fbpx

„Вардар“ е европски првак во ракомет

-

Ракометниот клуб „Вардар“ ја освои Лигата на шампионите и стана европски првак во ракомет. Во финалето во Келн, „Вардар“ го победи „Веспрем“ со три гола разлика.

Скопскиот плоштад синоќа беше исполнет со бројни навивачи и граѓани кои ја одбележаа победата на клубот.

„Вардар“ иако се соочува со финансиски проблеми, и голем дел од играчите потпишаа договори за други клубови, сезоната ја заврши со втора титула европски шампион.

Ракометарите пристигнуваат вечерва, а нивните навивачи организираат пречек на аеродромот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...