fbpx
Таг: рудници

таг: рудници

Бугарија планира да ги затвори рудниците на јаглен до средината на 2025 година

Преодната влада во Бугарија го изготви Националниот план за опоравување и отпорност, којшто предвидува затворање на рудниците за јаглен во земјата до средината на 2025 година, објавува Капитал.бг во својата опсежна анализа од областа на енергетиката. Овој документ всушност ја предодредува одлуката за прекинување на користењето на јагленот како енергенс во производството на енергија. За сметка на термоелектраните, планирано е...

РЕК „Битола“ работи само со еден блок, обилните врнежи ја отежнаа работата на рудниците

Од утрово во прекин е работата на блокот 2 од битолската термоелектрана, а во моментов производството на електрична енергија продолжува од блокот 3, информираат од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). Обилните врнежи од дожд, чија количина од над 100 литри на метар квадратен предизвикала надоаѓање на вода и застој во подготовките за поместување на траките кои го пренесуваат јагленот...

До 2038 година Чешка ќе престане со ископот на јаглен од рудниците

До 2038 година Чешка ќе го затвори производството на јаглен од рудниците, одлучи чешкиот владин Комитет за јаглен. Точниот датум ќе биде договорен компромисно, изјави министерот за индустрија Карел Хавличек во петокот, претставувајќи го крајниот извештај, пренесува деловниот портал Seebiz.eu Еколозите бараа и порано да се прекине со ископот на јагленот, а докторите потпишаа и петиција предупредувајќи на последиците од...

Аерозагадувањето, климатските промени и обновливите извори највисоко на еколошката агенда на новата Влада

Интензивно зазеленување на земјата и промена на начините за загревање на институциите и домовите, како еден од најитните одговори на аерозагадувањето, потоа соодветен третман на отпадот како и нови транспортни политики со акцент на субвенции за еколошки возила и велосипеди, се главните еколошки определби на новата Влада во програмата за периодот од 2020 до 2024 година. Ќе се работи...

Додека се чека одлуката на Вишиот управен суд, не запираат протестите против рудникот во Иловица и Штука

Протестите против отворањето на рудник за бакар и злато во близина на струмичките села Иловица и Штука нема да запрат сѐ додека Вишиот управен суд не донесе конечна одлука, најавуваат од здружението „Здрава котлина“. Откако и државата и канадската компанија „Еуромакс“ минатиот месец ја обжалија одлуката на Управниот суд, со која ја поништи одлуката на Второстепената државна комисија за...

Концесијата за Иловица ќе биде одземена, мора да се запазат законските процедури

Одлуката за одземање на концесијата за рудникот Иловица е практично донесена, бидејќи се стекнати формално-правно условите за раскинување на договорот со концесионерот „Еуромакс Рисорсис“, брифираат извори од владата. Ова практично значи дека, по истекот на седумте дена, дадени на денешната владина седница на Министерството за економија за „да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за  експлоатација на...

„Еуромакс Рисорсис“ уверува дека над Штука и Иловица копаат само археолози

„Еуромакс Рисорсис“, концесионерот на рудникот Иловица – Штука, ќе плати над 100 илјади евра за археолошките истражувања на неколку локации кои се наоѓаат на просторот каде што е планиран идниот рудник за бакар, соопштија од компанијата. - Локалитетите беа идентификувани во текот на активностите за подготовка на Студијата за влијанието врз животната средина, реализирани од Еуромакс, се вели во одговорот...

Жителите на Иловица и во археолошките ископувања гледаат обид за старт на рудникот

Повторно тензии околу рудникот Иловица-Штука откако на концесискиот простор во ридовите над струмичките села Иловица и Штука пред два дена започнаа археолошки ископувања. Според информациите кои ги добивме од локалното население, постои вознемиреност кај жителите на селата кои гравитираат кон реонот на кој се предвидува отворање на рудникот за бакар и злато, чиј концесионер е фирмата „Еуромакс рисорсис“ бидејќи...

Хидроцентралите и рудниците да не се градат без да се прашаат граѓаните, бараат екологистите

Прогласувањето на рудниците како и на големите и малите хидроенергетски проекти за градби од државно значење е неприфатливо бидејќи претставува закана за природните подрачја во земјава, стои во обраќањето до јавноста на граѓанската организација „Еко-свест“. Тие реагираат на новиот предлог-закон за урбанистичко планирање, кој се наоѓа на втора по ред јавна расправа во Собранието. Граѓанските еколошки организации веќе подолго време...

Струмичките екологисти контра Макрадули: Не веруваме во стандардите за кои зборувате за Иловица

За какво почитување на закони, светски пракси и техники зборувате господине Макрадули кога зборувате за рудникот Иловица-Штука, кога токму за овој рудник државата досега прекршила неколку закони, промашени и истечени се сите законски рокови веќе со години, го прашуваат струмичките екологисти заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, по повод изјавата што тој ја даде на „Радио Слободна Европа“. Тој во...

