fbpx

Шаќири: Ќе барам мислење од БРО за секое прашање за кое јавноста има забелешки

„Ќе побарам од Бирото дополнително сите материјали, сите прашалници, сите одобрувања што ги дава Бирото за каков било материјал кој влегува од невладини организации, од различни организации, внимателно да се разгледаат, за да не бидат достапни на децата“, изјави министерот

-

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска во изјава за медиумите рече дека ќе побара од Бирото за развој на образованието (БРО) детални информации за спорниот прирачник којшто вчера во јавноста предизвика бурни реакции и дезинформации.

Тој нагласи дека прашалникот е одобрен уште во 2009 година, потпишан од претходниот директор во 2011 година, но најави дека ќе побара мислење за секое прашање за кое јавноста има забелешки.

„Не само за тој прашалник, знаете дека еднаш имаше коментари во јавноста дека е учебник, па после се потврди дека е прашалник, се потврди дека не е од овој период, туку од претходниот. Јас не само за овој прашалник туку за сите материјали, за сите други прашалници и за учебниците, за забелешките на јавноста ќе побарам уште еднаш од сите советници во Бирото да ги разгледаат сите материјали што се од претходниот период и, ако има образложение за некои материјали да се повлечат, истите да се повлечат, да се разгледаат, да не бидат тие материјали. Но, ако има случај каде има оправдување од страна на Бирото, тие оправдувања треба да ги дадат на јавноста, кои се причините за тие материјали, изјави Шаќири.

Тој рече дека не го разгледал прирачникот лично и дека ќе побара мислење од тој период од Бирото, иако и тогаш образложението било дека не е обврска да се користи, и најави дека заедно со неговиот кабинет ќе го разгледаат и ќе достават соодветно мислење до Бирото како понатаму да се постапува.

Како средношколскиот прирачник за хетеросексуалност стана прирачник за дезинформации?

„Ќе побарам од Бирото дополнително сите материјали, сите прашалници, сите одобрувања што ги дава Бирото за каков било материјал кој влегува од невладини организации, од различни организации, внимателно да се разгледаат, за да не бидат достапни на децата“, изјави министерот.

Одговарајќи на новинарски прашања во однос на доставата на учебниците, Шаќири го повтори ставот дека економскиот оператор секојдневно доставува учебници. Тој нагласи дека завчера Националната комисија ги донела последните одлуки и се одобрени учебниците за албански јазик, математика, природни науки, додавајќи дека сега продолжуваат постапките за шесто одделение.

„Ако нема жалбени постапки, веднаш и тие учебници ќе продолжат со техничко-графичко регулирање и исто така на печатење“, кажа Шаќири.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...