fbpx
Таг: туристи

таг: туристи

Најмалку 21 загинат и 18 повредени во автобуска несреќа во Венеција

Најмалку 21 лице загина и 18 се повредени во страотна автобуска несреќа што се случи вчеравечер во Венеција. Автобус со странски туристи, вклучително и Украинци паднал од издигната улица на другиот крај од лагуната од историскиот центар на Венеција, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Извлекувањето на загинатите и повредените од автобусот, кој се запалил веднаш по паѓањето, се одвивало цела...

МНР: Засега не се пријавиле Македонци што се во загрозените подрачја на Родос

Во врска со големите пожари кои ја зафатија соседна Грција, според последните информации од дипломатско-конзуларните претставништва на Северна Македонија во Грција, засега нема пријавен ниту еден граѓанин кој се наоѓа во загрозените подрачја, ниту е побарана асистенција при евакуација, информираат во Министерството за надворешни работи. „Амбасадата на Република Северна Македонија во Атина и Генералниот конзулат во Солун се во постојана...

Во Албанија ќе профункционираат 30 летни здравствени амбуланти

На крајбрежните и планинските туристички области во Албанија ќе бидат отворени 30 летни здравствени амбуланти, објави албанскиот премиер Еди Рама на својот профил на Фејсбук. Тој сподели мапа на градовите каде ќе се наоѓаат овие амбуланти, кои ќе се отворат на 30 јуни. „Летните здравствени амбуланти ќе гарантираат квалитетна здравствена заштита за туристите кои оваа летна сезона ќе ја посетат Албанија....

Охрид и Струга преполни со туристи за Илинденските празници

Крајбрежјето на Охридското езеро за време на Илинденските празници и годинава е преполно со туристи. По две години пауза, во Охрид и Струга е забележливо присуството и на бројни странски туристи од Полска, Холандија, Романија, Србија, Бугарија, Косово и други земји, покрај домашните гости. Хотелските објекти се преполни со посетители, заедно со приватните сместувачки капацитети, автокамповите, па дури и...

Македонката што преживеа судир со стадо диви свињи во Грција е отпуштена од болница

Жена од Северна Македонија која во понеделникот преживеа сообраќајна несреќа со смртни последици во Грција, во која учествувале три автомобили и стадо диви свињи, е отпуштена од Општата болница во Килкис (Кукуш), јави грчкиот портал eidisis.gr , предупредувајќи дека патиштата во Грција се опасни, особено во викендите, кога драстично е зголемен сообраќајот на патните правци ПАТЕ и Промахон-Килкис-Солун поради...

Почна реконструкцијата на патот Ресен – Охрид преку националниот парк „Галичица“

„Освен што ќе се подобри квалитетно патното поврзување меѓу овие два града, ќе добиеме современа патна инфраструктура која ги поврзува двата најзначајни туристички центри во земјата – Охридскиот и Преспанскиот. Со тоа на туристите ќе им се овозможат соодветни современи услови за патување и за посета на туристичките капацитети на двете страни од националниот парк „Галичица“, потенцираше премиерот Зоран...

Грција ги отвори сите копнени гранични премини кон земјава

Во соседна Грција освен преку граничниот премин „Богородица - Евзони“, кој беше единствениот што досега функционираше и за македонски државјани и за странци, од вчера може да се влезе и преку граничните премини „Меџитлија - Ники“ и „Дојран - Дојрани“. Сите три гранични премини работат 24 часа. За влез во Грција е неопходен сертификат за вакцинација (со поминати најмалку 14...

Српските и турските туристи летово нема да плаќаат паркинг во Охрид

На вчерашната 60. седница на Советот на Општина Охрид, советниците донесоа одлука за време на летната сезона, гостите со српски и со турски сообраќајни регистерски таблички, да бидат ослободени од плаќање на јавен паркинг, објави Општината. Ваквата одлука беше најавена при посетата на Белград на градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, како благодарност до Србија за поддршката на државата во процесот...

Заев ги запозна полските тур-оператори со придобивките од кампањата „Безбедно како дома“

Премиерор Зоран Заев се обрати на средба на претставници на 40 тур оператори и на хотелиери од Полска во организација на хотелската асоцијација ХОТАМ што се одржа во Струга. На средбата, која што се организираше во соработка и со полската агенција „Рего Бис“, која неделно има три чартер линии за Охрид од Варшава и Катовице, со кои овие денови пристигнаа...

Од денеска за српските туристи М-смарт бесплатни картички за патарини по Коридорот 10

Патниците од Србија кои во Северна Македонија ќе влегуваат со автомобил, од денеска на граничниот премин Табановце добиваат бесплатна картичка со 760 денари, за плаќање на патарините во двата правца на автопатот „Пријателство“, од Куманово,  до грчката граница Богородица. „Од 15 јуни почнува делењето на М-смарт картичките за српските туристи на граничниот премин Табановце и кои транзитираат по Коридорот 10,...

