fbpx
Таг: цвеќе

таг: цвеќе

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на бранителите

Владина делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и советникот за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски, денеска, пред „Споменикот на бранителите“ во паркот „Жена борец“ во Скопје, оддадоа почит и положија свежо цвеќе во чест на бранителите, кои учествуваа во вооружените борби на тетовското Кале, во воениот конфликт што се случи од 2001 година. На одбележувањето...

Голем број граѓани пред Бакингемската палата оддаваат почит кон кралицата Елизабета Втора

Голема толпа граѓани се собраа пред Бакингемската палата во Лондон за да оддадат почит кон британската кралица Елизабета Втора, пренесе Си-ен-ен. Додека веста за смртта на кралицата Елизабета Втора се рашири низ Обединетото Кралство, луѓето дојдоа до кралската резиденција за да положат цвеќе и да запалат свеќи. Николас Плеер (41), туристички водич во Лондон, рече дека „почувствувал морници“ кога слушнал дека...

Со низа свечености се одбележува Денот на независноста на Македонија

Со низа пригодни свечености, под слоганот „Обединети во слободата“, денеска Република Северна Македонија го одбележува Денот на независноста - 8 Септември, денот кога пред 31 година државата стана независна. Како што информираат во Владата, чествувањето на овој голем празник во организација на Владата започна со положување венци свежо цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на државата Киро Глигоров...

Градоначалничката Арсовска положи цвеќе во чест на загинатите во земјотресот

Делегација на Град Скопје, предводена од градоначалничката Данела Арсовска, како и делегација од советот, денеска положија цвеќе во чест на загинатите пред споменикот од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Во земјотресот што се што се случи пред 59 години, животот го загубија 1.070 наши сограѓани, а 3.000 беа повредени. „Со положување цвеќиња почит на жртвите во земјотресот во Скопје во далечната...

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста, порача премиерот Димитар Ковачевски по повод одбележување на годишнината од скопскиот земјотрес што се случи во 1963 година. Свежо цвеќе денеска на споменикот на жртвите од земјотресот, положија и вицепремиерот Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски...

Илинден – Денот на Републиката се одбележа со церемонии во Скопје, Пелинце, Смилево и Крушево

Почнувајќи од Скопје, преку Пелинце и Смилево, до Крушево - центарот на Илинденското востание, денеска во земјава се одбележуваа двата јубилеја - 118 години од Крушевската република (1903 година ) и 77 години од Првото заседание на АСНОМ (1944 година) - како двата клучни настани за воспоставувањето на македонската државност.   Џафери говореше пред Собранието Програмата во Скопје, во организација на Собранието...

Амбасадорката на САД и Заев оддадоа почест пред споменикот на американските пилоти во Вратница

По повод 9-ти Мај, Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна, премиерот Зоран Заев , заедно со амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мери Брнз, и претставници на Сојузот на борци се поклони пред споменикот подигнат во чест на петтемина американски пилоти во тетовското село Вратница. Двајца од пилотите ги загубиле животите кога на 26 август 1944 година,...

Положено цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел по повод Денот на победата над фашизмот

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за надворешни работи, Бујар Османи, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и министерката за образование и наука, Мила Царовска, по повод 9 Мај - Денот на победа над фашизмот и Денот на Европа, положија свежо цвеќе на партизанските гробишта во Бутел. Покрај владината делегација, свежо цвеќе...

Во Прилеп одбележана 118 годишнината од раѓањето на Методија Андонов – Ченто

По повод 118 годишнината од раѓањето на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов - Ченто, денеска во паркот што го носи неговото име, во центарот на неговиот роден град Прилеп, делегации од Општина Прилеп и Советот на општината положија свежи цвеќиња пред споменикот, оддавајќи му почит на херојот. Методија Андонов – Ченто е роден на 17 август 1902...

