fbpx
Таг: рак

таг: рак

Вистиномер: Нема лек за рак на простата кој функционира стопроцентно

Измамнички и невистинито е да се ветува дека ќе се излекува канцер на простата во сто проценти од случаите, oсобено без да се знае какви се параметрите на конкретниот пациент. Тоа едноставно  е далеку од вистината. Третманот на канцер на простата е хируршката интервенција, наречена радикална простатектомија, која може да се изведе на класичен начин, лапароскопски или со роботска...

Вистиномер: Спајк протеинот од вакцината против ковид-19 не е поврзан со раст на стапката на канцер

Наспроти тврдењето во постот што го рецензираме, вакцините против ковид се испитани и нема линк меѓу нив и зголемена стапка на канцер. На официјалната веб-страница за вакцинација во земјава е посочено е дека вакцините против ковид-19 не може да предизвикаат рак. Во сите упатства за користење на вакцините, ниеден несакан ефект не е канцер. Реномирани медицински стручњаци ги отфрлаат тврдењата дека вакцините може да...

Вистиномер: Не е точно дека поради вакцината на Фајзер e зголемена стапката на канцер, невролошки проблеми и на смрт

Професорот за биологија на канцер, на Мехари медицинскиот колеџ, Доналд Алцендор за „Ју Ес Еј Тудеј“, вели дека нема основа за тврдењето дека вакцината предизвикува канцер. Харвард објави студија која откри придобивки од ковид вакцините за пациентите со рак, а истото го покажа и студијата на Стенфорд објавена во декември. Во однос на наводната смртност по вакцинацијата, портпаролот на Фајзер за...

Вистиномер: Во вакцините против ковид-19 нема канцерогени поттикнувачи

Во сите упатства за користење на вакцините, никаде канцерот не е наведен како несакан ефект. Повеќето луѓе кои се вакцинираат против ковид-19 имаат благи симптоми кои исчезнуваат за ден или два. Доктор Марк Шломчик, претседател на Одделот за имунологија на Универзитетот во Питсбург за медицина, вели дека идејата дека вакцините може да предизвикаат канцер се невистинити. Истото го...

Вистиномер: Со ореви и мед не се лекуваат болести на тироидната жлезда

На пациентите кои имаат болести на тироидната жлезда им е потребен постојан медицински третман и редовни контроли. Првенствено дијагноза, ехо контроли, крвна слика за испитување на хормоните и секојдневна терапија зависно од болеста, секако исклучиво со препорака од специјалист ендокринолог или интернист. Клучно е да се нагласи дека за различните нарушувања на тироидната жлезда се земаат потполно различни лекови.Така...

Вистиномер: Нема докази дека вакцината против ковид предизвикала сарком, од кој починала девојка

Нема докази дека вакцината против ковид-19 предизвикала сарком, од кој починала девојката чиј смртен случај е наведен во постот. Саркомот е карцином во сврзното ткиво, не се знае што го предизвикува. Има ризик фактори, но меѓу нив не се споменува вакцинацијата. Вакцините против ковид се испитани и нема линк меѓу нив и зголемена стапка на канцер. мРНК вакцините не...

Вистиномер: Лук, мед и оцет не лекуваат канцер

Не е вистина дека мешавина од лук, мед и оцет лекува канцер, медицински професионалци тврдат дека храната не може да излекува канцер. Исто така, опасно е да се сугерира дека оваа мешавина е лек, а уште помалку за големиот дијапазон на болести опишани во постот, зашто пациентите може да го доживеат третманот на канцер наивно. Секој вид на канцер...

Вистиномер: Вакцините против ковид не предизвикуваат канцер

Податоците од клиничките тестирања и почетокот на вакцинацијата против ковид-19 не покажуваат линк меѓу вакцините и стапката на канцер. Пациентите со малигни хематолошки заболувања во Северна Македонија имаат и официјални препораки од Клиниката за хематологија, да се вакцинираат. Во сите упатства за користење на вакцините, ниеден несакан ефект не е канцер. Повеќето луѓе кои се вакцинираат против ковид-19 имаат...

