fbpx
Таг: жешко

таг: жешко

Топлотен бран денеска и утре – пијте повеќе течности и гледајте повеќе да сте под сенка

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска и утре целата територија на земјава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, а Министерството за здравство упати до граѓаните неколку препораки како да избегнат последици од високите температури врз организмот. - Препорачливо е да се остане повеќе во затворени простории (пред се климатизирани), а при неопходен престој на...

Времето денеска вистинско летно – сончево со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде вистинско летно - претежно сончево со слаб југоисточен ветер, и со максимални температури од 25 до 30 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје ќе има сончево и топло време, со температура до 29 Целзиусови степени. Според метеоролозите, во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време, со натпросечни дневни температури.

Сончево и топло време, температурата до 33 степени

Во Македонија времето денеска ќе биде претежно сончево со облачни периоди, а ќе дува и слаб до умерен ветер. Попладне, претежно во планинските региони, ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Утринската температура се движеше од 9 до 19 Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе достигне до 33 степени.

Сончево и жешко, попладне и вечерва локални поројни дождови

Времето претпладнево ќе биде сончево и многу топло, а подоцна во текот на денот и ноќеска се очекува наоблачување, со поројни дождови и грмежи на некои места. Според УХМР, локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер од над 70 километри на час. Температурата во текот на денот ќе се движи од 32 до...

Денеска тропско време, температурите до 41 степен

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло, со слаб југоисточен ветер. Нaсекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури, а УВ индексот ќе изнесува 9, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневните температури ќе се движат од 32 до 41 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло, со дневна температура...

Денеска сончево и многу топло, со температура до 40 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со зголемена облачност во текот на денот и со услови за краткотраен локален дожд во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Температурата во текот на денот ќе изнесува помеѓу 33 и 40 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност и...

Сончево и жешко денеска, со температури до 39 степени

  Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. УВ индексот ќе биде 9. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Утринската температура се движеше од 14 до 20 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува 30 до 39 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. УВ индексот ќе биде 9. Утринската...

Сончев и многу топол ден, температурите до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, особено изразен во југоисточните делови. Утринската температура се движеше од 10 до 18 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 28 и 38 степени. УВ индексот ќе биде 8. И во Скопје и околината ќе преовладува слично време, сончево и топло, со слаб до умерен ветер...

Денеска тропски жеги, со температура над 35 степени

Kamen
Македонија неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска максималните температури на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Се очекува температурите утре да достигнат 40 степени. УВ индексот ќе биде 9. Територијата на Македонија неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Зголемената...

Претпладне сончево време, попладне нестабилно со пороен дожд

Во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, додека попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. УВ индексот ќе изнесува 7. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Минималните температури во земјава се движеа од 14 до 20 Целзиусови степени, а максималните ќе...

Времето денеска сончево и топло, до 37 степени, попладне можен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневната температура ќе се движи од 29 до 37 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе...

Сончево и топло, попладне можен пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува  27 и 36 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб...

Времето повторно жешко денеска

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура се движеше од 12 до 20 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 26 до 36 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе...

Температурaтa денеска до 37 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 25 и 37 степени. УВ-индексот ќе биде 8. Во Скопје ќе биде сончево и топло, со...

Сончево и топло време со температура до 36 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне само во крајните северни планински делови се очекува краткотрајна нестабилност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движеше од 11 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 29 и 36 степени. УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје времето, исто така, ќе биде сончево и...

Жежок летен ден денеска

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура се движи од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 26 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје слично време, со температура од 17 до 34 Целзиусови...

Времето денеска најтопло годинава

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движеше од 8 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до 31 степен, што е највисоката температура...

Денеска сончево, попладне можен дожд на југот на земјата

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а попладне во јужните делови од земјава ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). УВ-индексот ќе биде 9. Температурата ќе се движи од 31 Целзиусов степен на западот, до 40 степени во Повардарието и на крајниот југоисток на...

Сончево време со температура до 38 степени

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, а попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и на грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. УВ-индексот ќе биде 8. Максималната температура ќе се движи од 28 Целзиусови степени на крајниот запад на земјата, 33 степени...

Сончев и многу топол ден, попладне можен дожд со грмежи

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност и со умерен југозападен и јужен ветер. Попладне можна е локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и со грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. Минималната температура ќе се движи од од 14 до 22 Целзиусови степени, а максималната...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...