fbpx
Таг: ректор

таг: ректор

Четворица кандидати за ректор на Тетовскиот универзитет

Пријавувањето на Конкурсот за ректор на Универзитетот во Тетово (УТ) за мандатниот период 2023-2026 година заврши. Од Универзитетот во Тетово за Порталб.мк потврдија дека во трката за ректор во моментов учествуваат четворица професори, но без да ги откријат нивните имиња. Иако од Тетовскиот универзитет официјално не ги откриваат имињата на кандидатите, Порталб.мк го обезбеди документот - одлуката за списокот на...

Вчера поништен стариот, денеска објавен нов конкурс за ректор на Тетовскиот универзитет

Откако вчера беше поништен првичниот конкурс, денеска е објавен новиот јавен оглас за избор на ректор на Универзитетот во Тетово за периодот 2023-2026 година. Поништувањето на првичниот конкурс се случи поради прекршувањата направени во врска со поставувањето на дополнителни фаворизирачки/дискриминаторски критериуми кои не се предвидени во Законот за високо образование, а ниту пак во Статутот на самиот Универзитет. Прекршувањата...

Измислен дополнителен критериум – поништен конкурсот за ректор на Тетовскиот универзитет

Десет дена по распишувањето, се поништи јавниот конкурс за избор на ректор на Универзитетот во Тетово (УТ). Ова се случи откако јавноста дозна за прекршувањата направени на овој конкурс во врска со поставувањето на дополнителните фаворизирачки/дискриминаторски критериуми кои не се предвидени во Законот за високо образование, а ниту пак во Статутот на самиот Универзитет. Прекршувањата се констатирани и од...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна комисија, броењето на гласовите е во тек, а официјалните резултати ќе бидат објавени за околу два часа. „Ангелова предничи по досега избројаните гласови. Но, треба да се види колкав е процентот...

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право на глас имаа 1.426 гласачи, а се бираше меѓу шестмина кандидати. Резултатите од гласањето ќе бидат познати попладнево. Мета.мк следеше дел од изборниот процес на неколку факултети. Гласањето кое беше тајно, се...

Вкупно 1.426 гласачи во рок од два часа ќе гласаат за нов ректор на УКИМ

На 30 мај, во периодот од 12 до 14 часот ќе се гласа за нов ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Нема простор за зголемување на времето за гласање, во случај некој од професорите да не може токму во тој термин да се појави на гласање поради други обврски. Проф. д-р Родна Живковска од Правен факултет, претстедателка на Универзитетската...

Некој не знае колку пари има, а некој плаќа кредити – колку „тежат“ кандидатите за ректор на УКИМ?

Универзитетската изборна комисија веќе ги разгледа и ги прифати сите шест пријави на кандидатите за нов ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, кои стигнале пред завршувањето на крајниот рок. И официјално, кандидати за нов ректор станаа актуелната проректорка за финансии Биљана Ангелова од Економскиот институт; Горан Ајдински од Филозофскиот факултет; неговиот колега кој доаѓа од истиот факултет,...

Две проректорки и четворица декани и професори во трка за ректорската фотелја на УКИМ

Денеска на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатури за избор на нов ректор на најстариот универзитет во земјата „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Согласно роковникот објавен на веб-сајтот на универзитетот, ќе се гласа на 30 мај, во периодот од 14 до 16 часот, на сите 23 факултети и 5 институти. Мета.мк дознава дека во трка за ректор за мандатниот период...

Почнува трката за нов ректор на УКИМ, рокот за кандидатури е 2 мај

Најстариот универзитет во државата, „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) од септември треба да добие нов ректор за мандатниот период септември 2023 - септември 2026 година. Во јавниот оглас кој е објавен на веб-страницата на УКИМ, пишува дека условите за избор на ректор се: кандидатот да биде државјанин на С. Македонија, како и да е еден од редовните професори на...

Отворена јубилејната 55. Летна школа за македонскиот јазик и култура во Охрид

Расте интересот за изучување на македонистиката на странските универзитетски центри. На јубилејната, 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) има најголем број учесници последниве години. Покрај учесници од земјите во коишто се изучува македонистиката, годинава има учесници и од земји чиишто универзитети може...

Само две жени во земјава ја извршувале функцијата ректор на државните универзитети

УКИМ
Разочарувачки се податоците од истражувањето на Порталб.мк за застапеноста на жените ректори на државните универзитети во Северна Македонија. Имено, од вкупно 53 ректори на јавните универзитети, само две биле жени. Невладините и експертите алармираат, а државните органи се правдаат. Во земјава само универзитетите „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) и „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) имале жена за ректор. Радмила Кипријанова во...

