fbpx
Таг: спорт

таг: спорт

ФИНКИ и Факултетот за физичка култура ќе продолжат да се градат годинава, но не во барокен стил

Повеќе од единаесет години по основањето, најголемиот факултет во државата никако да добие свој сопствен објект. Бројот на студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) од година в година се зголемува, а „туѓите“ простории што ги користи институцијата и за кои плаќа кирија, стануваат премали за да ги задоволат потребите. Тесно е и на Факултетот за...

Потребно е зголемување на признанијата за женските спортови и за успесите на жените во спортот

Во Северна Македонија, поради недостигот на податоци и недостигот на важни истражувања на темата родова еднаквост во спортот, тешко е да се креираат политики засновани на докази. Постојните истражувања и податоци укажуваат дека жените и девојчињата помалку се занимаваат со физичка активност од мажите и момчињата. Нема податоци што покажуваат колку жените од маргинализираните заедници се занимаваат со спорт,...

 Детската лига на ФФМ му дадe црвен картон на говорот на омраза: „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Денес, на фудбалските терени на Фудбалската федерација на Македонија се одржа спортски настан за подигање на свеста кај младите, семејствата, родителите и поддржувачите во рамките на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“, која се фокусира на борбата против говорот на омраза и дискриминацијата, во соработка со Македонската фудбалска федерација. Идејата на настанот...

Грковска – Роутанен: Младите се наши партнери во креирањето политики за добро владеење

Младите се важен партнер во креирањето политики за добро владеење, истакна вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска на средбата со генералниот директор за демократија и човечко достоинство во Советот на Европа, Марја Роутанен. На состанокот што се одржа во Анталија, Турција на маргините на 17-тиот конгрес на Советот на Европа, на кој учествуваа министрите задолжени за спорт,...

Пендаровски: Игравме според правилата, но судиите не секогаш праведно нè оценуваа

Иако почнавме од иста стартна позиција и игравме според правилата, во одредени периоди како држава се соочивме со двојни стандарди и пристрасни судии што не секогаш ни овозможуваа праведно оценување на постигнатото. Ова го истакна во своето обраќање претседателот на државата Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, денот на независноста на државата. Тој на свечена церемонија денеска ги одликуваше...

Мојсовски: Три милиони евра ќе бидат издвоени за непречени активности на спортските субјекти во ковид кризата

Наумче Мојсовски фото: Влада
Три милиони евра или 184,5 милиони денари ќе бидат издвоени од државниот буџет за спортските субјекти за непречено спроведување на активностите во ковид кризата. Според Законот за спорт, досега, во услови на ковид-19, 666 спортски субјекти, 60 федерации и 173 спортисти добиле спортски ваучер за таа намена. Ова го изјави на денешната прес конференција, директорот на Агенцијата за млади...

„Скопје Слагерс“ – првиот македонски бејзбол тим полека но сигурно ги освојува трите бази

Младите во државата што сакаат да спортуваат или пак да научат нешто ново и поинакво, сега имаат уште една опција при изборот на спорт – безјбол. Она што во 2015 година започнало како вон-училишна активност на неколку приватни училишта во државата, во јуни годинава официјално се регистрираше како првиот македонски бејзбол клуб. Додека повеќето држави во регионот имаат свои бејзбол...

Почесен црн појас за амбасадорката на Јапонија од македонската џудо федерација

Џудо федерацијата на Република Северна Македонија ѝ додели почесен црн појас - 1 дан на амбасадорката на Јапонија во Македoнија, Кеико Ханеда, јави ipon.mk. Церемонијaта на предавањето на почесната награда се одржа вчера во службените простории на амбасадата. Во име на федерацијата плакетата и црниот појас со посвета ги предаде делегација предводена од претседателот Владимир Трпаноски и потпретседателот Горан Антевски, кои...

„Вардар“ е европски првак во ракомет

Ракометниот клуб „Вардар“ ја освои Лигата на шампионите и стана европски првак во ракомет. Во финалето во Келн, „Вардар“ го победи „Веспрем“ со три гола разлика. Скопскиот плоштад синоќа беше исполнет со бројни навивачи и граѓани кои ја одбележаа победата на клубот. „Вардар“ иако се соочува со финансиски проблеми, и голем дел од играчите потпишаа договори за други клубови, сезоната ја...

Заев: Тениските игралишта на ВМРО-ДПМНЕ сега служат за пасење крави

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков, на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев дали директорот на Aгенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, ќе поднесе оставка поради низата скандали во Агенцијата меѓу кои е и збирката песни, за која рече дека има елементи на дискриминација. - Збирката има скандалозна содржина а директорот Дарко Каевски се потпишал како уредник...

