fbpx
Таг: учебници

таг: учебници

Студенти јавно обвинија професорка дека бара да ја купат нејзината книга ако сакаат потпис за редовност

УКИМ
Дел од студентите на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер (ФДТМЕ) на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ја обвинија својата професорка дека бара од нив да ја купат нејзината книга за да добијат потпис за редовност и да можат да полагаат испит. Студентите за Мета.мк велат дека откако во јавноста беше објавена содржината од пораката, која...

Вистиномер: Фотографија од книга лажно претставена како британски учебник за шесто одделение во кој брат и сестра водат љубов

На фотографијата е споделен текст на англиски јазик, од книга, со сексуална содржина и фотографија од двајца млади кои имаат интимен однос. Книгата, иако предизвика огромни негативни реакции од родителите во Велика Британија, сепак не е учебник за шесто одделение и не претставува дел од наставната програма во британските училишта. Според пишувањата на британските медиуми, меѓу кои и Дејли...

Порталб: Нема нов закон за дигитализација на книгите, учениците и понатаму учат од печатени книги

Нема новини во процесот на дигитализација на образованието во Северна Македонија. Учениците и понатаму ќе учат според традиционалниот облик на настава со печатени книги. Останува доброволната опција, ако сакаат можат да учат од електронски книги. Иако вети, Министерството за образование и наука не достави до Собранието нов предлог-закон за книги и други дидактички материјали за основните и средните училишта,...

МОН: Објавен е нов конкурс за издавање на учебници за четврта година средно стручно образование

Министерството за образование и наука објави нов конкурс за издавање на учебници за четврта година средно стручно четиригодишно образование. Конкурсот се однесува за повеќе струки меѓу кои геолошка, рударска, металуршка, градежно - геодетска, графичка, економско - правна, трговска, електротехничка, здравствена, земјоделско - ветеринарна, лични услуги, машинска, сообраќајна, текстилно - кожарска, угостителско - туристичка, шумарско - дрвопреработувачка и хемиско - технолошка...

МОН: Привршува изработката на новите материјали за учење за прво и четврто одделение

Ѓорги Божиков е еден од илустраторите и дизајнерите кои преку јавниот повик на Бирото за развој на образованието се одбрани да работат на илустративната содржина во новите материјали за учење за прво и четврто одделение, информираат од Министерство за образование. Од таму додаваат дека изработката е во завршна фаза и во текот на летниот период истите ќе бидат претставени на...

МОН: Објавен огласот за новите наставни материјали за четвртоодделенците

По усвојувањето на новите наставни програми за четврто одделение, чија примена започнува со новата учебна 2021/2022 година, Министерството за образование и наука (МОН) и Бирото за развој на образованието (БРО), објавија повик за искусни практичари за изработка на нови материјали за учење и прирачници за реализирање на наставата во четврто одделение, кој може да се погледне на следниот линк. Материјалите...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано, но сепак, причината поради која се користи ова право не е оправдана, велат од МОН по повод протестите на дел од родителите во Скопје и во другите градови, кои се против дигитализацијата во образованието. „Апсурдно е да се протестира против дигитализација на...

Коалиција „Маргини“ поддржува учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

Здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, кои се дел од коалицијата „Маргини“ ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во образовните политики, особено од аспект на унапредување на пристапот до образование, еднаквоста и недискриминацијата во образованието. Според нив, клучен проблем,...

Новиот закон предвидува да има и инклузивни учебници, достапни и за учениците со оштетен вид

Новиот Закон за учебници и други наставни и дидактички материјали кој на предлог на МОН неделава беше усвоен од страна на Владата, предвидува секоја книга што ќе ја има во хартиена верзија, да има и аудио верзија, а МОН ќе може да ја печати и на Брајово писмо за децата со оштетен вид, рече министерката за образование и наука...

МОН подготвува нов закон за учебници и наставни материјали

Министерство за образование и наука подготвува нов закон за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование со кој се уредува одобрувањето и употребата на учебниците, наставните и другите дидактички материјали во основното и средното образование. „Подобрувањето на квалитетот на учебниците согласно Стратегијата за образование 2018-2025 година е една од приоритетните задачи за да се обезбеди...

Фактоје: Реконструкцијата на училиштето во Пустец сè уште не е започната

За време на заедничката официјална посета на Пустец, општина населена од македонско малцинство во Албанија, министерката за образование Евис Куши вети дека ќе обезбеди услови за учење јазик и вклучување во бесплатната шема за учебници. Во меѓувреме, премиерот Зоран Заев гарантираше донација од 30.000 евра од претприемачи на РСМ, за реконструкција на надворешниот дел на училиштето, пишува албанскиот сервис...

