fbpx
Таг: војна

таг: војна

Сирија ги повикува сите бегалци да се вратат дома

Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид Муалем, ги повика бегалците од таа земја да се вратат во своите домови. Тој го повтори владиниот повик до сириските бегалци кои живеат во соседните држави да се вратат во својата земја. Муалем не ја спомнал директно забраната за влез во САД, која на државјаните од Сирија им ја воведе администрацијата на претседателот Доналд...

Светот како да се подготвува за војна, оценува Горбачов

Последниот лидер на СССР, Михаил Горбачов, смета дека најголем од многуте проблеми што ги има светот е милитаризирачката политика и новата трка во наоружување. Горбачов во својот коментар за магазинот „Тајм“, наведува дека политичарите и воените лидери звучат сè повоинствено, а одбранбените доктрини стануваат сè поопасни. „Аналитичарите и телевизиските личности се придружуваат кон воинствениот хор. Изгледа како светот да се подготвува за...

Лавров: Не смее да се дозволи вооружен конфликт на Балканот

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, рече дека војна на Балканот не смее да има, како и дека на албанските сили не им е местото на северот на Косово и Метохија. Тој го истакна ова на годишната конференција на руското министерство за надворешни работи, на кој една од темите беа и неодамнешните „искри“ помеѓу Белград и Приштина. - Силите на косовските...

Потребен е целосно нов пристап за спречување војни, смета Гутереш

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на „целосно нов пристап“ како да се спречат војните. Во првото обраќање пред Советот за безбедност на ОН откако стапи на функција, Гутереш рече дека е потрошено премногу време и средства за одговарање на кризите, наместо за нивно спречување. - Луѓето плаќаат превисока цена. Потребен ни е целосно нов пристап – рече тој. Тој оцени...

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја прими Нобеловата награда за мир

Претседателот на Колумбија, Хуан Мануел Сантос, денеска ја прими Нобеловата награда за мир, која на свечена церемонија му беше врачена во Осло. Наградата му е доделена бидејќи Сантос и бунтовниците од Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК) потпишаа мировен договор за ставање крај на повеќедецениските борби. Со тоа беше завршена 52 години долгата граѓанска војна во Колумбија во која загинаа 200.000 лица. - За...

Русија по преговорите во Лозана порача дека Сирија мора да остане цела и секуларна

Сиријците сами треба да одлучат за иднината низ инклузивен дијалог, а земјата треба да остане цела и секуларна, соопшти руското министерство за надворешни работи. Оттаму соопштија дека за успех на руско-американскиот договор за примирјето, неопходно е да се одвои сириската умерена опозиција од Ал нусра фронтот и терористичките групи кои се поврзани со неа. „Истовремено треба да се разбере дека воените...

Во Лозана не се постигна договор за прекин на огнот во Сирија

Состанокот во Лозана за прекин на огнот во Сирија е завршен без договор, но е оценето дека разговорите биле конструктивни и дека треба да продолжат контактите. Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, рече дека учесниците во преговорите во Лозана разговарале за неколку интересни идеи и се договориле контактите да продолжат што е можно побргу. - Има неколку идеи кои денеска беа...

Кери и Лавров во Лозана ги обновуваат разговорите за Сирија

Во швајцарскиот град Лозана, на чело со САД почнаа разговори за Сирија во кои учествуваат Русија и други регионални сили. Покрај американскиот државен секретар, Џон Кери, и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во разговорите учествуваат и министрите за надворешни работи на Јордан, Турција, Египет, Катар, Иран, Ирак и на Саудиска Арабија. Овој состанок е уште еден обид да се...

Јилдрим: Улогата на Анкара е да ги обедини Русија, САД и Иран

Улогата на Анкара во сирискиот конфликт е да ги обедини Русија, САД и Иран за да се најде решение за војната во таа земја, изјави турскиот премиер Бинали Јилдрим. Како што истакна турскиот премиер, во тој процес би можела да учествува и Саудиска Арабија. Според него, на тој начин би се запрело крвопролевањето во регионот и би се ставил крај на смртта на...

Обама: Четири месеци пред крајот на мандатот, ме прогонува војната во Сирија

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека четири месеци пред крајот на неговиот мандат, го прогонува хаосот во Сирија. - Ситуацијата во Сирија постојано ме прогонува – изјави Обама во интервју за „Венити фер“ и додаде дека стотина илјади мртви во Сирија и милионите бегалци го навеле да се запраша дали можело нешто поинаку да се направи за време на изминатите...

