fbpx
Таг: Велигден

таг: Велигден

Паркинзите на ЈП ПОЦ бесплатни за Велигденските празници

Од утре, 26 април, до понеделник, 29 април, паркирањето на паркинзите со кои управува ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) ќе биде бесплатно за сите граѓани, поради Велигденските паразници, соопштија од јавното претпријатие. Редовната наплата за паркирање на паркиралиштата и издавање на договори во Дирекцијата на ЈП ПОЦ ќе продолжи во вторник, со вообичаено работно време. ЈП ПОЦ им го честита...

Понеделник 29 април е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека 29 април 2019 година (понеделник), вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.                                                                      

Петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, 26 април Велики Петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православната вероисповед им го честита празникот.

Понеделник е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците, вториот ден на Велигден според православниот календар, 9 април (понеделник) е неработен ден за сите граѓани. Истовреме, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од православна вероисповед им го честита големиот христијански празник Велигден.

Раниот Велигден го намали извозот на македонското јагне

Македонското јагне годинава за Велигден повторно ќе заврши на традиционалните пазари во Италија, Хрватска и дел во Турција, но во помали количества од лани. Ристо Михајлов од кланицата „Серта“ за „Мета“ вели дека продажбата на јагнињата годинава оди тешко и побарувачката од страна на традиционалните пазари е послаба. - Грција годинава нема купено ниту едно јагне, за разлика од претходните години кога...

Почнува Велигденскиот пост

Од денеска до 7 април, во текот на седум седмици, православните христијани ќе ги одбележуваат Велигденските пости, со воздржување од мрсна храна, лошо однесување и лоши помисли. Вчера на Прочка, тие побараа простување еден од друг. Македонските владици преку веб страници на епархиите со коишто управуваат, порачуваат поради различната состојба, односно има и болни и работници што работат тешка физичка...

РТШ снимаше репортажа за Македонците во Мала Преспа

Националната телевизија на Албанија (РТШ) снимила репортажа во Мала Преспа, за тоа како Македонците во овој дел од Албанија го прославуват големиот христијански празник Велигден. - Го снимија финалето во фудбал, кое традиционално секоја година се игра пред Велигден. Потоа бевме на Малиот Остров во Преспанско Езеро во делот на Албанија, каде е црквата „Св.Богородица“, која датира уште од 14...

Иванов на Велигден повика да се почитуваме и да ја чуваме Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска им го честиташе Велигден на сите христијани и им порача да ја зачуваат традицијата и Македонија. „Сакам на сите христијани да им го честитам овој голем ден - Велигден, ден кога симболично животот ја победи смртта. Затоа, да се радуваме на животот, на сите добрини и убавини што тој ни ги носи - изјави Иванов, кој присуствуваше...

Димитриев: Да надвладее разумот, да се запази достоинството на народот

Во моменти кога имаме силна политичка поларизација, треба да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и во комуникацијата меѓу себе, порача денеска од Штип техничкиот премиер Емил Димитриев, каде присуствуваше на велигденската литургија во централниот храм на Брегалничката епархија „Свети Никола“ во Штип. - Република Македонија во историјата преживеала многу премрежиња, ќе го преживее и ова и ќе...

Верници и други љубопитници ги исполнија изминатата ноќ црквите во Охрид

Многуилјаден народ, верници и други љубопитници, ги исполнија изминатата ноќ сите цркви во Охрид. Сепак, радосната вест за Христовото воскресение, најавена со биењето на камбаните, синоќа на полноќ, најбројните ја дочекаа во Светиклиментовиот храм, „Св. Пантелејмон“ на Плаошник. Со празничната богослужба чиноначалствуваше митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј, кој им ги честита велигденските празници на бројните верници. Во долгите поворки, покрај охриѓани имаше голем...

СДСМ: Големите промени не се лесни и не се случуваат наеднаш

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот. И одлучност за развој на државата во која живееме, во општество каде секој може...

Христијаните денеска го слават Велигден

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник, Велигден - Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Камбаните точно на полноќ го навестија Воскресението Христово Велигден. Веста за Христовото воскресение ја објавија свештениците и архиереите на богослужбите во сите цркви и манастири на Македонската православна црква (МПЦ)...

Атмосферата во Охрид како во главната туристичка сезона

Продолжениот четиридневен празничен викенд за Велигден, го наполни Охрид, кој оддава слика како да сме сред главната туристичка сезона. Најбројни се домашните гости, но насекаде се присутни и странците. Покрај од Скопје, гости има и од Битола, Прилеп, Тетово и од други македонски градови. Традиционално, голем број дојдоа од регионот. Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но има гости и од...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и на Велика сабота го лаже и го манипулира сопствениот народ

СДСМ и на Велика сабота, ден пред најголемиот христијански празник Велигден, не пропушти да испрати соопштение со кое го лаже и го манипулира сопствениот народ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешното утринско соопштение од СДСМ. „Оваа партија во континуитет со своето дејствување го навредува сопствениот народ, традиционалните вредности градени со векови и сопствената држава. СДС е партијата која премолчено ја прифати...

Иванов им го честита Велигден на христијанските верници

Претседателот Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден и порача во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението. „Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè од смртта и дарувајќи ни живот. Затоа, Пасха, како што уште се нарекува Христовото воскресение, значи премин...

СДСМ: Граѓаните да бидат спокојни за празникот, мнозинската волја ќе се испочитува

„Граѓаните да бидат спокојни во овие празнични денови. Многу бргу во Македонија ќе се живее во демократија, слобода, еднаквост, вредностите што граѓаните ги избраа на последните избори“, порачаа СДСМ во редовното утринско соопштение. Од партијата истакнуваат дека насилничката реторика, заканите и криминалите ќе бидат заменети со квалитетен живот за сите и со правда. „Мнозинството граѓани се одлучија за заедништво и за...

Охрид „чести”: Велигденско бесплатно паркирање за гостите од земјата и од странство

Охрид се полни со гости, за што потврда се од синоќа осветлените прозорци и полните паркиралиштата, пред зградите од населбите што од охриѓани од милост ги прекрстиле во Карпош 3 и Карпош 4. За сите гости, Охрид, преку ЈП „Билјанини извори“, чести 4 дена велигденско бесплатно паркирање насекаде во градот. Четирите неработни дена од продолжениот празничен велигденски викенд, во Охрид ќе ги...

Николовски: Земјоделците и нивните семејства ќе го дочекаат Велигден без пари

„Освен што се блокирани сите процеси во државата, и граѓаните се економски загрозени. Меѓу нив се земјоделците кои сè уште не ги имаат добиено субвенциите за минатата година, а многумина од нив и за претходните неколку години“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски. Тој додаде дека поради несериозноста и неодговорноста на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните пратеници,...

Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона. Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа...

Изложба во Охрид за историјатот на украсувањето велигденски јајца во Русија

Изложба насловена „Историјат на украсување и на бојадисување велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата ’Фаберже’“, денеска ќе биде отворена во НУБ „Григор Прличев“ во Охрид. Изложбата е посветена на празникот Велигден, а посетителите ќе имаат можност да слушнат и предавање за историјата и за современите тенденци на уметноста на украсување јајца. Исто така, публиката ќе може да учествува во работилницата за...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...