fbpx

Тирана реагира на апсењето на Харадинај

-

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во врска со вчерашното апсење на Рамуш Харадинај во Франција, на „Фјесбук“ напиша дека тоа претставува апсурд.

„Апсењето на Харадинај е апсурд! Неверојатно е дека налозите за апсење од Србија сè уште не се избришани од компјутерите на Европската Унија. Скандал“, напиша Рама.

Министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, изјави дека апсењето на Рамуш Харадинај во Франција се базира на налог за апсење од 2004 година издаден од Србија и дека тоа треба да се осуди затоа што тој бил ослободен од обвиненијата.

Тој, исто така, ги повика француските власти да ја расчистат ситуацијата и веднаш да го ослободат Харадинај. Бушати подвлече дека ова е на штета на процесот на нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово и дека овој процес треба да се базира на непобитни докази, а не на провокации.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пеколот на земјата се врати во Газа, борбите продолжуваат

Борбите во Газа продолжуваат, откако пропаднаа разговорите за продолжување на еднонеделното примирје со Хамас и посредниците рекоа дека израелските бомбардирања ги комплицираат обидите за повторно прекинување на воените дејствија,...