерта излегле на терен за да трагаат по преживеани лица од големото невреме. Населени места од Мисисипи се и без снабдување со струја поради оштетувањата на енергетската мрежа коишто допрва треба да бидат санирани.

Најмалку 49.000 корисници останале без снабдување со струја во сојузните држави Мисисипи, Арканзас, Луизијана и Тенеси. Големото невреме предизвикало штети и во овие сојузни држави, а грмотевици со силни ветришта и врнежи биле регистрирани на целата територија од источен Тексас и југоисточните делови на Оклахома до југоисточните делови на Мисури и јужен Илиноис.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска не важат замрзнатите цени на дел од основните прехранбени продукти

Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена изјави дека нема да ја...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download lava firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course