Судирите на Блискиот Исток ја уништуваат економијата, смета Лагард

Економијата на Блискиот Исток се уништува со воените судири и бегалската криза, оцени денеска првиот човек на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард. - Во тој регион повеќе од 30 милиони луѓе станаа бегалци или се привремено раселени. Основните средства за производство во воените зони се уништени. Загубите, кога станува збор за богатство и приходи, се огромни има недостаток на образован...

Кери и Лавров во Кина, разговараа за состојбата со граѓанската војна во Сирија

Америка и Русија не постигнаа договор за крај на граѓанската војна во Сирија и за распоредување на хуманитарна помош. Државниот секретар на САД, Џон Кери, кој на маргините на самитот Г20 во Кина се сретна со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, посочи дека нема да ги брзаат руските колеги и дека веќе решиле голем број технички прашања. Кери со Лавров повторно...

Јилдирим: Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија, за да се спречи оваа земја во која се води војна да биде поделена етнички, јавуваат странските медиуми. - Крвопролевањето мора да престане. Не треба да гинат бебиња, деца или невини луѓе. Затоа, во наредните шест месеци Турција ќе биде поактивна во обидите...

Петнаесет години од Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 15 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот. Преговорите, почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот на 10 август. Три дена подоцна на 13 август 2001 година во претседателската резиденција...

(Визуелизација) Сите катастрофи и несреќи во Македонија низ бројки

Македонија памети многу катастрофи низ својата понова историја. На црната листа води скопскиот земјотрес со околу 1.100 загинати и 3.000 повредени. По него следат авионските несреќи кои навистина биле бројни и крвави, а најголемата се случи на 22.11.1993 година кога патнички авион „Јак-42Д“ на „Авиоимпекс“ се урна поради грешка на пилотот. Во оваа несреќа загинаа 115 луѓе. Ако се направи дистинскиција и се...

Бројот на раселени во Ирак можно е да се зголеми за уште еден милион луѓе

Меѓународниот комитет на Црвениот крст денеска соопшти дека речиси уште еден милион луѓе во Ирак можно е да ги напуштат своите домови поради борбите со милитантите на Исламска држава (ИД), особено во градот Мосул, јавуваат светските агенции. Во Ирак веќе има околу три милиони раселени лица од почетокот на војната против ИД, која пред две години зазеде големи делови од...

Дванаесет војници загинаа во експлозија на автомобил бомба во Бенгази

Дванаесет припадници на либиските сили лојални на генералот Калиф Хафтар загинаа денеска во експлозија на автомобил бомба во Бенгази. Хафтар е командант на силите под контрола на владата со седиште во Источна Либија, кои се борат против исламските екстремисти во тој регион.

Ердоган најави дека сириските бегалци ќе можат да добијат турско државјанство

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека владата работи на проекти со кои на сириските бегалци ќе им биде овозможено да стекнат турско државјанство ако тоа го сакаат, пренесуваат турските медиуми. - Сакаме да им помогнеме на сириските пријатели и да им понудиме можност да станат државјани на Турција – изјави Ердоган во говорот во јужната провинција Килис, која се наоѓа...

Русија прогласи дводневно примирје во Алепо

Русија објави дводневен прекин на огнот во сирискиот град Алепо. Примирјето е објавено само неколку часа по предупредувањето на Вашингтон до претседателот на Сирија, Башар ал Асад, и до неговите сојузници дека мораат да го почитуваат примирјето договорено во февруари. „На иницијатива на Русија, во градот Алепо е воведено дводневно примирје, почнувајќи од полноќ на 16 јуни, за намалување на вооруженото насилство и за...

Во битката за Алепо загинаа 70 лица

Во конфликтот помеѓу сириските сили и бунтовниците во сириската провинција Алепо во изминатите 24 часа загинаа 70 луѓе на двете страни, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права. Прорежимските борци, потпомогнати со воздушни напади од руските сили, ја повратија контролата во селата Зајтан и Халаса. Меѓутоа фронтот Ал нусра, сирискиот разгранок на Ал каеда, утринава изведе контранапад да го заземе Халса, кое...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...