Радев: Борисов претходно се скри под здолништето на Цачева, сега под тогата на ректорот

Пред пет години Бојко Борисов се сокри под здолништето на Цецка Цачева, а сега се крие под тогата на ректорот, порача Румен Радев, бугарскиот претседател и кандидат за втор претседателски мандат, откако доскорешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов не одговори на повиците на Радев да се кандидира за претседател, јави бугарски „Медиапул“. ГЕРБ, партијата на Борисов, по сè изгледа ќе...

Тројцата професори не се повлекуваат од трката за ректор на УКИМ, туку кандидатурите ги ставаат во мирување

Професорите Петар Атанасов, Вујица Живковиќ и Драги Димитриевски ги отфрлија тврдењата дека се повлекуваат и го бојкотираат изборот за ректор. „Ние вчера јасно и гласно кажавме дека нашите кандидатури ги ставаме во мирување согласно со извештаите и препораките на ДКСК и ДПИ. Овие избори за ректор се нелегални, недемократски и неакадемски. Нашите кандитатури ги ставивме во мирување, затоа што не...

ДКСК регира за наодот на ДПИ дека Ректорот на УКИМ може да претседава со Сенатот

При спроведен вонреден инспекциски надзор Државниот просветен инспекторат констатирал дека претседавањето на ректорот со Сенатот е во согласност со член 221 став 1 од новиот Закон за високото образование (Сл. Весник на РМ бр. 82/2018) каде е предвидено дека избраниот ректор, проректор, декан, продекан, член на сенат, односно директор и заменик директор на висока стручна школа, избрани пред влегување...

Владата го стави во мирување изборот на нов ректор на УКИМ поради корона вирусот

Владата на вчерашната седница одлучи да го стави во мирување изборот на нов ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје по реакциите што беа упатени од дел од кандидатите за избор на оваа функција и од Независниот академски синдикат (НАКС). Владата го допрецизираше членот 5 од Уредбата за законот за високо образование, со кој се предвидува на органите...

Обвинителство ја отфрли иницијативата од Антикорупциска против ректорот Никола Јанкуловски

Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрлило иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против Никола Јанкуловски, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Обвинителот што ја водел предистражната постапка констатирал дека нема основано основано сомнение дека пријавениот сторил злоупотреба на службената положба и овластување, измама во службата и несовесно работење. Во иницијативата од...

Блажо Боев реизбран за ректор на штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“

Академик Блажо Боев, редовен професор на Факултетот за природни и технички науки на Универзитетот „Гоце Делчев" – Штип е избран за ректор на УГД. Ова е втор мандат за Боев, кој и во претходните четири години го водеше Универзитетот. Попладнево беа сумирани резултатите од гласањето на наставно-научните совети на сите факултети и академии при УГД, по што Комисијата ги сумираше...

Јанкуловски: Како нов ректор, немам лесна задача, туку голема обврска

Деканот на Медицинскиот факултет, Никола Јанкуловски, од денеска и официјално е новиот ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и тој оваа функција ќе ја извршува во наредните четири години, со можност за реизбор. Јанкуловски на 27 јуни беше избран за ректор на УКИМ откако освои 43 гласа, наспроти неговиот противкандидат, професорот Ненад Новковски, кој освои шест гласа. Тој на денешната свеченост...

УКИМ денеска ќе го инаугурира новиот ректор Јанкуловски

Новоизбраниот ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска официјално ќе стапи на функција. Инаугурацијата ќе се одржи во 12 часот, во аулата на Универзитетот. Новиот ректор на УКИМ претходно беше декан на Медицинскиот факултет во Скопје, професор по предметот хирургија и абдоминален хирург. Јанкуловски беше избран во јуни година, а функцијата ја наследи од досегашниот ректор Велимир Стојковски. Тој доби 43...

Ристова: Допрва следува битка на УКИМ со власта

Битката на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ со власта допрва ќе биде офанзивна, вели универзитетската професорка и членка на „Професорски пленум“, Мимоза Ристова, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. - Мислам дека следниот потег е кај нас луѓето кои се спротивставуваат на криминални избори во секој облик, дали на државно или на ниво на оваа организација, која е јавна установа....

Украина тврди дека потопила руски воен брод во окупираниот Крим

Украина тврди дека потопила руски воен брод во близина на Керчкиот Проток во окупираниот Крим, како дополнителен удар врз поморската моќ на Москва и нејзината контрола над Црното Море. Воената...