Храна, туризам и рудници не одат заедно, велат екологистите

„Јас и моите синови, кои ги убедив да не се иселат во странство, додека сме живи ќе произведуваме органска храна и нема да дозволиме рудници да ја загадуваат животната средина во која живееме и одгледуваме земјоделски производи“, рече Димче Балевски органски производител и еко-активист од Валандово, во своето обраќање на конференцијата со наслов „НЕ за рудници, ДА за зелена...

„Еуромакс“ нема да ги тужи активистите за Иловица, ќе користи други „правни механизми“

Нема најава дека „Еуромакс Рисорсис“ ќе ги тужи струмичките еколошки активисти за нивните објави на социјалната мрежа „Фејсбук“ поврзани со отворањето на рудникот Иловица чиј концесионер е оваа компанија. Во најновото соопштение упатено до јавноста, се вели дека „Еуромакс“ ќе продолжи да ги користи сите правни механизми за да спречи ширење на дезинформации и лажни вести за проектот и...

Вознемирувања и заплашувања се опoмените од „Еуромакс Рисорсис“ до еко-активистите

Дваесет и девет еколошки здруженија активни во секторот животна средина и клима во земјава им даваат целосна поддршка на граѓанските активисти и жителите на локациите каде се планирани да се градат рудници за бакар и злато. „Деновиве тие се безобразно нападнати поради својата борба да си ги зачуваат домовите и да ја зачуваат нашата храна. Ова не е прв пат...

„Еуромакс Рисорсис“ бара од активистите да се извинат и да пазат што пишуваат по Фејсбук

Струмичките еко-активисти, кои водат повеќемесечна борба за спречување на отворање на рудникот за бакар и злато во атарот на струмичките села Штука и Иловица, велат дека не отстапуваат од својата борба и покрај тоа што добија опомени пред тужби од правните застапници на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ која е концесионер на рудникот. Од тројцата, на кои им беа врачени писмата на...

Јаловиштата се безбедни, нема да ни се случи несреќа како во Бразил, велат надлежните

Трагедијата во бразилската сојузна држава Минас Жераис во петокот, кога поради пробиена брана на хидројаловиште на рудник за железо загинаа 58 лица а над 300 се уште се водат како исчезнати, но без голема надеж дека ќе бидат пронајдени и спасени, ја зголеми загриженоста и во Македонија. Во земјава има  хидројаловишта, а идните рудни концесии предвидуваат и нови. Во моментов...

Судбината на новите рудници на Југоистокот врзана со „името“

Ќе добие ли Македонија нови рудници во 2019 година на југоистокот од државата? Оваа дилема би можела да биде разрешена уште во првата половина на годинава, ако се има предвид дека се усвоени уставните измени и се релаксира општествениот амбиент во пресрет на членството во НАТО. Се очекува да бидат откочени повеќето од сега закочените процеси, меѓу кои и...

Забрането е користење на цијанидот и сулфурна киселина за идните рудници

Собранието на Република Македонија на денешната седница ги донесе измените на Законот за минерални суровини со кои на идните рудници на металични суровини со отворени копови им се забранува употребата на цијанид и на сулфурна киселина во технолошките процеси на флотација или на лужење на рудата. Оваа законска измена, која не се однесува на постоечките рудници, беше предложена од страна...

Судбината на рудникот Иловица ќе се решава во договор со сите заинтересирани страни

Владата нема да донесе одлука која е на штета на интересите на граѓаните на Македонија. Тоа значи дека нема да се донесе одлука за судбината на рудникот Иловица се додека не се усогласат ставовите на сите засегнати страни. Вака ја образложи позицијата на македонската Влада портпаролот Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со нерешениот статус на концесијата на...

„Еуромакс ресоурсис“: Користењето на референдумот да се оцрни рудникот е нечесно

Компанијата „Еуромакс ресоурсис“ концесионер на рудникот за бакар и злато на локалитетот Иловица, реагира на изјавите на претставниците на еколошките иницијативи кои велат дека неисполнетите ветувања за рудниците се причина за слабата излезност во Босилово и Ново село на референдумот. „Во име на активности за заштита на човековата средина, одредени еколошки здруженија и активисти ги злоупотребуваат политичките случувања во државата...

Анѓушев: Рударството е важно, треба да се смени перцепцијата на граѓаните

Во Македонија кога ќе се спомне рударство се раѓаат негативни чувства, мора да отвориме дискусија зошто е тоа така рече денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на отворањето на 3. Европски форум за рударство и истражување „Minex Europe 2018“  организиран од Стопанска комора на Македонија. - Мој заклучок е дека таквата состојба е генерирана од неодговорниот однос на дел од концесионерите...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...