fbpx
Таг: Тексас

таг: Тексас

Тексас ѝ пркоси на федералната влада околу бодликавата жица на границата со Мексико

Гувернерот на Тексас, Грег Абот, најави дека нема да ја почитува пресудата на Врховниот суд и ќе продолжи да ја гради оградата од бодликава жица на границата меѓу САД и Мексико, со цел спречување мигранти да влезат во САД, пренесува Гардијан. Во понеделникот, Врховниот суд донесе одлука (со пет гласови за и четири против), со која го потврди правото на...

Поранешен војник уби 26 лицa во црква во Тексас

Дваесет и шест лицa се убиени, а 20 се повредени во напад кој се случи во баптистичка црква во Тексас, соопшти денеска гувернерот на оваа сојузна американска држава. Властите го идентификуваа напаѓачот, кој подоцна е пронајден мртов во сопственото возило. Станува збор за Девин Кели од предградието на Сан Антонио, но засега нема индикации дека е поврзан со терористичка група, а во...

Осум убиени и двајца повредени во престрелка во Тексас

Осум лица синоќа загинаа во престрелка во куќа во тексашкиот град Плано, кој се наоѓа на 30 километри североисточно од Далас. Портпаролот на градската полиција, Дејвид Тајли, изјави дека полицијата добила пријава за пукотница, а кога пристигнала на местото, напаѓачот отворил оган врз полицајците, кои веднаш возвратиле и го усмртиле. Во престрелката се повредени уште две лица, но не е позната...

Конгресот одобри 15 милијарди долари за штетите од ураганот Харви

Претставничкиот дом на САД, а потоа и горниот дом - Сенатот, вчера усвоија закон за доделување 15 милијарди долари за помош на настраданите и за обновување на оштетените објекти од ураганот Харви. Пратениците го усвоија законот со 316 гласа „за“ и 90 „против“.

Трамп од Конгресот побара 7,9 милијарди долари за обнова на Тексас

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека има уште многу работа да се направи за да се обнови Тексас по ураганот Харви и од Конгресот побара 7,9 милијарди долари за обновата. Гувернерот на јужната американска држава, Грег Абот, оцени дека за тоа ќе бидат потребни години. Тој соопшти дека и државните и сојузните власти помагаат во намалување на штетите. „Тексас се обновува...

Повеќе од 20 загинати во Хјустон, воведен полициски час поради кражби

Во Хјустон е прогласен полициски час додека градот се бори со последиците од ураганот Харви, кој кон крајот на минатата недела ја погоди американската сојузна држава Тексас. Невремето донесе рекордни количества дожд, големи делови од градот се поплавени, многу домови се уништени, а повеќе од 20 лица ги загубиле животите, пренесува „Би-би-си“. Градоначалникот на Хјустон, Силвестер Тарнер, изјавил дека полицискиот час...

Нивото на водата во Тексас се очекува да се зголеми, Хјустон парализиран

Нивото на водата би можело дополнително да се зголеми по силните дождови од ураганот Харви, кој го зафати Тексас и однесе осум човечки животи, соопштиле властите на оваа сојузна американска држава, јавуваат светските агенции. Властите навеле дека се ангажирани илјадници војници, полицајци, спасувачки екипи и цивили, кои со помош на хеликоптери, чамци и на специјални камиони за движење низ длабока вода...

МНР: Нема македонски државјани погодени од ураганот „Харви“ во Тексас

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани зафатени од катастрофалните поплави во Хјустон и околината, причинети од ураганот „Харви", соопшти денеска Министерството за надворешни работи. Од таму додаваат дека македонската амбасада во САД е во контакт со официјалните служби, одговорни за справување со природната катастрофа, за какви било нови...

Ураганот „Харви“ усмрти две и повреди 14 лица

Најмалку две лица загина, а 14 се повредени во ударот на ураганот „Харви“ во Тексас. Едно лице загинало во пожар во округот Арансас, додека другото настрадало во поплавите во близина на Хјустон. J Се стравува дека бројот на жртвите ќе се зголеми во подрачјето меѓу градовите Корпус Крајсти и Хјустон. Властите немаат информации за штетите бидејќи лошите временски услови ги...

