fbpx
Tags Устав

Tag: Устав

Shumica nuk e lëshon Kuvendin derisa të mos votohet për kryetarin e ri

Deputetët në shumicën parlamentare në krye me LSDM-në sot pasdite qëndruan në sallën plenare të Kuvendit të RM-së pasi kryesuesi, Trajko Veljanovski ndërpreu vazhdimin e 20 të seancës. Deputetët e LSDM-së, BDI-së, Besës dhe Aleancës për shqiptarë refuzojnë të largohen nga salla dhe kërkojnë të zgjedhet kryetari i ri i Kuvendit. Në sallë janë edhe deputetët të VMRO DPMNE-së, të...

LSDM: Do të zhbllokojmë Kuvendin sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve

Shumica e re parlamentare merr obligimin që së shpejti të zhbllokoj proceset demokratike dhe të zgjedh qeverinë e re reformuese e cila do të siguroj jetë të mirë për të gjithë, thuhet në njoftimin e LSDM-së ku thuhet se kjo do të bëhet sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve. "Pritjet e shumicës së qytetarëve dhe opinionit ndërkombëtarë do të realizohen sepse...

Arifi: Do të gjendet zgjidhje ligjore për shpalljen e zgjedhjeve lokale

Shqiptarët nuk janë problem në vend dhe Platforma e shqiptarëve është në suaza e kushtetutës dhe ligjeve. Kjo është përgjigja e nënkryetares së BDI-së, Teuta Arifi në pyetjen e gazetarëve rreth situatës së rënduar politike në Maqedoni pasi presidenti refuzoi t’ia jep mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e Qeverisë. Ajo shtoi se BDI si parti qëndron në...

LSDM: Gënjeshtër janë shkrimet për ndryshimin e simboleve dhe dënimin e popujve për gjenocid

Gënjeshtër janë shkrimet e portalit “Republika” “Kurir” dhe mediat që i publikojnë për gjoja ndryshimin e flamurit dhe himnit shtetëror, për dënimin e popujve për gjenocid, për vendime gjuhësore në kundërshtim me Kushtetutën dhe sajesa të ngjashme, thuhet në njoftimin e LSDM-së. Në të thuhet se “të gjitha këto gënjeshtrat janë vetëm përpjekje tendencioze për nxitjen e padurimit nacional mes...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi është i imi dhe i LSDM-së, që thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmë mundësi që ta formojmë Qeverinë demokratike në Maqedoni. Angazhimet tona të forma janë që ajo të jetë Qeveri reformuese në të cilën, prioritet janë qytetarët e Maqedonisë”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi që Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhën për mandatar për formimin...

Shilegov: Ivanovi shkel Kushtetutën, punojmë për formim efikas të qeverisë

Gjorgje Ivanov shkel Kushtetutën dhe ligjet dhe qartë vihet në mbrojtje të krimit të Nikola Gruevskit, deklaroi sot në konferencë shtypi zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov. “Gjorgje Ivanov nuk ka të drejtë që të diskriminojë politikisht. Ivanovi ia ndau mandatin Nikola Gruevskit pa i kërkuar nënshkrime nga 61 deputet dhe pa vendos kushte për programim. Si rrjedhojë, s’ka të drejtë...

Për çka, sipas Kushtetutës, është e domosdoshme shumicë e dy të tretave në Kuvend

Renditja aktuale e forcave në Kuvendin e Maqedonisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, asnjë partie apo koalicioni, pa marrë parasysh si do të formohet (përveç nëse të gjithë partitë formojnë qeveri), nuk i mundëson shumicë prej dy të tretave në institucionin ligjvënës. Shumicë e dy të tretave gjegjësisht 81% nga numri i përgjithshëm i deputetëve, është e domosdoshme në marrjen...

Lëvizja për Reforma në PDSh: Maqedonia me ndrysdhimin e Kushtetutës të bëhet shtet binacional

Lëvizja për Reforma në PDSh ka falënderuar gjithë pjesëmarrësit në protestën e 22 prillit. “Konsiderojmë se protesta “Ndal” e 22 prillit ishte nga më të suksesshmet në Maqedoni, të organizuara nga subjekte dhe organizata shqiptare. Kjo për disa arsye; Së pari ne së bashku bëmë thyerjen e imazhit se në këtë shtet ekzistuaka vetëm publikja maqedonase, pra partikularja maqedonase apo thënë...

Orav për ndryshimet kushtetuese kërkon konsensus politik

Nëpërmjet deklaratës me shkrim, euroambasdori i Maqedonisë Aivo Orav, paralajmëroi për disa probleme kyçe lidhur me ndryshimet kushtetuese të cilat janë procedurë. “Siç kumtuan nga zyra e Brukselit dhe Komisonit të Vencies edhe Komisionit Evropian, nënvizuan se ndryshimet kushtetuese të cilat janë kaq të rëndësishme, kërkojnë konsensus shoqëror dhe politik. Edhe përskaj procesit të konsultimeve, i cili zë hapësirë, përfshirë...