fbpx
Таг: војна

таг: војна

Јилдирим: Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија, за да се спречи оваа земја во која се води војна да биде поделена етнички, јавуваат странските медиуми. - Крвопролевањето мора да престане. Не треба да гинат бебиња, деца или невини луѓе. Затоа, во наредните шест месеци Турција ќе биде поактивна во обидите...

Петнаесет години од Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 15 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот. Преговорите, почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот на 10 август. Три дена подоцна на 13 август 2001 година во претседателската резиденција...

(Визуелизација) Сите катастрофи и несреќи во Македонија низ бројки

Македонија памети многу катастрофи низ својата понова историја. На црната листа води скопскиот земјотрес со околу 1.100 загинати и 3.000 повредени. По него следат авионските несреќи кои навистина биле бројни и крвави, а најголемата се случи на 22.11.1993 година кога патнички авион „Јак-42Д“ на „Авиоимпекс“ се урна поради грешка на пилотот. Во оваа несреќа загинаа 115 луѓе. Ако се направи дистинскиција и се...

Бројот на раселени во Ирак можно е да се зголеми за уште еден милион луѓе

Меѓународниот комитет на Црвениот крст денеска соопшти дека речиси уште еден милион луѓе во Ирак можно е да ги напуштат своите домови поради борбите со милитантите на Исламска држава (ИД), особено во градот Мосул, јавуваат светските агенции. Во Ирак веќе има околу три милиони раселени лица од почетокот на војната против ИД, која пред две години зазеде големи делови од...

Дванаесет војници загинаа во експлозија на автомобил бомба во Бенгази

Дванаесет припадници на либиските сили лојални на генералот Калиф Хафтар загинаа денеска во експлозија на автомобил бомба во Бенгази. Хафтар е командант на силите под контрола на владата со седиште во Источна Либија, кои се борат против исламските екстремисти во тој регион.

Ердоган најави дека сириските бегалци ќе можат да добијат турско државјанство

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека владата работи на проекти со кои на сириските бегалци ќе им биде овозможено да стекнат турско државјанство ако тоа го сакаат, пренесуваат турските медиуми. - Сакаме да им помогнеме на сириските пријатели и да им понудиме можност да станат државјани на Турција – изјави Ердоган во говорот во јужната провинција Килис, која се наоѓа...

Русија прогласи дводневно примирје во Алепо

Русија објави дводневен прекин на огнот во сирискиот град Алепо. Примирјето е објавено само неколку часа по предупредувањето на Вашингтон до претседателот на Сирија, Башар ал Асад, и до неговите сојузници дека мораат да го почитуваат примирјето договорено во февруари. „На иницијатива на Русија, во градот Алепо е воведено дводневно примирје, почнувајќи од полноќ на 16 јуни, за намалување на вооруженото насилство и за...

Во битката за Алепо загинаа 70 лица

Во конфликтот помеѓу сириските сили и бунтовниците во сириската провинција Алепо во изминатите 24 часа загинаа 70 луѓе на двете страни, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права. Прорежимските борци, потпомогнати со воздушни напади од руските сили, ја повратија контролата во селата Зајтан и Халаса. Меѓутоа фронтот Ал нусра, сирискиот разгранок на Ал каеда, утринава изведе контранапад да го заземе Халса, кое...

20.000 деца во Фалуџа чекаат да бидат ослободени од ИД

Во ирачкиот град Фалуџа, кој пред две години беше заземен од Исламска држава и каде што се водат жестоки битки, заробени се околу 20.000 деца. Детскиот фонд на Обединетите нации предупредува дека децата се соочени со ризик од принудна регрутација и со одвојување од семејствата. Од почетокот на ирачката воена операција во Фалуџа, 60 километри западно од Багдад, мал број семејства биле во...

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе меѓу кои тројца се тинејџери како и еден Колумбиец. Напаѓачите им наредиле на жртвите да излезат од своите домови и веднаш ги ликвидирале. Побегнале од местото на злосторството со автомобили и моторцикли. Невладини организации наведуваат дека степенот на криминал во Венецуела расте бидејќи економијата во државата е во рецесија поради цената на нафтата. Се истакнува...

