fbpx
Таг: Устав

таг: Устав

Контраспин: Што може, а што не, ВМРО-ДПМНЕ ќе покаже по избори ако ja освои власта

Двете цврсти тврдења на Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ дека е партија која не може да донесе никави позитивни промени и дека е партија која е против членството на С. Македонија во ЕУ, се извртување на вистината, т.е. спин. Првиот го темели на спин дека сите градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ не чинат и не постигнале ништо, а вториот на минатите политики на...

Пендаровски на Минхенската безбедносна конференција: ЕУ во Западен Балкан со години не е „прашање на денот“

Претседателот на Северна Македониија, Стево Пендаровски, во рамки на 60. Минхенска безбедносна конференција вчера говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и американската сенаторка Џејн Шахин, член на Комитетот за меѓународни односи на Сенатот на САД. На настанот се дискутирало за перспективите за интеграција на...

Франција на пат да го внесе правото на абортус во уставот

Националното Собрание, односно Долниот дом на францускиот парламент вчера со големо мнозинство го одобри законот со кој правото на жената на абортус ќе стане уставно право, односно ќе биде внесено во уставот на Франција. За тоа да се случи, законот мора да биде изгласан во Сенатот, односно во Горниот дом. Уставната гаранција на правото на абортус беше ветена од францускиот претседател...

Медиапул: Македонците можеби ќе го одложат внесувањето на Бугарите во Уставот

Бугарските медиуми го цитираат претседателот Пендаровски, кој според нив најавува дека е можно промената на Уставот и внесувањето на Бугарите во преамбулата да биде оставено на следниот парламентарен состав. Оваа промена на Уставот е услов за одржување на втората меѓувладина конференција со Европската унија и отварање поглавјата во преговорите на Македонија за членство во унијата. Во текстот објавен на бугарскиот...

Илхан Ќучук: Нема да има подобар предлог, никој не му витка рака на Скопје

Нема да има промена на позицијата на ЕУ - ниту има таква желба, ниту пак неколку месеци пред европските избори во ЕК, Советот ќе се зафатат да се ангажираат со менување на правилата. Правилата се тие, усогласени се и секој треба да се прилагоди на нив. Второ - нема да има подобар предлог, бидејќи овој е најдобриот. Никој не...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ спинуваат околу уставните измени

Партијата на власт спинува дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се согласил со уставни измени и со тоа го променил ставот, додека ВМРО-ДПМНЕ спинува околу глорификацијата на предлозите на Христијан Мицкоски дека тие значеле ем брза интеграција, ем заштита на идентитетот, пишува „Вистиномер“ во својот Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост:       Двете најголеми политички партии во земјата СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по средбата...

Словенечката претседателка: Треба да имате политичка мудрост и да го промените Уставот

Претседателката на Словенија, Наташа Пирц-Мусар, на заедничката прес-конференција со својот домаќин, македонскиот претседател Стево Пендаровски, порача дека треба да се има политичка мудрост и да се направи измена на Уставот. Таа нагласи оти ѝ е јасно дека тоа не е лесно, оти и во Словенија се случувало нешто слично. „Верувајте ми дека како човек кој го познава обемот на приближувањето...

Работната група за уставни измени го усвои Деловникот, не се предвидени други интервенции во Уставот

Работната група за подготвување на предлог-иницијативата за потребата од уставни измени со кои Бугарите и другите народи треба да бидат вметнати во Уставот денеска едногласно го усвоила Деловникот за работа. Претседателката на работната група, Маргарита Цаца Николовска ја отфрли можноста работната група да расправа за други интервенции во Уставот, пред сè оние што се однесуваат на јазиците на другите етнички...

Работната група за уставни измени расправаше по Деловникот, ќе се гласа идниот петок

Работната група за подготвување на предлог иницијативата за потребата од измена на Уставот на денешната седница расправаше за Деловникот и начинот и методологијата на работа, информираше Министерството за правда. Се очекува Деловникот да се усвои на следната седница која е закажана за петок по што ќе се отпочне со материјална расправа за предлог иницијативата за измена на Уставот. Истото денеска го...

Пендаровски: Не ме загрижува заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“, прв би поддржал такво нешто

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на дебатата за уставните измени во државата, на прашање на Порталб.мк во врска со предлогот за заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“ во Уставот, кажа дека тоа воопшто не го загрижува бидејќи според него, тоа е нешто природно. Во склоп на уставните измени за вклучување на Бугарите во Уставот, опозициската партија Движење Беса побарала...

