fbpx
Таг: топло

таг: топло

Денеска сончево и топло, температурата до 21 степен

Во земјава времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, гласи прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Максималната дневна температура ќе биде во интервалот од 16 до 21 Целзиусови степен. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со...

Сончево време со мала облачност и температура до 23 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, поголема на северозапад. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 5 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 21 Целзиусови степени. Утре облачноста ќе се зголеми, а дневната температура...

Сончево со температура до 26 степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 19 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со дневна температура до 23 степени. Од утре полека температурите ќе почнат да опаѓаат. Утре максималната температура се очекува да достигне до 24 Целзиусови степени, а в четврток само...

Времето сончево и топло, со температури до 28 степени

Според УХМР, времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од северен правец. Утринските температури се движат од -3 степени во 7 Целзиусови степени, а дневните температури ќе достигнат до 28 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура од 3 степени, а максимална дневна до 24 степени. Слично време ќе имаме и во текот на утрешниот ден,...

Времето денеска сончево, со пониски утрински температури

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Утринските температури ќе се движат во интервалот 0 до 7 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 29 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со максимална температура до 26 Целзиусови степени. Невообичаеното топло време за овој период од годината ќе...

Сончевото време со натпросечни температури за овој период од годината, продолжува

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура ќе се движи од 2 до 19, а дневната температура од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 7 степени, а дневна температура до 27 Целзиусови степени. Од УХМР посочуваат дека...

Времето денеска сончево, со температури до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Утринските температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе се искачат во интервалот од 22 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со дневна температура до...

Сончево и топло време денеска, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец. Во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи, особено во јужните делови на земјава. Утринската температура се движи од 4 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од од 24 до 30...

И денеска со време како во лето, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од југоисточен правец, идентично како во изминатите денови. Утринската температура се движи од 1 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 23 до 30 степени. Во Скопје времето исто така ќе биде сончево и топло. Утринската температура се спушти до 9 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до...

Сончево и топло време, температури до 31 степен

Времето ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 11, а максималната ќе достигне од 25 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло. Минималната температура ќе биде 10, а максималната 29 Целзиусови степени. Од УХМР информираат дека во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево...

Времето денеска вистинско летно – сончево со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде вистинско летно - претежно сончево со слаб југоисточен ветер, и со максимални температури од 25 до 30 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје ќе има сончево и топло време, со температура до 29 Целзиусови степени. Според метеоролозите, во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време, со натпросечни дневни температури.

Времето уште денеска сончево и топло, од утре дожд

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од 6 до 15 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 31 Целзиусов степен. Во Скопје времето сончево и топло, со температури од 13 до 30 Целзиусови степени. Според прогнозата на...

Времето сончево и многу топло, со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југоисточен и југозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 26 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и релативно топло, со слаб југозападен ветер. Утринската температура се спушти до 12...

Времето денеска сончево и релативно топло

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 15 Целзиусови степени, а максималната од 24 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. До четврток следува период на сончево и релативно топло време, со натпросечни температури за овој период...

Сончево и топло, со засилен северен ветер од пладневните часови

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Од пладневните часови на северот ќе започне да дува засилен северен ветер, чија брзина повремено ќе достигнува над 70 километри на час. Засилениот ветер попладне ќе се прошири вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи во интервалот од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до...

Сончево и многу топло време, во Повардарието жолт аларм

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Поради високите температури долж Повардарието ќе биде активиран жолт метеоаларм. Утринската температура се движи помеѓу 6 и 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 28 до 36 степени. Во Скопје, сончево и многу топло време. Утринската температура се спушти до 12 Целзиусови степени, а дневната...

Сончево и топло време, температурата до 33 степени

Во Македонија времето денеска ќе биде претежно сончево со облачни периоди, а ќе дува и слаб до умерен ветер. Попладне, претежно во планинските региони, ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Утринската температура се движеше од 9 до 19 Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе достигне до 33 степени.

Претпладне сончево, попладне на некои места облачно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне наместа ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната дневна температура ќе биде во интервал од 29 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево, додека попладне ќе има услови за развој на нестабилна облачност со дожд и грмежи....

Претпладне сончево време, попладне со услови за локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне претежно во северните делови со локален пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени, а УВ индексот ќе биде 7. Во Скопје, слично време со температура до 37 Целзиусови степени.

Времето сончево и топло, со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Дневната температура во земјава ќе се движи од 29 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а температурата ќе се движи во интервалот од...

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање...