fbpx
Таг: УНХЦР

таг: УНХЦР

Одржана велосипедската тура во Скопје по повод Светскиот ден на бегалците

Светскиот ден на бегалците, 20 јуни, годинава во Скопје беше одбележан со велосипедска тура во Градскиот парк и на кејот на Вардар. Под слоганот „СЕКОЈ, СЕКАДЕ, СЕКОГАШ – има право да бара сигурност“, дел од турата беа организации, институции, баратели на азил и бегалци, организирани од УНХЦР, Агенцијата на Обединетите Нации (ОН) за бегалци. Сите учесници возеа за да ги...

За првпат во историјата, во светот има над 100 милиони присилно раселени луѓе

Бројот на луѓе принудени да избегаат од конфликти, насилство, кршење на човековите права и прогон сега ја надмина застрашувачката бројка од 100 милиони за првпат во историјата, зголемен од војната во Украина и други смртоносни конфликти. „Сто милиони се страшна бројка – подеднакво отрезнувачка и алармантна. Тоа е рекорд што никогаш не смееше да се постигне. Ова мора да послужи...

Украина успева да поврати територии источно од Киев, нова евакуација на жители од Мариупол

Украинските сили успеале да повратат градови и одбранбени позиции на 35 километри источно од Киев, коишто претходно беа окупирани од руската војска. Ова се најновите информации на британското разузнавање, за кои денеска информира весникот Гардијан. Податоците говорат дека украинските сили се обидуваат со офанзива да ја примораат руската војска да се врати назад на нејзините позиции северозападно од Киев кон...

Еден месец руска агресија: Над 10 милиони раселени, илјадници загинати лица и милијарди долари штета

На 24 февруари, Русија изврши воена инвазија врз Украина и со тоа ја започна војната што претставува најголем предизвик по мирот и безбедноста на Европа по Втората светска војна. Еден месец подоцна, руската агресија доведе до 10 милиони раселени лица од Украина, илјадници загинати војници и цивили, како и неколку милијарди долари штета врз Украина, предизвикана од руските воени...

ОН: Повеќе од половина милион луѓе ја напуштиле Украина, најмалку 102 цивили се убиени

Шефот на Аенцијата за бегалци на ОН во понеделникот рече дека повеќе од 500.000 луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји од почетокот на руската инвазија минатата недела. More than 500,000 refugees have now fled from Ukraine into neighbouring countries. — Filippo Grandi (@FilippoGrandi) February 28, 2022 Филипо Гранди, шеф на агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, овие податоци ги објави својот...

УНХЦР: Земјите-членки на ЕУ да го осигураат пристапот до азил

Поради зачестените протерувања и неформалните враќања на бегалците и на барателите на азил на европските копнени и морски граници, Агенцијата на ОН за бегалци, при УНХЦР, ги повикува земјите да ги истражат и да ги прекинат овие практики. Апелираат до земјите-членки на ЕУ да применат независни национални механизми за мониторирање кои ќе го осигураат пристапот до азил, ќе го...

Македонија ќе побара поголем број на странски полицајци за чување на границата кон Грција

Македонската влада на денешната седница го разгледа извештајот на Управувачкиот комитет за координација и справување во системот за управување со кризи за состојбата со мигрантската криза во нашата земја, информираат од владината прес - служба. Владата донела повеќе заклучоци кои тргнуваат од фактот дека Македонија веќе има воспоставен систем за управување со мигрантската криза кој е подготвен и функционален за...

Израел го суспендира планот за испраќање илјадници мигранти од Африка на Запад

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја суспендираше спогодбата со Агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР) за преселба на илјадници мигранти од Африка во западните земји, и тоа неколку часа откако беше објавено склучувањето на спогодбата. Според спогодбата, голем дел од 16.000 Африканци што бараат азил во Израел треба да бидат испратени во западните земји, а не вратени во матичните земји. Но,...

УНХЦР бара помош од 421 милион долари за бегалците од Африка

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) побара помош од 421,2 милиони долари (околу 365,3 милиони евра) за подобрување на заштитата на бегалците во Субсахарска и во Северна Африка, како и за напорите што Европа ги вложува во врска со барателите на азил, јавуваат агенциите. Од УНХЦР навеле дека е потребен план за помош на бегалците и на другите луѓе...

Половина милион Сиријци се вратиле во своите домови

Речиси половина милион бегалци од Сирија се вратиле во своите домови од почетокот на годинава, вклучувајќи и 440.000 внатрешно раселени лица и повеќе од 31.000 лица од соседните земји, соопшти денеска УНХЦР. Повеќето се вратиле во Алепо, Хам, Хомс и во Дамаск, што наведува на заклучок дека дошло до подобрување на безбедносната ситуација во одредени делови од земјата, стои во соопштението. -...