Објавени предложените учесници во работната група за уставните измени

Министерството за правда денеска ги објави имињата на учесниците во работната група за уставни измени, предложени од парламентарните политички партии и од институциите. Рокот што им беше даден од Министерството за правда на институциите и политичките партии за номинирање свој претставник во работната група истече ноќеска на полноќ. Според предложените имиња, евидентно е дека претставниците од опозицијата, и од македонските и...

Алијанса за Албанците: Нема враќање во времето на доминација на еден етникум

Времето на доминација на еден етникум во Северна Македонија заврши еднаш засекогаш и нема враќање во такво време, соопшти политичката партија Алијанса за Албанците коментирајќи го барањето на ВМРО-ДПМНЕ Македонија во Уставот повеќе да не се окарактеризира како мултиетничка држава. Ваквиот став опозициската ВМРО- ДПМНЕ го соопшти како реакција на тезите за промена на Уставот според моделот на Хрватска со...

ВМРО-ДПМНЕ бара Македонија повеќе да не биде мултиетничка држава

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ од утринава на два пати испрати јавна порака дека тие се за промена на Уставот по моделот на Хрватска со што ќе се додадат Бугарите како предуслов за напредување во евро-интеграциските процеси. Но, оттаму бараат притоа македонскиот Устав да претрпи и подлабоки промени, па по моделот на Хрватска, земјата наместо мултиетничка да стане еднонационална, или како што...

Ковачевски пред една недела знаеше кој е ставот на Груевски за уставните измени, а сега не знае

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски се доведе во ситуација на недоследност во изјавите околу ставот на претходниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. Причина за ова најверојатно е војната што се води меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој има „пишманџии“ во своите редови околу уставните измени, со кои Бугарите треба да бидат споменати како посебна етничка заденица во...

Постот шпекулира дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ договориле референдум за уставни измени

Изнесените тврдења во постот немаат никаква поткрепа и се засновани на рекла-кажала. Ниту Мицкоски, ниту Ковачевски, досега не спомнале дека треба да има референдум за уставни измени кој би се одржал заедно со парламентарните и претседателските избори. Ваков договор меѓу партиите нема, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Пост на Фејсбук манипулира дека двете најголеми партии...

Џафери ја отфрли иницијативата за референдум на ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на Уставот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја отфрли иницијативата за распишување задолжителен референдум за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија, поднесена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во образложението доставено до Мицкоски, претседателот на Собранието вели дека инцијативата не е во согласност со македонскиот Устав и поради тоа иницијативата не е прашање по кое може да се распише...

Вистиномер: Не е вистина дека на Макрон му е наредено да поднесе оставка, никој нема такви овластувања во Франција

Според Уставот на Франција, никој не може да му „нареди“ на Претседателот да поднесе оставка. Може да му биде изгласана недоверба, може тој сам да си поднесе оставка или функцијата да му заврши во случај на смрт. Нема таков орган, институција или функција во Француската Република што има уставни моќи да му нареди такво нешто на Претседателот, како што...

Бугарскиот премиер Петков ги повтори трите барања, Вархеји се надева на решение до крајот на месецов

На заедничка прес-конференција во Софија со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, бугарскиот премиер Кирил Петков денеска се „спротивстави на лажните вести“ дека сака самостојно да го крене ветото за Северна Македонија и рече дека Бугарија има три услови за Северна Македонија. Вархеји пак рече дека Европската Комисија е фрустрирана од тоа што сè уште нема решение за спорот и...

Проактивна транспарентност на институциите за поефикасно користење на информации од јавен карактер

Во земјава има недостиг од 536 пожарникари, а имаме 200 пожарникарски возила од кои повеќето се постари од 18 години. Имаме вкупно 183 возила за брза помош од кои 77 отсто се добиени како донација. Овие податоци се добиени преку правото на пристап до инфомации од јавен карактер, а беа посочени на јавната дебата „Ефикасно користење на правото на...

Вистиномер: Ромите сè уште се дискриминирани, ЕК бара поголема инклузија

Ромската популација во Република Северна Македонија сè уште е најранливото малцинство во земјата и продолжува да биде заедница што се соочува со институционална дискриминација, сегрегација и социјални предрасуди. Ромите официјално се признаени како етничка заедница која се спомнува во Преамбулата на Уставот, изменета со Охридскиот рамковен договор во 2001 година, но се заедница која останува исклучена од многу сегменти...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...