fbpx
Таг: УНХЦР

таг: УНХЦР

Се донесоа последните нужни законски измени за решавање на бездржавјанството

Собранието вчера ги донесе измените на законот за престојувалиште и живеалиште и на законот за лична карта, кои беа последниот нужен чекор за решавање на бездржавјанството. Во рамки на 125. пленарна седница беа донесени измените и дополнувањата на Законот за пријавување на живеалиштето и престојувалиштето на граѓаните и на Законот за личната карта. Од УНХЦР, Агенцијата за бегалци при Обединетите Нации,...

Десетина луѓе станаа видливи за системот, за првпат им беа издадени изводи од матичната книга

Почна реализацијата на процесот на издавање изводи од матичните книги на родените, откако во јуни годинава Собранието ги усвои измените на Законот за матична евиденција, кои треба да овозможат решавање на сите познати случаи на бездржавјанство, но и секое дете родено во земјата да добие извод при раѓање, без разлика дали неговите родители се без документи или без државјанство. Директорот...

Македонија напредува во ставањето крај на бездржавјанството

Северна Македонија напредува во напорите да стави крај на бездржавјанството, беше кажано на регионалната работилница организирана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје и УНХЦР. „Северна Македонија стана лидер во регионот, како и на глобално ниво, со тоа што стана национален приоритет да се стави крај на бездржавјанството до крајот на 2023 година“, рече амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на...

Лицата без државјанство конечно станаа видливи за системот: Кои се новите законски измени?

Неусогласениот систем на размена на податоци на институциите, големиот број бирократски процедури и лошо креираните закони доведоа до тоа над 700 лица во земјава да немаат државјанство. Во јавноста често нарекувани како лица „фантоми“, овие луѓе немаа пристап до основните човекови права - здравствено осигурување, поседување лична карта и користење социјална помош до отворање трансакциска сметка. Чашата ја прели...

Собранието ги усвои законските измени – се решава статусот на лицата без државјанство

Собранието попладнево ги усвои измените на Законот за матична евиденција, измени кои треба да овозможат решавање на сите познати случаи на бездржавјанство, но и секое дете родено во земјата да добие извод при раѓање, без разлика дали неговите родители се без документи или без државјанство. УНХЦР, Агенцијата за бегалци на ОН, го поздрави денешното усвојување на законските измени, оценувајќи го...

УНХЦР: Бројот на присилно раселени во светот достигна рекордни 110 милиони луѓе

Агенцијата на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека не забавува нагорната траекторија на глобалното принудно раселување, а во мај 2023 година бројот на присилно раселени лица достигнал рекордни 110 милиони лица. Како причини за загрижувачкиот раст на присилното раселување, од УНХЦР ги напоменуваат тоталната војна во Украина, заедно со конфликтите на други места и климатските промени, кои направиле...

УНХЦР: Поради несигурноста, над 13 милиони луѓе од Украина остануваат раселени

Дванаесет месеци по руската инвазија на Украина, повеќе од 13 милиони луѓе остануваат раселени од нивните домови, вклучувајќи речиси 8 милиони бегалци низ Европа и повеќе од 5 милиони внатрешно раселени лица во рамките на Украина, се вели во соопштението на УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци, по повод годишнината од руската инвазија врз Украина. Во два нови извештаја издадени...

ОН ја обвинуваат Русија дека ги крши правилата за заштита на децата бегалци од Украина

Шефот на агенцијата за бегалци на Обединетите нации, Филипо Гранди ја обвини Москва за кршење на фундаменталните принципи за заштита на децата, со давање руски пасоши на деца бегалци без придружба. Гранди додаде дека Русија ги дава овие деца на посвојување во руски семејства. Тој рече дека УНХЦР ќе се обиде да добие пристап до децата и ќе се обиде...

Одржана велосипедската тура во Скопје по повод Светскиот ден на бегалците

Светскиот ден на бегалците, 20 јуни, годинава во Скопје беше одбележан со велосипедска тура во Градскиот парк и на кејот на Вардар. Под слоганот „СЕКОЈ, СЕКАДЕ, СЕКОГАШ – има право да бара сигурност“, дел од турата беа организации, институции, баратели на азил и бегалци, организирани од УНХЦР, Агенцијата на Обединетите Нации (ОН) за бегалци. Сите учесници возеа за да ги...

За првпат во историјата, во светот има над 100 милиони присилно раселени луѓе

Бројот на луѓе принудени да избегаат од конфликти, насилство, кршење на човековите права и прогон сега ја надмина застрашувачката бројка од 100 милиони за првпат во историјата, зголемен од војната во Украина и други смртоносни конфликти. „Сто милиони се страшна бројка – подеднакво отрезнувачка и алармантна. Тоа е рекорд што никогаш не смееше да се постигне. Ова мора да послужи...