Пет милиони лица побегнале од Сирија поради војната, оцени УНХЦР

Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР) денеска соопшти дека бројот на Сиријците што побегнале од родната земја за време на шестгодишната војна надминал пет милиони лица. УНХЦР врши притисок на земјите да ги засилат напорите за сместување на околу 500.000 лица, од кои на половина им е одредено место на престој. Портпаролот на УНХЦР, Бабар Балох, рече дека надминувањето на бројката...

Во Средоземното Море исчезнале 146 мигранти, соопшти УНХЦР

Млади мигрант од Гамбија кој вчера бил спасен во близина на либискиот брег на Средоземно Море, изјавил дека исчезнале 145 мигранти од еден брод, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР). Шеснаесетгодишниот мигрант, кој бил спасен од екипаж на шпански воен брод кој патролирал, е префрлен на италијанскиот остров Лампедуза. Момчето им соопштило на претставниците на УНХЦР дека на...

Повеќе од 40 сомалиски мигранти убиени во близина на брегот на Јемен

Повеќе од 40 сомалиски мигранти, меѓу кои имало жени и деца, биле убиени ноќеска во близина на брегот на Јемен, додека биле превезувани со чамец, јавуваат светските агенции. Чамецот, со околу 140 мигранти од Сомалија, бил погоден од лесно оружје во близина на пристанишниот град Ходеда, на западниот брег на Јемен, соопштила канцеларијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР)....

Годинава се удавиле 5.000 мигранти

Рекордни 5.000 мигранти се удавија во Средоземно Море оваа година, по двете бродски несреќи што се случија вчера и во кои настрадаа 100 лица, соопштија хуманитарните организации. Два преполни брода се превртеле помеѓу Италија и Ливија, соопштија Меѓународната организација за миграција и УНХЦР. - Со последните две несреќи, годинава настрадаа 5.000 лица – соопшти портпаролот на Меѓународната организација за миграција, Џоел Милман. Портпаролот...

Годинава 3.740 бегалци и мигранти се удавиле во Средоземно Море

Најмалку 3.740 бегалци и мигранти настрадале во водите на Средоземно Море од почетокот на годинава, што е речиси исто како и во 2015 година, кога трипати повеќе лица се обидоа да го минат морето, соопшти УНХЦР. Портпаролот на УНХЦР, Вилијам Спиндлер, синоќа рече дека ова е особено висока стапка на смртност, ако се има предвид дека 327.800 лица годинава тргнале...

Грција формира нова комисија за брзо решавање на прашањето со азилантите

Грција денеска формирала нова комисија која треба да одлучува околу тоа кои мигранти треба да бидат вратени во Турција, врз основа на договорот меѓу Европската Унија и Анкара, а за да се забрза решавањето на прашањето со азилантите, јавуваат светските агенции. Ваквиот потег доаѓа откако постоечките 20 комисии ги блокирале најголемиот број од случаите за враќање на бегалците во Турција, наведуваат...

Минатата недела 880 лица се удавиле во водите на Медитеранот

Најмалку 880 мигранти се удавиле во текот на изминатите седум дена во обид да го преминат Средоземното Море, соопшти агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Во соопштението на УНХЦР се наведува дека оваа година се покажала како исклучително смртоносна, затоа што од почетокот на годината во бродоломи и превртувања на чамци се удавиле вкупно 2.510 луѓе. Во истиот период минатата...

УНХЦР го критикуваше потенцијалниот договор меѓу ЕУ и Турција

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) е загрижен поради можниот договор меѓу ЕУ и Турција за начинот на решавање на бегалската криза, кој вклучува враќање на бегалците од Унијата во Турција. Комесаријатот на ОН истакнува дека според меѓународните закони, колективното протерување на странци е забрането. Винсент Кочетел, директорот на УНХЦР за Европа, рече дека е „уморен од слушање приказни за...

„Мета“ во Идомени: 13.000 бегалци се заглавени во ѓубре и смрдеа во градот од шатори

Повеќе од 13.000 бегалци од Сирија и од Ирак се заглавени во ѓубре и во смрдеа во кампот кај Идомени, кој се наоѓа на грчката страна од границата и кој има капацитет за најмногу 4.000 луѓе. Бегајќи од војните во Сирија и во Ирак, а со надеж дека ќе стигнат во Германија, некои од бегалците во кампот кај Идомени се повеќе...

УНХЦР: Затворањето на границите во Европа ќе предизвика хаос

Затворањето на границите внатре во Европа, кое го презедоа европските држави поради загриженоста предизвикана од бегалската криза, ќе предизвика „дополнителен хаос и конфузија“, предупреди денеска новиот шеф на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), Филипо Гранди. - Особено сум загрижен поради вестите што ги добиваме за затворање на сè поголем број европски граници долж балканската рута, затоа што тоа ќе...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...