fbpx
Таг: Зелен Хуман Град

таг: Зелен Хуман Град

Пиши-бриши со спроведувањето итни мерки против аерозагадувањето во Скопје

Градските советници од Скопје пред неколку недели усвоија одлука за спроведување на итни мерки против аерозагадувањето, но прашање е што од овие мерки ќе се спроведе по денешните одлуки на Советот на град Скопје. По тој повод, денеска реагираа од советничката група на „Зелен хуман град“. „Уште од јануари 2023 година, „Зелен хуман град“ поднесе бројни мерки што градот треба...

Скопскиот буџет за 2024 пред советниците: Политикантство и по некој амандман

Советот на град Скопје денеска расправа за усвојувањето на градскиот буџет за 2024 година. Од ВМРО-ДПМНЕ уште на самиот почеток укажаа дека на седницата треба да биде присутна градоначалничката Данела Арсовска, генералниот секретар на градот Скопје и претставник на Секторот за финансии при градот Скопје. По кратката пауза што ја даде претседателот на советот Трајко Славески за да дојде претставник...

ВМРО, Левица и Зелен хуман град против изградбата на автобуско метро во Скопје

Тоталната блокада на главниот град продолжува и во однос на реализацијата на проектот за воведување алтернативен и висококапацитетен јавен превоз во Скопје. Градоначалничката Данела Арсовска со месеци претходно ја одложуваше реализацијата на автобуското метро - Бас рапид транзит, за пред неколку дена од Град Скопје да соопштат дека ги коригирале пречките на проектот предизвикани од претходното градско раководство. Но, реализацијата...

Проширувањето на „Цветан Димов“ во Чаир ќе направи масакр на старите дрвја, предупредува Зелен хуман град

Улицата „Цветан Димов“ во општината Чаир може да остане без деценискиот дрворед, доколку се одобри реконструкција без подготвен проект, предупредуваат активистите на Зелен хуман град. На дневен ред на седница на Советот на Скопје утре по вторпат ќе се разгледува точката за меѓуопштинска соработка на градот Скопје и Чаир, „тешка“ 140 милиони денари, наменети за изработка на проект и...

Скопје се бори за чист воздух додека проектите за зазеленување стојат на хартија

Намалување на топлинските острови, обезбедување почист воздух и попријатни услови за живот во урбана средина може да се постигне со зголемување на зеленилото и намалување на асфалтираните површини. Македонските градови, а особено Скопје, се соочуваат со екстремни температури, најчесто во летниот период, кои се резултат на децениското уништување на зеленилото и бетонизацијата на градот. Урбанистичкото дивеење ни остава сериозно...

И „Зелен хуман град“ со 15 предлози за намалување на аерозагадувањето во Скопје

Од иницијативата „Зелен хуман град“, која што има и советници во Советот на Град Скопје, имаат 15 предлози за намалување на аерозагадувањето во Скопје. Од нив, шест мерки се за итно постапување. Притоа, од „Зелен хуман град“ најпрво бараат Советот на Град Скопје да ѝ препорача на Владата да го задолжи УХМР да започне со прогнозирање на температурните инверзии...

СДСМ бара седница на Совет на град Скопје за аерозагадувањето, од ВМРО вината ја префрлаат кај владата

Скопје и утрово се наоѓа на 13-тата позиција во светот на веб-страната IQAir според степенот на загадување на воздухот, кој во моментов е категоризиран како нездрав. И мерењата на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентален воздух покажуваат дека насекаде во главниот град среднодневните концентрации на ПМ-10 честички во воздухот биле над дозволената граница од 50 микрограми на...

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 часот на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар. „Повеќе од една година заедно со локалното население се бориме да спречиме претворање на ул. Васко Карангелески во булевар. Наместо Град Скопје да работи на смирување на сообраќајот...

Милениците да можат да се возат во јавен превоз, нова иницијатива до Градот Скопје

Советниците на Зелен хуман град започнаа иницијатива со гласање до Советот на Градот Скопје да се дозволи сопствениците на миленици заедно да користат јавен транспорт. Се бара измена и дополнување на Одлуката за линиски превоз на патници во градот Скопје, преку што ќе се овозможи граѓаните со миленици да го користат градскиот превоз, без разлика дали нивните милениците се...

Град Скопје нема пари за широка мрежа мерни станици за загадување на воздухот и за Зелен катастар

Нема пари за широка мрежа на нискобуџетни мерни станици за следење на загадувањето на воздухот кои требаше да се постават во целиот град, ниту пак за изработка на Зелениот катастар. Со последниот ребаланс на буџетот на Градот Скопје, што беше изгласан вчера помина само еден предлог на советниците од Зелен хуман град, за отворање на работилница за преработка на...

