fbpx

Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе се повлече од Сирија

-

Велика Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе ги повлече своите воени сили од Сирија, изјави британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд, во Багдад.

– Веќе имаме искусено слична ситуација во Украина. Русија најави повлекување на своите трупи, а всушност тоа беше само ротација на воените сили. Ако се потврди повлекувањето, ќе биде интересно да се види колку долго сирискиот режим ќе може да се одржи сам – додаде британскиот министер.

Освен тоа, тој истакна дека Велика Британија не верува дека може да дојде до траен мир во Сирија сè додека на власт се наоѓа Башар ал Асад.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...