Во тек е формирањето на комисија за спорните учебници по социологија

На 1 јуни истече рокот за пријавување за учество во комисијата која треба да ги ревидира спорните учебници, меѓу кои и оние по социологија за II, III и IV година гимназиско образование. Од Министерството за образование и наука велат дека во моментов се формираат комисиите за оние предмети за кои се пријавиле кандидати. „И покрај повторно објавениот повик, нема пријавено...

Ревизијата на спорните учебници по социологија ќе го чека формирањето на Комисијата по 1 јуни

На 1 јуни истекнува рокот за пријавување за учество во комисијата која треба да ги ревидира спорните учебници по социологија за II, III и IV година гимназиско образование. Ова е втор повик откако на првиот, бројот на пријавени кандидати не бил доволен, поради што Педагошката служба повторно објавила повик, велат од Министерството за образование и наука за Мета.мк. На повикот...

Нема веќе ладно, туку само студено, штекерот е приклучок, а вревата – бучава: Под лупа сите учебници во основно и во средно

Министерството за образование и наука, заедно со Педагошката служба периодов ги ревидира сите учебници во основното и средното образование, вклучително и учебникот по социологија за кој имаше реакции во јавноста заради дел од содржината, информираат оттаму. - Планот за ревизија на учебниците опфаќа проверка на содржината на сите учебници кои се применуваат во основното и средното образование, со приоритетен фокус...

Д-р Драги Ѓоргиев: Колку почесто се гледавме со бугарските колеги, толку повеќе растеа тензиите

Д-р Драги Ѓоргиев е директор на Институтот за национална историја, но во моментов е во центарот на вниманието на македонската јавност, поради тоа што е еден од двајцата претседавачи, заедно со неговиот бугарски колега д-р Ангел Димитров, на Заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања и за учебниците. Во последниот период од Бугарија стасаа многу обвинувања, вклучително и од Димитров, дека...

Цветковиќ: Си протнале свои шовинистички и патријархални идеологии во учебникот по социологија

Дел од учебник по социологија за втора година средно образование, вчера и денеска предизвика лавина реакции во јавноста. Станува збор за содржина која ја дискриминира жената, односно тврди дека ако жената е затворена дома, таа нема можност да прави кривични дела. „Причините за различното учество на жените во криминалитетот се објаснуваат со општествената положба на жената. Ако жената е затворена...

Учебници нема доволно и полни се со грешки, учениците се закануваат со бојкот на наставата

Унијата на ученици на Северна Македонија (УУМ) спроведе анкета со ученици од неколку средни училишта во земјава, чии резултати укажуваат дека на секој ученик му недостигаат два до три учебници. И во тие книги кои ги имаат, средношколците тврдат дека постојат грешки во содржината, пишува „Порталб.мк“. Учениците го обвинуваат Министерството за образование и наука за невнимателност, дополнувајќи дека не исклучуваат...

Плевнелиев: Бугарија без лажен патриотизам треба да ја поддржи Северна Македонија

Бугарија треба да ја прошири соработката со Македонија во сите сфери, треба да се зголемат инвестициите, а не да бидеме лажни патриоти и да ги закашкуваме работите во последен момент. Со такви зборови по острите предупредувања од бугарскиот претседател Румен Радев, како и од владата на Бугарија кон земјава, се обрати Росен Плевнелиев, претходниот шеф на бугарската држава, кој...

Се бара печатница што ќе печати учебници по сите предмети од шесто одделение

Дистрибуцијата на учебници од прво одделение, до четврта година средно образование е во тек, а рокот за доставување во целата држава, е 20 септември. Многумина ученици добиваат претходно користени учебници кои не се квалитетни и оштетени, поради што училишните раководства ќе бараат од надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), да им достават нови. Законски, ако учебниците се користат...

Во Софија бугарско-македонската комисија ќе расправа за Гоце Делчев

Во Софија на најновиот состанок на заедничката македонско-бугарска експертска комисија, денеска ќе се расправа за ликот и делото на Гоце Делчев и чиј е овој македонски револуционер, кој се борел за автономна Македонија. На вчерашниот дел од дводневниот состанок, експертите во Софија работеле по претходно разменетите предлог идеи за усогласување на препораки за учебниците за седмо одделение во Република Македонија...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...