Украина успева да поврати територии источно од Киев, нова евакуација на жители од Мариупол

Украинските сили успеале да повратат градови и одбранбени позиции на 35 километри источно од Киев, коишто претходно беа окупирани од руската војска. Ова се најновите информации на британското разузнавање, за кои денеска информира весникот Гардијан. Податоците говорат дека украинските сили се обидуваат со офанзива да ја примораат руската војска да се врати назад на нејзините позиции северозападно од Киев кон...

Еден месец руска агресија: Над 10 милиони раселени, илјадници загинати лица и милијарди долари штета

На 24 февруари, Русија изврши воена инвазија врз Украина и со тоа ја започна војната што претставува најголем предизвик по мирот и безбедноста на Европа по Втората светска војна. Еден месец подоцна, руската агресија доведе до 10 милиони раселени лица од Украина, илјадници загинати војници и цивили, како и неколку милијарди долари штета врз Украина, предизвикана од руските воени...

ОН: Повеќе од половина милион луѓе ја напуштиле Украина, најмалку 102 цивили се убиени

Шефот на Аенцијата за бегалци на ОН во понеделникот рече дека повеќе од 500.000 луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји од почетокот на руската инвазија минатата недела. More than 500,000 refugees have now fled from Ukraine into neighbouring countries. — Filippo Grandi (@FilippoGrandi) February 28, 2022 Филипо Гранди, шеф на агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, овие податоци ги објави својот...

УНХЦР: Земјите-членки на ЕУ да го осигураат пристапот до азил

Поради зачестените протерувања и неформалните враќања на бегалците и на барателите на азил на европските копнени и морски граници, Агенцијата на ОН за бегалци, при УНХЦР, ги повикува земјите да ги истражат и да ги прекинат овие практики. Апелираат до земјите-членки на ЕУ да применат независни национални механизми за мониторирање кои ќе го осигураат пристапот до азил, ќе го...

Македонија ќе побара поголем број на странски полицајци за чување на границата кон Грција

Македонската влада на денешната седница го разгледа извештајот на Управувачкиот комитет за координација и справување во системот за управување со кризи за состојбата со мигрантската криза во нашата земја, информираат од владината прес - служба. Владата донела повеќе заклучоци кои тргнуваат од фактот дека Македонија веќе има воспоставен систем за управување со мигрантската криза кој е подготвен и функционален за...

Израел го суспендира планот за испраќање илјадници мигранти од Африка на Запад

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја суспендираше спогодбата со Агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР) за преселба на илјадници мигранти од Африка во западните земји, и тоа неколку часа откако беше објавено склучувањето на спогодбата. Според спогодбата, голем дел од 16.000 Африканци што бараат азил во Израел треба да бидат испратени во западните земји, а не вратени во матичните земји. Но,...

УНХЦР бара помош од 421 милион долари за бегалците од Африка

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) побара помош од 421,2 милиони долари (околу 365,3 милиони евра) за подобрување на заштитата на бегалците во Субсахарска и во Северна Африка, како и за напорите што Европа ги вложува во врска со барателите на азил, јавуваат агенциите. Од УНХЦР навеле дека е потребен план за помош на бегалците и на другите луѓе...

Половина милион Сиријци се вратиле во своите домови

Речиси половина милион бегалци од Сирија се вратиле во своите домови од почетокот на годинава, вклучувајќи и 440.000 внатрешно раселени лица и повеќе од 31.000 лица од соседните земји, соопшти денеска УНХЦР. Повеќето се вратиле во Алепо, Хам, Хомс и во Дамаск, што наведува на заклучок дека дошло до подобрување на безбедносната ситуација во одредени делови од земјата, стои во соопштението. -...

Пет милиони лица побегнале од Сирија поради војната, оцени УНХЦР

Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР) денеска соопшти дека бројот на Сиријците што побегнале од родната земја за време на шестгодишната војна надминал пет милиони лица. УНХЦР врши притисок на земјите да ги засилат напорите за сместување на околу 500.000 лица, од кои на половина им е одредено место на престој. Портпаролот на УНХЦР, Бабар Балох, рече дека надминувањето на бројката...

Во Средоземното Море исчезнале 146 мигранти, соопшти УНХЦР

Млади мигрант од Гамбија кој вчера бил спасен во близина на либискиот брег на Средоземно Море, изјавил дека исчезнале 145 мигранти од еден брод, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР). Шеснаесетгодишниот мигрант, кој бил спасен од екипаж на шпански воен брод кој патролирал, е префрлен на италијанскиот остров Лампедуза. Момчето им соопштило на претставниците на УНХЦР дека на...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...