Иванов: Поради идентитетот ни се оспорува правото на просперитет

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод државниот празник Илинден, положи венци со свежо цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, порача дека „поради нашиот македонски идентитет, ни се оспорува правото на просперитет.“ - За да создаваме услови за просперитет во нашиот глобализиран свет, неопходно е да бидеме...

Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје, по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ. Премиерот Заев рече дека е потребно да се помират минатото и сегашноста заради иднината на Македонија. -  Историјата и минатото ги ставивме да бидат цврсти...

Делегации на партии и на институции положија цвеќе на гробот на Борис Трајковски

Делегација на СДСМ, во состав Диме Велковски, Цветанка Ласкова и Дарко Давитковски, положи цвеќе и оддаде почит на поранешниот претседател Борис Трајковски, на 13-годишнината од неговата смрт. - СДСМ, како и сите граѓани на Македонија, со достојна почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Трајковски кон Македонија, кој посветено работеше на соработка и на заедништо и отвори нови перспективи...

Делегација на СДСМ оддаде почит на претседателот Киро Глигоров

Делегација на СДСМ положи цвеќе и оддаде почит на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, денеска, на петгодишнината од неговата смрт. - СДСМ, како и сите граѓани на Македонија, со достојна почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Глигоров, кој градеше мостови на соработка во нашата држава и во светот, со што ги отвори перспективите...

Делегации положија цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот

Денеска, на Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции положија цвеќиња пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што се случи во 1963 година. Цвеќиња во спомен на жртвите во катастрофалниот земјотрес положија делегација на Градот Скопје, делегација на Владата на Република Македонија, делегација на Собранието на Република Македонија, делегација на Советот на Град Скопје, делегација од...

Поради дојава за бомба, евакуирани 2.000 луѓе од пазар во Москва

Околу 2.000 луѓе биле евакуирани од пазар во центарот на Москва по анонимна дојава за подметната бомба, соопштила полицијата, а пренесува ТАСС. Потврдено е дека сомнителен пакет бил пронајден на пазар, но повеќе детали не се познати. Пазарот Рижски, од каде што граѓаните биле евакуирани, е еден од најпрометните во главниот град на Русија за купување цвеќе. Утринава имало многу повеќе луѓе...

Владина и градска делегација положија цвеќе на гробот на Борис Трајковски

Делегација предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, и од членот на Советот на Град Скопје, Бранислав Саркањац, денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, и на гробовите на дел од загинатите во авионската несреќа, погребани во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел. На гробот на претседателот Трајковски цвеќе положија и делегации...

Делегација на Град Скопје положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев

Делегација на Градот Скопје, предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев, во црквата „Свети Спас“ во Скопје. Во црквата „Свети Спас“ беше одржана панихида на Македонската православна црква по повод 144-годишнината од раѓањето на еден од најголемите македонски херои и идеолог на македонската револуционерна борба.

Делегација на СДСМ положи цвеќе на вечното почивалиште на Глигоров

По повод четиригодишнината од смртта на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, делегација на СДСМ, предводена од потпретседателот Дамјан Манчевски, денеска положи цвеќе на неговото вечното почивалиште. - СДСМ и сите граѓани на Македонија, со пиетет се сеќаваат на достигнувањата што претседателот Киро Глигоров ги оствари за државата - се вели во соопштението на партијата.

Повеќе делегации положија цвеќе пред споменикот на НОБ

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, повеќе делегации положија цвеќе во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Цвеќе положи и делегација од Град Скопје, составена од градоначалникот Коце Трајановски и од претседателката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. Во името на борците-ослободители на Скопје, се обрати Трајко Стаматовски,...

Денеска се одбележува Денот на македонската револуционерна борба

По повод 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба, владина делегација, предводена од вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, и делегација од Градот Скопје, предводена од градоначалникот Коце Трајановски, ќе положат цвеќе пред споменикот на основачите на Внатрешната македонска револуционерна организација во паркот Жена-борец, спроти Собранието на Република Македонија. Одборот за доделување на државната награда „23 Октомври“, денеска...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...