Ураганот „Харви“ го погоди Тексас

Ураганот „Харви“ ја погоди сојузната американска држава Тексас, но според последните информации изгубил на сила. Властите сепак предупредуваат на „поплави од катастрофални размери“. Десетина илјади лица ги напуштиле домовите. Од крајбрежниот град Рокпорт стигаат првите извештаи за штети, но засега нема информации за повредени или за жртви. Невремето донело поројни дождови и ветер со сила и до 215 километри на...

Во Тексас почина бебе од вирусот зика

Бебе родено со тешки оштетувања на мозокот поради вирусот зика почина во сојузната американска држава Тексас, што е прв смртен случај од овој вирус во САД, соопштија денеска локалните санитарни власти. „Бебето почина набрзо по раѓањето. Тоа е прв смртен случај од вирусот зика во Тексас“, стои во соопштението. Во Тексас се регистрирани 97 лица инфицирани со вирусот зика, од кои...

Пукање во Тексас – еден убиен и неколку повредени

Најмалку едно лице загина, а повеќе лица се повредени во Остин, Тексас, откако вооружен напаѓач отвори оган во централното градско подрачје, соопшти локалната полиција преку социјалната мрежа „Твитер“. Засега не се откриваат повеќе детали за инцидентот, а полицијата ги повика граѓаните да останат во своите домови додека трае престрелката. Според извештаите на социјалните медиуми, во инцидентот се повредени меѓу четири и...

Товарни возови се судрија во Тексас

Два товарни воза се судрија во близина на тексашкиот град Пенхендл, јавуваат американските медиуми. На местото на несреќата се испратени екипи за брза интервенција, кои се обидуваат да го изгаснат пожарот што избил по судирот и ги зафатил вагоните. Судирот се случил изутринава, на околу осум километри од Пенхендл, на пругата кон градот Амарило. Засега не се знае причината за железничката несреќа. Head...

Во поплавите во Тексас загинаа 16 лица

Најмалку 16 лица загинаа при поплавите што го зафатија Тексас. Американските медиуми јавија дека меѓу жрвите се и девет војници, кои загинале кога камионот со кој патувале бил одвлечен од надојдените води во близина на воената база Форт Худ. Несреќата ја преживеале тројца војници. Изминативе денови поплави зафатија повеќе региони на централниот и на јужниот дел на САД, а во многу...

Обама потпиша декларација за помош на Тексас поради невремето

Бројот на смртните случаи од поплавите и од бурите во американските држави Тексас и Оклахома во изминатата недела достигна 28. Во Тексас животот го загубија 24 луѓе, додека во Оклахома четири. Дванаесет луѓе во Тексас се водат како исчезнати. Поројните дождови продолжија и вчера поради што продолжува и евакуацијата на локални жители во неколку места во државата. - Општините во Тексас доживеаја...

Пукање на изложба на карикатури во Далас

Двајца вооружени мажи синоќа отвориле оган во Далас, Тексас, каде се одржувала изложба на карикатури на пророкот Мухамед, по што полицијата набргу ги убила напаѓачите, велат официјални извори. Двајца мажи се приближиле со автомобил до центарот „Куртис Кулвел“, каде завршил натпреварот на карикатури и отвориле оган на лицето задолжено за безбедноста, се наведува во соопштението на градоначалникот на далаското предградие...

Торнадо широко една милја го погоди Тексас

Торнадо широко една милја го погоди Северен и Централен Тексас, соопшти Националната метеоролошка служба, додавајќи дека на некои места паѓал град со големина на тениска топка. Повеќе од 30.000 луѓе во Тексас останале без струја, а најлоша е ситуацијата во Остин, каде 7.600 луѓе останале без електрична енергија. Агенцијата за вонредни ситуации во округот Џонсон наведе дека засега нема повредени иако бурата однела...

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...