Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движи од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 26 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје слично време, со температура од 17 до 34 Целзиусови степени.