Грција конечно почна да ги пушта туристите, обврската за најава 24 часа претходно останува

Од 13 часот, по повеќечасовната блокада на граничниот премин „Евзони“, Грција во 13 часот по македонско време почна да ги пропушта туристите на своја територија, соопшти македонското МВР. Досега во Грција можеа да влегуваат транспортери и други лица од С. Македонија со потврда за престој, како и медицински лица и некои други категории, а од денеска е дозволен влез и...

За влез во Грција туристите треба да се најават 24 часа претходно на посебна веб-страница

Иако беше најавено дека од денеска Грција ќе ги отвори своите граници за туристи од сите земји, вклучително и од С. Македонија, со потврда за вакцинација, за прележан ковид-19 или со негативен ПЦР тест, на граничниот премин „Богородица - Евзони“ рампата и претпладнево беше спуштена. Претходните мерки за посетители се кренати (досега во Грција можеа да влегуваат транспортери и други...

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руска и со кинеска вакцина

Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руска и со кинеска вакцина, потврдил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервјуто на конференцијата на „Фајненшл Тајмс“, пренесува МИА. Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцини, според Мицотакис, останува позицијата да се признаат овие вакцини, пред сѐ руската, поради тоа што Грција очекува туристи од Русија. -Русија е...

Бројот на туристи продолжува да опаѓа, во февруари регистрирано намалување од 41,7 отсто

И една година од почетокот на ковид-19 пандемијата во нашата земја, туризмот бележи негативен резултат во однос на бројот на туристи и остварените ноќевања. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2021 година изнесувал 27.569, а бројот на ноќевањата изнесувал 60.013. Бројот на туристите во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, бил...

Бројот на туристите во земјава во јануари бил намален за 49,2 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2021 година изнесувал 28.102, а бројот на ноќевањата изнесувал 65.031. Бројот на туристите во јануари 2021 година во однос на јануари 2020 година е намален за 49,2 отсто, а бројот на ноќевањата е намален за 40,7 отсто. Од вкупниот број на туристи, во првиот месец од годинава имало...

Корона кризата не запира – бројот на туристи во ноември лани намален за 66,6 отсто

Kamen most lugje Ibni Pajko
Туризмот како една од најпогодените гранки на економијата продолжува да трпи сериозни штети од корона кризата. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2020 година изнесувал 21.516, кои оствариле 48.182 ноќевања. Статистиката покажува дека бројот на туристите во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, е намален за 66,6 отсто, а бројот на...

Патиштата со дупки и небезбедни, посетителите се жалат на инфраструктурата во Кањонот Матка

foto: portalb
Запоставена инфраструктура, несредени патишта со дупки, се дел од проблемите на кои наидуваат возилата и пешаците кои во слободно време сакаат да се рекреираат во Кањонот Матка, една од најатрактивните туристички дестинации во Скопје, но и во земјава и едно од најпосетуваните места од граѓани од земјава и од туристи, пишува Порталб.мк. Ваквите патишта претставуваат вистински предизвик и се...

Одбележана годишнината од потонувањето на бродот „Илинден“

Пред новото спомен обележје, лоцирано на пешачката патека кај каналот Студенчишта, денес беше одбележана годишнината од потонувањето на бродот „Илинден“. По тој повод делегација на општина Охрид составена од Славица Петровска и Мишел Силјаноски, а предводена од заменик градоначалникот Ристо Николески положи цвеќе пред споменикот. Свежо цвеќе положија и директорката на државниот културен институт на Република Бугарија, Снежана Димитрова, амбасадорот...

Онлајн платформа за одржлив туризам во регионот на Југозападна Македонија и Источна Албанија

Новата онлајн туристичка платформа наречена Genuine Experiences (оригинални искуства) има за цел на туристите да им понуди да бидат директни учесници и авантуристи наместо пасивни набљудувачи. Идејата и реализацијата е на стружанката Јасминка Поповска и охриѓанката Катерина Василевска, и двете со по 20 години искуство во туризмот. Тие сметаат дека туризмот на овие простори мора да се развива одржливо и...

Ковид-19 му донесе загуби на светскиот туризам од 320 милијарди долари

Светската туристичка организација (UNWTO) ги објави загубите во туризмот настанати поради пандемијата на ковид-19. Во мај годинава тие изнесуваат 320 милијарди долари, при што е забележан пад од 300 милиони туристи. Тоа е за три пати повеќе од загубите во 2009 година, за време на светската економска криза. Последното издание на Светскиот туристички барометар покажа дека ограничувањето на движењето, кое...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...