fbpx
Таг: зараза

таг: зараза

Респираторните вируси кај децата не се последица на труење од воздухот

Теоријата на заговор за „кемтрејлс“ сега воскреснува во контекст на респираторниот синцициски вирус, но и други респираторни вируси кои изминатиот период ги наполнија болниците. Тоа, според лекарите, се должи на „заспаниот имунитет“ кај децата поради ковид-пандемијата, кога сите деца носеа маски и беа на онлајн настава, односно немаа многу физички контакти. Тие велат дека главно пренесувањето на синцициски вирус...

Никој не планира никакви климатски заклучувања

Izolacija karantin
Советот на округот Оксфордшир не планира да воведе „климатски заклучувања“ и не одобри мерки за таа цел. Во постот што се шири на Фејсбук погрешно се толкува донесувањето на низа мерки наменети за намалување на патниот сообраќај во градот Оксфорд, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост на Фејсбук кој прави каша попара од две...

Д-р Петличковски: Не очекуваме драматичен развој и сериозно ширење на мајмунските сипаници

Комисијата за заразни болести вчера и денеска одржа два состаноци поврзани со сомнителните два случаи на мајмунски сипаници во земјава. Ова не е нов ковид, овде нема место за паника меѓу граѓаните, рече пред малку во изјава за медиумите д-р Александар Петличковски, претседателот на Комисијата за заразни болести. „Не очекуваме никаков драматичен развој и сериозно ширење на оваа нова болест....

Вистиномер: Заев со различни аршини за вонредната состојба

На 18 март годинава, кога беше прогласена првата вонредна состојба за справување со пандемијата, премиерот Зоран Заев изјави дека ја поздравува и дека таа ќе придонесе за брзо и ефикасно спроведување на мерките. Тогаш имаше вкупно 48 заболени. На 15 октомври, пак, Заев изјавува „бројките се до плафон“, „сите можеме да бидеме заразени“, „верувам дека не треба да размислуваме за...

Истиномер: Никој ништо не знае вистински за корона вирусот, ама сите мудруваат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ за влез во земјата мора да приложат негативен ПЦР тест

Владата на вчерашната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести да се воведе ПЦР тест за влез на државјани на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина во државата. Одлуката стапува на сила од денеска и ќе трае сè до донесување на нова одлука на владата. „Владата на 75. седница донесе дополнување на Одлуката за мерки за...

МЦМС истражување: 71,3 отсто од граѓаните се загрижени за состојбата со корона вирусот

Состојбата предизвикана од Ковид-19 беше повод Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) да направи истражување за ставовите на граѓаните поврзани со здравјето, но и со поголем број други состојби кои ги предизвика болеста Ковид-19. Истражувањето покажа голема загриженост кај 71,3 отсто од граѓаните за моменталната состојба предизвикана од корона вирусот. Демографски, жените се позагрижени (80,6 отсто) наспроти мажите (61,7...

Филипче: Пушачите имаат поголем ризик од инфекција со Ковид-19

При пушење цигара прстите се во контакт со усните, што ја зголемува можноста за пренесување на вируси од рака на уста, информираше министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил. „Ова ги прави пушачите поранливи на Ковид-19 и затоа треба да бидат особено внимателни. Пушачите исто така може да имаат веќе заболувања на белите дробови или намален капацитет на белите...

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија и Тајланд во неделата ги објавија првите смртни случаи, додека Доминиканската...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 106, инфекцијата бргу се шири

Досега 106 луѓе починале од последиците предизвикани од коронавирусот, а бројот на новоинфицирани се зголемува секој ден. Во Кина вчера имало 4.515 инфицирани, што е блиску до двојно повеќе од претходниот ден, кога имало 2.835, јавуваат светските новински агенции. Во жртвите на коронавирусот е вброен и првиот случај во Пекинг и уште 24 смртни случаи за едно деноноќие во провинцијата...

Заразата со морбили се шири во Штип

Возрасни пациенти во старосната група меѓу 20 и 45 години се евидентирани како новозаболени од морбили во Штип. Само во текот на изминатото деноноќие на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип е хоспитализирано едно лице со потешки симптоми на морбили, а двајца други се прегледани амбулантски и пуштени на домашно лекување. Во моментов на лекување во болница се...

На Инфективна од морбили се лечат 20 пациенти

На Клиниката за инфективни болести во моментов од морбили се лечат вкупно 20 пациенти. Од пред два дена, примени се шест нови заразени пациенти, од кои пет се деца на возраст од девет месеци до две и пол години, како и една девојка на возраст од 24 години. На инфективната клиника има посебни оддели за овие пациенти. Докторите прогнозираат дека...

Лажна вест за ширење зараза ги вознемири штипјани

Веста објавена денеска од некои медиуми, дека 65-годишна жена од Штип починала од опасна заразна болест што се шири, презвика вознемиреност меѓу граѓаните на Штип. Всушност, веста е од септември годинава, кога жената почина како последица на лајшманиоза, болест која се шири преку инсекти, а изворот на заразата се заболени кучиња. Но, во очи на дочекот на Нова Година,...

МОН: Нема шуга во училиштето „Владо Тасевски“, случајот е изолиран

Од Министерството за образование и наука (МОН) ги демантираат пишувањата на одредени медиуми дека во основното училиште „Владо Тасевски“ во Карпош има зараза од шуга и наведуваат дека се работи за само едно дете, односно изолиран случај за кој родителот пријавил минатиот четврток. „Ја уверуваме јавноста дека во училиштето нема појава на заразна болест, а родителите можат да бидат спокојни и...

Заразата со птичји грип во Струшко е потенцијална закана за луѓето, сметаат од „Еден“

Наспроти информациите што кружат во јавноста дека птичјиот грип А(Х5Н8) кој го има во Струшко не е опасен по здравјето на луѓето, сепак заразата е потенцијална закана, информираат од здружението за заштита на животните и на животната средина „Еден“. - Постојат ретки документирани случаи на пренесување на инфекција со сличен тип на птичји грип на човек во минатото и не може...

Комисијата за заразни болести со препораки за грипот, 7.800 лица се заболени во декември

Комисијата за заразни болести информираше дека во системот „Мој термин“ во декември биле евидентирани повеќе од 7.800 лица заболени од грип и очекуваат тој број да се зголеми. На седницата одржана вчеравечер, донеле неколку препораки меѓу кои и да се изврши темелна дезинфекција на сите детски градинки и училишта, како и континуирано да се одржува зголемено ниво на хигиена и почесто да...

Регистрирана чвореста кожа кај говедата, нема опасност за луѓето

Регистриран е прв случај на болеста чвореста кожа кај говедо во Република Македонија, информираше денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Поповски. – Болеста не е типична за овој регион, но, за жал, и покрај будното следење на состојбата, на 18 април годинава е регистриран првиот случај и кај животно во Македонија, во Демир Капија. Не се пренесува...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...