Се подготвува нов Закон за спорт и десетгодишна национална стратегија за спорт

Нов Закон за спорт и десетгодишна национална стратегија за спорт најави денеска премиерот Зоран Заев по дебатата во Владата со спортски работници, претставници на спортски федерации, здруженија и поддржувачи на развојот на спортот, за стратешките основи за развојот на спортот во Македонија. - Ве уверувам дека во мене имате спортски партнер, а во Владата поддршка. Целта е спортистите да го...

Заев до ракометарите: Вашиот успех е мотив Владата силно да го поддржи спортот

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со ракометарите на „Вардар“ кои го освоија првото место во Лигата на шампиони, со раководството на клубот, како и со претседателот и со претставници на Ракометната федерација на Македонија. Тој, од името на Владата, им врачи плакета за благодарност. „Вашиот успех е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот. Исто така,...

Груевски пак се заборави и иако е само партиски лидер, најави владини активности

Поранешниот претседател на Владата, а сега само лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по куса пауза повторно почна да говори како „де факто“ премиер. Последен пример за тоа е т.н. „промоција на мерките од областа на спортот“, која ја направи како да ја води владата или, во најмала рака, Агенцијата за млади и спорт. „Ние си зацртавме наша наредна голема активност да биде преку различни...

Почина спортската легенда Мухамед Али

По 31-годишна борба со Паркинсоновата болест, на 74 години почина спортската легенда, Мухамед Али. Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија, еден од најпознатите спортисти во светот, почина во болница во градот Феникс, Аризона, откако беше примен во четвртокот. Тој страдаше од респираторна болест, состојба  комплицирана од Паркинсоновата болест. Погребот ќе се одржи во родниот град на Али, Луисвил во Кентаки, вели неговото семејство...

Преку спортски активности до психофизички развој на децата со аутизам

Физичката активност може многу да помогне во целокупниот психофизички развој на децата со аутизам. Ова беше истакнато на денешната спортска манифестација организирана по повод Меѓународниот ден на аутизмот, одржана на спортските терени на Државниот универзитет во Тетово. Деца со аутизам од Тетово, Гостивар и од Дебар учествуваа во повеќе спортски дисциплини. - Мора да кажам дека го организиравме овој настан...

Општина Гостивар годинава ќе одвои 6 милиони денари за развој на спортот

За поддршка на спортски манифестации и за развој на спортот, Општина Гостивар годинава од својот буџет ќе одвои 6 милиони денари или двојно повеќе во споредба со минатата година. Парите се предвидени за развој на масовниот спорт и на рекреативните активности на граѓаните, поддршка на традиционални спортски манифестации, ученички и студентски спортски активности, како и на спортско-рекреативни активности на лица...

Бесплатни прегледи за младите рекреативни спортисти

Лицата кои рекреативно спортуваат од следниот месец ќе можат да направат бесплатен преглед на Спортска медицина, соопшти денеска министерот за здравство, Никола Тодоров. Со новата мерка, како што соопшти Тодоров, ќе бидат опфатени околу 25.000 лица, на возраст од 14 до 29 години, кои аматерски се занимаваат со спорт. Во основниот пакет спаѓа ЕКГ-преглед, хематолошки и уринарен статус, основна крвна слика,...

Здружение на кошаркари: Спортскиот интерес е пред кој било друг

Здружението на кошаркари на Македонија со соопштение се обрати до јавноста со апел проблемите што поскоро да се надминат во интерес на спортот во државата. Во соопштението на македонските кошаркари стои: „Сакаме да ѝ се обратиме на целокупната спортска и поширока јавност и да го изнесеме нашиот заеднички став. Ова е став на сите македонски играчи од сите клубови што учествуваат во Суперлигата, без...

Боксер изуби свест на меч и почина по два дена

Австралискиот боксер Брендон Смит почина два дена откако ја изгуби свеста по поразот во мечот за титулата шампион на Азија во категорија пердув од ВБЦ-верзија, пренесе „Спорт365“. Смит се онесвести 90 минути по поразот од Филипинецот Џон Мореалдо и оттогаш не се освести. Портпаролот на несреќниот 23-годишен боксер, Џејмс Оши, потврди дека Смит бил приклучен на апарати откако бил примен во...

Промовиран филмот „Патот до европскиот врв – Почеток“

Вчеравечер, во присуство на голем број пријатели, обожаватели и подржувачи на европскиот шампион на ридски патеки, Игор Стефановски - Иџе, се случи премиерата на филмот за сезоната 2014, во која првпат Иџе се закити со титулата европски шампион во катерогија 1, трки организирани од ФИА. Премиерата на филмот „Патот до европскиот врв - Почеток“, исполнет со автентични снимки од сезоната и со...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...