fbpx
Таг: Велигден

таг: Велигден

Величетврток, ден во средината на страдалната седмица

Денеска е Величетврток  во средината на страдалната седмица, седмица што е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата, беше установена животоносната тајна на црквата, тајната на евхаристијата. Таа тајна е установена во горната соба од една ерусалимска куќа, кога Христос зеде леб, го прекрши и им подаде на учениците,...

Папата Франциск: Да се стави крај на насилството и на угентувањето

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во Ватикан ја предводеше богослужбата за Велигден, најважниот католички празник што го одбележува воскреснувањето на Исус Христос. Оваа година Велигден се одбележува во сенка на масакрот што го изврши екстремистичката група Ал Шабаб на универзитетот во кенискиот град Гарси, каде беа убиени 148 лица - поголемиот дел христијански студенти. Папата Франциск од терасата на Базиликата „Свети Петар“ во Ватикан...

Заев им го честита Велигден на верниците од католичка вероисповед

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово, Велигден, на бискупот, скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, како и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија. „Во мое име, и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви упатувам срдечни честитки Вам и на граѓаните коишто го празнуваат денешниот најголем христијански празник...

Претседателот Иванов им го честита Велигден на католиците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Велигден, упати честитка до бискупот, скопски и апостолски егзарх, Киро Стојанов, и до сите католички верници. „Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови, Вам и на сите верници на Католичката црква во Република Македонија да Ви го честитам христијанскиот празник Велигден. На овој ден сите христијани се присетуваат на...

Велигденски гости во Охрид и во Струга

Повеќе стотици гости, најголемиот дел од Грција, но и од Албанија, Бугарија, Србија и од други земји, престојуваат на брегот на Охридското Езеро, на празничен, велигденски викенд. Најпосетен, со околу 150 гости од Грција, е хотелот „Дрим“ во Струга. Во Охрид туристите се сместени, главно, во помалите хотели. Ладното време и снегот што и денеска паѓа на околните планини, не ги спречи...

Понеделник, неработен ден за католиците

Вториот ден на Велигден, понеделник, 6 април е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопштија од Министерството за труд и социјална политика. Министерството на граѓаните од католичка вероисповед им го честита празникот Велигден.

Денеска почнуваат велигденските пости

Денеска почнуваат велигденските пости, а денот по Прочка е чист понеделник. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и да се испоснат од маснотија. Во минатото тоа се правело со брашно или со пепел и со подолго вриење. За време на велигденските пости, покрај вообичаеното консумирање храна од растително потекло, житарки, зеленчук...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...