fbpx
Таг: Велигден

таг: Велигден

Заев: Време е да ги разбудиме верата, надежта и љубовта

„Во миговите на искушенија, предизвици, премрежја и заедничко доживување на нашата „општествена Голгота“, време е да им се поклониме на нашите традиционални духовни вредности, кои се највредното наследство добиено од нашите предци. Време е да ги разбудиме верата, надежта и љубовта и да ги отвориме портите на нашите срца и души за богољубие и за човекољубие“, се вели во...

Груевски: Да се натпреваруваме кој може повеќе и кој може подобро за државата и за народот

Велигден е поткрепа и на македонскиот народ и на сите верници во нашата земја, се вели во честитката од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод Велигден. „Да се помолиме на нашиот милостив Бог и да му се заблагодариме за неговата закрила кон нас, луѓето. Исус го презеде гревот човечки и за навек го задолжи човештвото да размислува и да го...

Иванов: Да ги зајакнеме добрите меѓучовечки односи

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија. „Дозволете ми на сите верници од православна вероисповед и на сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија да упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Воскресение...

Велика сабота – ден пред Велигден

Православните верници вечерва на полноќ ќе го одбележат Христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници, Велигден. Вечерва се оди во црква, каде што се носи црвено јајце. Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ сите присутни со песната „Христос воскресе” трипати ја обиколуваат црквата. Во црква се останува за големата литургија,...

Охрид се наполни со туристи

Во Охрид и покрај нестабилното, променливо и врнежливо време, допатуваа голем број гости кои овде ќе го минат продолжениот велигденско-првомајски викенд. Хотелиерите се пофалија дека распродале повеќе од 90 проценти од своите капацитети. Приватните издавачи на станови нудат сместување по цени од 400 денари за кревет, до 50 евра за дневен закуп на апартман со повеќе легла. Најголемиот број од гостите се од земјата,...

Г.г. Стефан: Повикувам на единство меѓу нашиот народ

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, испрати велигденско послание по повод најголемиот христијански празник Велигден. „Христовото воскресение е основа на спасението, тоа е најголемиот и најрадосен настан во историјата. И, ако има ден за радување меѓу сите денови – тоа е денот на Христовото воскресение, ако има празник над сите празнувања, тоа е празникот над празниците – Велигден“, стои...

1 и 2 мај се неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 1 мај (недела), Денот на трудот, односно 2 мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Исто така, Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците на Република Македонија и 2 мај 2016 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден...

Турција предупредува: Терористите може да нападнат на Велигден

Турската полиција денеска предупреди дека можни се напади на Исламска држава на христијани и Евреи за време на Велигденскиот викенд. Полицијата објави предупредување за цела територија на Турција за можни напади на цркви, но и на синагоги. Исламската држава е обвинета за четири од шест бомбашки напади во Турција во изминатите осум месеци, вклучувајќи го и двојниот самоубиствен напад на мировниот...

Понеделник е неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празници, 28 март, вториот ден на Велигден, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од католичка вероисповед им го честита празникот Велигден.

Тежок велигденски ден за Итната помош во Битола

Тежок велигденски ден поминале лекарите од Итната медицинска помош во Битола. Како ретко кога досега, амбулантата била преполна со пацинети. Граѓaните се жалеле на висок крвен притисок, главоболки, колабирањe, биле донесени паценти со мозочни удари, а денот бил фатален и за неколкумина битолчани. Средовечен битолчанец вчера починал на новите светонеделски гробишта додека палел свеќа на гробот на свој близок роднина,...

Иванов: Да си помагаме еден на друг и да ги почитуваме семејството и блиските

Претседателот Ѓорге Иванов им го честиташе христијанскиот празник Воскресение Христово – Велигден на сите православни христијани во Македонија, како и на сите верници на Евангелско-методистичката црква во Македонија. „На овој значаен ден, сите христијани се присетуваат на Христовото жртвување за спас на човештвото. Чествувањето на Велигден е дел од нашето духовно и национално богатство. Празнувањето на овој светол ден е темелот...

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии.

Православните христијани го слават Велики петок

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање извадоци од евангелијата, од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји. Според преданието, Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот...

Величетврток, ден во средината на страдалната седмица

Денеска е Величетврток  во средината на страдалната седмица, седмица што е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата, беше установена животоносната тајна на црквата, тајната на евхаристијата. Таа тајна е установена во горната соба од една ерусалимска куќа, кога Христос зеде леб, го прекрши и им подаде на учениците,...

Папата Франциск: Да се стави крај на насилството и на угентувањето

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во Ватикан ја предводеше богослужбата за Велигден, најважниот католички празник што го одбележува воскреснувањето на Исус Христос. Оваа година Велигден се одбележува во сенка на масакрот што го изврши екстремистичката група Ал Шабаб на универзитетот во кенискиот град Гарси, каде беа убиени 148 лица - поголемиот дел христијански студенти. Папата Франциск од терасата на Базиликата „Свети Петар“ во Ватикан...

Заев им го честита Велигден на верниците од католичка вероисповед

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово, Велигден, на бискупот, скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, како и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија. „Во мое име, и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви упатувам срдечни честитки Вам и на граѓаните коишто го празнуваат денешниот најголем христијански празник...

Претседателот Иванов им го честита Велигден на католиците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Велигден, упати честитка до бискупот, скопски и апостолски егзарх, Киро Стојанов, и до сите католички верници. „Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови, Вам и на сите верници на Католичката црква во Република Македонија да Ви го честитам христијанскиот празник Велигден. На овој ден сите христијани се присетуваат на...

Велигденски гости во Охрид и во Струга

Повеќе стотици гости, најголемиот дел од Грција, но и од Албанија, Бугарија, Србија и од други земји, престојуваат на брегот на Охридското Езеро, на празничен, велигденски викенд. Најпосетен, со околу 150 гости од Грција, е хотелот „Дрим“ во Струга. Во Охрид туристите се сместени, главно, во помалите хотели. Ладното време и снегот што и денеска паѓа на околните планини, не ги спречи...

Понеделник, неработен ден за католиците

Вториот ден на Велигден, понеделник, 6 април е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопштија од Министерството за труд и социјална политика. Министерството на граѓаните од католичка вероисповед им го честита празникот Велигден.

Денеска почнуваат велигденските пости

Денеска почнуваат велигденските пости, а денот по Прочка е чист понеделник. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и да се испоснат од маснотија. Во минатото тоа се правело со брашно или со пепел и со подолго вриење. За време на велигденските пости, покрај вообичаеното консумирање храна од растително потекло, житарки, зеленчук...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...