fbpx
Таг: странство

таг: странство

На телефонскиот број 143-400 не може да се донира од странство

На телефонскиот број 143-400 за донации кој Црвен крст го отвори за помош на погодените од поплавите во скопскиот регион, не може да се остварат донации од странски мобилни оператори, потврдуваат за „Мета“ од „Оне-Вип“. - На бројот кој е отворен за донации исклучиво може да вртат претплатници на соодветниот оператор. Донации не можат да се остварат од странски мобилен...

Израелскиот обвинител побара истрага против премиерот Нетанјаху

Израелскиот обвинител Авишај Менделблит побарал да се отвори истрага против премиерот на земјата, Бенјамин Нетанјаху, соопштило вчера израелското министерство за правда, јавуваат локалните медиуми. Според медиумите, станува збор за сомнежи дека израелскиот лидер или некој од неговото семејство примил голема сума пари од странство. Сепак, од министерството за правда не соопштиле за каква истрага точно станува збор. Израелските медиуми минатата недела пишуваа...

Охрид викендов полн со гости како среде туристичка сезона

Со дневна температура од околу 30 Целзиусови степени и со температура на езерската вода од 22 степени, Охрид викендов пулсира како среде туристичка сезона. Убавото и топло време ги наполни плажите, а навечер полни се шеталиштата и летните бавчи во градот. Центарот за јавно здравје информира дека температурата на водата во Охридското Езеро е натпросечна за овој период од годината. Најголемиот...

Пад на градежните работи во странство

Во првите три месеци од годинава, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2.547.838.000 денари, што е за 18,2 отсто помалку во споредба со истиот период од претходната година, покажуваат податoците на Државниот завод за статистика. Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 147.748.000 денари, што е за 66,2...

Грчките мали и средни претпријатија размислуваат за заминување од Грција

Лошата бизнис-клима и високите даноци сè повеќе ги тераат грчките компании да размислуваат за преселба на активностите во странство. Истражувањето на Институтот „Ендевор Грис“ (Endeavor Greece) покажува дека во моментов 9.000 помали грчки компании размислуваат за заминување од државата. Според истражувањето, најголема причина за тоа е е даночната нестабилност во Грција, слабиот пристап до капитал и високите даноци. Иако обично претпоставките се...

НБМ: И визата се важи како основа за отворање сметка во странство

На 25 февруари Народна банка донесе одлука за олеснување на начинот и условите под кои македонските граѓани можат да отвораат и да имаат сметки во странство. Економските аналитичари сметаат дека оваа одлуката на Народна банка фрла голем сомнеж, заради политичките околности во кои е донесена. Тие сметаат дека времето ќе покаже зошто е направен ваквиот тип на либерализација. Според поранешниот министер за...

Фондот за здравство одобри лекување во странство за малата Ханита Салиу

Фондот за здравствено осигурување одобри средства за лекување во странство за Ханита Салиу, која има иста дијагноза како малата Тамара Димовска од Велес која почина минатата година. Малата Ханита во јавност се појави на 9 фебруари на протестот на годишнината од смртта на Тамара. Таткото на девојчето, Садула Салиу, тогаш изјави дека двапати побарале помош од државата, но биле одбиени со образложение...

Ем бил на работа во странство ем земал плата од училиште во Кумановско

Секторот за внатрешни работи Куманово поднел кривична пријава против 46-годишниот А.Р., директор на Основното училиште „Битолски Конгрес“ во село Лопате, кој се товари за злоупотреба на службената положба и овластување. Како што информираат од МВР, осомничениот, како одговорно лице, на вработен во училиштето не му го откажал договорот за вработување поради неоправдано отсуство од работа во 2014 и во 2015...

Активностите на градежните компании се зголемуваат дома, а се намалуваат надвор

Градежништвото останува најголем двигател на македонската економија и гранка која остварува најголем пораст. Градежните компании се ангажирани на изведба на патната инфраструктура и на објекти од висока градба. Има 4.349 фирми во градежништвото кои учествуваат со 6,2 процeнти од активните компании во земјава. - Во 2015 година има зголемување на договорените градежни работи за 65,8 проценти во однос на 2014 година, пред сè, поради...

Вредноста на договорените градежни работи помала за 52,7 проценти во однос на 2014 година

Вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 55.481.121 евро, што е за 52,7 отсто помалку во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Во наведениот период, градежната оператива од Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 43.354.715 евра, што е за 136,7 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Во...

ФЗОМ експресно одговори: Ханита в петок да дојде на преглед на Клиниката за ортопедија

По протестот по повод едногодишнината од смртта на малата Тамара Димовска од Велес, каде што говореше и Садула Салиу, татко на 11-годишната Ханита, која има иста дијагноза како и починатото девојче, експресно реагираше Фондот за здравствено осигурување. Оттаму во соопштение велат дека „Фондот презема активности и стапи во контакт со родителите, при што утврди дека нема конзилијарно мислење од соодветна македонска...

СДСМ: Тодоров ги користи здравствените работници за да правда бизниси

Никола Тодоров е соочен со кримнинална заднина на тендерите во здравството и затоа му се потребни медицинските работници, кои, наводно, ги праќал во странство за да ги обучи за опремата во кутии која служи за бизниси, но не и за граѓаните, обвини СДСМ. „Последниот ревизорски извештај покажа дека е набавена медицинска опрема што отстаптува од потребите наведени во тендерите, дека...

Повеќе од 300 лекари заминале од Македонија

Штипската Итна помош остана без прв човек откако началничката Сунчица Постолова замина на работа во Германија. Доктор Постолова се придружи на неколку десетина млади лекари од Источна Македонија, кои последната година заминаа на работа во германските болници. Итната помош во Штип претходно ја напушти уште еден лекар, кој замина во Германија. Од Здравствениот дом велат дека одливот на лекари од...

Зошто да одите во странство кога можете да останете и да инвестирате тука

Превенција на одливот на таленти, намалување на невработеноста и понатамошно развивање на претприемаштвото. Ова накусо е целта на проектот „Зошто да одите во странство кога можете да останете и да инвестирате во вашата држава?“, на здружението на граѓани ЦЕФЕ-Македонија, кој денеска ја имаше својата промоција во Битола. Проект-менџерот Јован Сталевски вели дека проектот нема да поставува бариери или граници, туку...

Босанците увезуваат леб!

По неконтролираниот увоз на вода, млеко, како и на многу суровини и преработки, во Босна и Херцеговина се увезува и леб. На полиците за прехранбени производи во Босна и Херцеговина, се нуди увозен леб, пренесува „Фена“. Спакуван во пластични вреќички од 500 грама, овој тост-леб е увезен од Полска, а продажната цена му е 0,7 евра.

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...