Ирачките демонстранти го напуштија парламентот

Демонстрантите кои вчера упаднаа во парламентот во Багдад го напуштија законодавниот дом по шест часа откако влегоа во силно обезебедуваната „зелена зона“, каде што се наоѓаат најважните владини институции и странски амбасади. Припадници на групата Сараја ал Саламџ, која е формирана од шиитскиот свештеник Муктада ал Садр, побараа од демонстрантите да го напуштат парламентот, по што тие излегле од зградата,...

Примирје за Велигден во Украина

Прозападните власти во Киев и бунтовници во источниот дел од Украина вчера почнаа со примена на примирјето за Велигден. Портпаролката на украинскиот претседател на преговорите одржани под покровителство на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) изјави дека прекинот на огнот стапува на сила од петокот на полноќ. „Договорено е таа наредба да им биде проследена на сите на теренот“, соопшти...

По нападот на болница, САД ја повикаа Русија да го заузда сирискиот претседател

Соединетите Американски Држави (САД) оценија дека се „скандализирани“ од нападот на сириските владини сили врз една болница во Алепо и ја повикаа Русија да преземе нешто за да го заузда својот сириски сојузник, претседателот Башар ал Асад. Државниот секретар Џон Кери изјави дека тактиката на сирискиот режим е намерно да напаѓа болници во зоната под контрола на бунтовниците. Генералниот секретар на...

Кери следната недела во посета на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и американскиот државен секретар, Џон Кери, разговараа за подобра координација во функција на одржување на прекинот на огнот во Сирија. Лавров и Кери во телефонски разговор потврдија дека американскиот државен секретар наредната недела ќе отпатува во Русија, соопшти руското министерството за надворешни работи. Од Кремљ и претходно во текот на денот сигна потврда дека официјална Москава...

Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе се повлече од Сирија

Велика Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе ги повлече своите воени сили од Сирија, изјави британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд, во Багдад. - Веќе имаме искусено слична ситуација во Украина. Русија најави повлекување на своите трупи, а всушност тоа беше само ротација на воените сили. Ако се потврди повлекувањето, ќе биде интересно да се види колку...

Давутоглу: Помош на сите кои се против Асад и Русија

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу потврди дека официјална Анкара им пружа помош на сите сили во Сирија кои се против режимот на Башар ал Асад. Тој истакна дека Турција е најзаслужна што во Сирија постои умерена опозиција, но наведе и дека Анкара ќе пружа помош на сите сили кои се борат против инвазијата на Русија и на Иран. - Ако денес навистина постои умерена...

Кери на разговори во Москва за наоѓање решение за сирискиот конфликт

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД), Џон Кери, денеска е во посета на Москва, каде ќе има разговори со рускиот државен врв, како дел од политичкиот процес за ставање крај на војната во Сирија, пренесуваат светските медиуми. Кери во моментов е на разговори со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, а во текот на денот ќе им средба...

Бомба од Првата светска војна пронајдена во Битола

Бомба со калибар од 75 милиметри со потекло од Првата светска војна, вчера, околу 17 часот, е пронајдена во Битола. Бомбата е пронајдена на улицата Довчевик, а по пријава на случајот, таа е подигната од Дирекцијата за заштита и за спасување.

Саркози: Не е време за „војна“ со Русија

Тоа што Западот подготвни сцена за нова студена војна со Русија е сериозна грешка во овој момент, смета поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози. Како што изјави за „Фигаро“, Русија му е потребна на Западот за да можат да му стават крај на конфликтот во Сирија и да ја добијат битката против Исламска држава. - Тоа, секако, не значи дека треба да...

Повеќе од 240.000 жртви во војната во Сирија

Повеќе од 240.000 луѓе, вклучувајќи и 12.000 деца, загинале во војната во Сирија што почна во март 2011 година, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права. Според најновите податоци на оваа група за надзор со седиште во Лондон, во Сирија животот го загубиле 240.381 лице, што е за 10.000 повеќе во однос на податокот што го соопштија на 9 јуни. Во конфликтот загинале 71.781...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...