Биоотпадот секаде е ресурс за правење компост, само кај нас се третира како ѓубре

Лушпи од зеленчук и овошје, суви лисја и гранки од дворовите и парковите или пак остатоци од земјоделското производство, овоштарството и лозарството. Сето тоа е биоотпад, кој кај нас завршува на депонија, а во многу држави преставува ресурс. Според статистиките во земјава, биоотпадот учествува со околу 60 отсто од она што го фрлаат домаќинствата и кое најчесто завршува во...

Стотина сензори ќе се поставуваат на градски објекти во Скопје, ќе се бараат изворите на аерозагадувањето

Советот на Градот Скопје прифати амандман на советниците на Зелен хуман град и се обврза од градскиот буџет да инвестира 700.000 денари за поставување на хипер-мрежа на сензори за мерење и локациско мапирање на аерозагадувањето во главниот град. Со овие средства ќе треба да се постават стотина сензори за мерење на аерозагадувањето на градски институции и средни училишта, но...

Екологистите бараат построги мерки и координација меѓу институциите против аерозагадувањето

Наместо тесно-партиски ставови и обвинувања, од Еко-свест бараат многу позасилени напори и работење во континуитет за изнаоѓање системски одржливи решенија, со кои аерозагадувањето во Скопје ќе се намали, а со тоа и ризиците по здравјето на неговите жители. Од Еко-свест велат дека голем дел од краткорочните мерки и препораки, како и нивниот ефект, зависи од тоа колку ќе бидат прифатени...

НаТочак и Зелен хуман град со предлози до Арсовска за градскиот буџет за 2022 година

Иницијативата НаТочак испрати писмо до скопската градоначалничка Данела Арсовска, градските советници и стручните служби во Град Скопје, со кои се потсетуваат на 11 предлози кои тие сметаат дека треба да бидат опфатени во градскиот буџет за 2022 година. НаТочак од Буџетот на Град Скопје за 2022 година бара 70 милиони денари за реконструкција на пешачката и велосипедската инфраструктура, а 30...

Скопјани ќе предлагаат зелени проекти што мислат дека треба да се финансираат од градскиот буџет

Граѓаните и граѓанските организации во следните денови можат да достават свои предлози за зелено и хумано Скопје, кои мислат дека треба да бидат финансирани од градскиот буџет за идната година. Зелен хуман град најави дека повторно ќе организира граѓански буџетски форум на кој ќе бидат презентирани пристигнатите идеи. Предлозите може да се поднесат преку платформата „МојГрад“, а трите кои...

„Зелен хуман град“ со протест против сечењето дрвја во Аеродром, од Град Скопје велат ќе се садат нови

Планираното сечење на 100 зрели дрвја за проширување на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром денеска на протест ги извади граѓаните и претставниците на „Зелен Хуман Град“. „Бараме веднаш да се запре со планираното проширување и да не се дозволи масакр на здрави зрели дрвја во Аеродром - една од најзагадените општини во еден од најзагадените градови во Европа и...

Еколошките активисти од Зелен хуман град бараат транспарентност на Планот за одржлива мобилност на Скопје

Еколошките активисти од Зелен хуман град бараат транспарентност во изработката на Планот за одржлива мобилност на Скопје (SUMP). Овој пан, според објавата на тендерот, треба да ги интегрира јавниот превоз, намалувањето на моторниот сообраќај, паркинзите, пешаците, реалокација на постоен автомобилски простор кон одржлива мобилност, возењето велосипед, пристапноста за лицата со посебни потреби, постарите, децата, лицата со помали приходи, уредувањето...

Ана Петровска влегува во трката за градоначалник на Скопје како независен кандидат на „Зелен хуман град“

Поранешната директорка на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, денеска беше промовирана како независен кандидат за градоначалник на Скопје која ќе биде поддржана од коалицијата „Зелен хуман град“. Оттаму веќе најавија дека на локалните избори ќе настапат и со независна листа на советници за Градот Скопје. Коалицијата исто така поддржува и независни советнички листи во општините Центар, Карпош...

„Зелен хуман град“ поднесе претставка до Инспекциски совет против ДУП-от кај „Холидеј ин“

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ денеска поднесе претставка против  издаденото одобрение за градба и преименуваниот ДУП кај „Холидеј Ин“. Претставката е испратена до трите надлежни инспекциски служби: Инспекциски совет, Државен инспекторат за градежништво и урбанизам и Државен инспекторат за локална самоуправа, соопштија од Иницијативата. На фејсбук профилот, Иницијативата ги повика жителите на Скопје да ја поднесат истата претставка од своите...

Општина Центар за сечата на „Орце Николов“: Отстранетите дрвја ќе бидат заменети со нови

Општина Центар во врска со протестот на „Зелен хуман град“ за заштита на преостанатите 10 дрвја на улицата „Орце Николов“ порача дека „останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува пример за другите општини во државата“. Порачаа дека го разбираат револтот на граѓаните, но и дека исечените дрвја ќе...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...