Нов третман со комбинација на лекови ги уништува туморите на ракот на главата и вратот

Нов третман за рак може да ги уништи туморите кај пациенти со рак на главата и вратот во терминална состојба, открија британските научници, јави Гардијан. Значајна студија на научниците од Институтот за истражување на ракот (ИЦР) од Лондон и Кралска Марсден Траст Фондација на НХС покажа дека коктел од лекови за имунотерапија го зајакнуваа имунолошкиот систем на пациентите да ги...

Вистиномер: Не, ракот не исчезнува со четири лажици ореви, мед и лимони дневно!

Објава на социјалната мрежа Фејсбук дезинформира дека мешавина од: мед, лимони, лук, пченица и ореви, е чудотворен лек за рак. Врз основа на медицински мислења на двајца доктори, директорот на Клиниката за онкологија и уште еден лекар од истата клиника, оценуваме дека не е вистина оти храната е лек против ракот, иако секој човек треба да се храни здраво...

Годишно 150 жени заболуваат од рак на грло на матка, потребно е подигање на свеста за рано откривање

Секоја година во нашата држава во просек 150 жени заболуваат од рак на грло на матката или 15 на 100.000 жени, рече професорката Елена Ќосевска од Институт за јавно здравје на денешната прес-конференција по повод одбележувањето на европската недела за подигање на свеста за ракот на грлото на матката. Според морталитетот, секоја година умираат од 30 до 40 жени или...

Филипче на настанот „Напред розово“: Има терапија за сите пациенти со онколошка дијагноза

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на 12. розова прошетка наречена „Напред розово“ во организација на Здружението „Борка - За секој нов ден“ порача дека денеска, кога се одбележуваат и три години од одличната соработка на Министерството за здравство со Здружението Борка, во земјава веќе има терапија за сите пациенти со онколошки, односно малигни заболувања. - Во изминатите 3...

Дезинформациите за „уништувањето“ на корона вирусот и ракот не умираат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Најголемите 10 дезинформации во Грција: Лек за ракот, пчели кои сакаат икони, проститутки за мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Како „Курир“, „БХДИјаспора“ и Русинот Черниговски го излекуваа ракот со постење од вистината

Со само една статија објавена завчера на еден сајт од Северна Македонија, беа прекршени неколку правила на новинарската професија, но истовремено и се потврди дека во дигиталното доба е многу лесно да се прошират дезинформации, иако во исто време на располагање се сите алатки за да се провери дали нешто што се објавува е вистина или само нечија „објава“....

Научниците на чекор до универзален тест на крвта за откривање рак

Научниците се на чекор до исполнување на една од најголемите цели во медицината - универзален тест на крвта за откривање рак, објави денеска „Би-би-си“. Тим научници на Медицинскиот факултет „Џонс Хопкинс“ испитуваат метод кој открива осум најчести форми на тешката болест. Нивната визија е да се прави годишен тест за рано откривање на болеста, кој би можел да спаси...

Костова: Македонија е претпоследна земја во Европа според резултатите во здравството

Македонија е претпоследна земја во Европа според резултатите во здравството, а економската ситуација ги турка граѓаните во депресија. Ова произлезе како заклучок од синоќешната дебата посветена на 7 април, Светскиот ден на здравјето, организирана од комисијата за здравство на СДСМ и од форумот на жени на општинската организација на СДСМ од Кисела Вода. Членката на комисијата за здравство на СДСМ, Елена Костова,...

СДСМ: Македонија е трета во Европа по најлоши резултати на преживување од рак

Европскиот здравствен индекс (ЕХЦИ), едно од најрелевантните истражувања за Европската комисија, за 2016 година покажа дека Македонија е трета во Европа по најлоши резултати на преживување на болни од малигни заболувања, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека, „10 години граѓаните болни од рак немаат достапни современи терапии.“ - За Никола Тодоров и за Никола Груевски беа...

Стаменковска: Нови лекови против малигни заболувања на Клиниката за онкологија

Од вчера е овозможена нова терапија нa шест типа на малигни заболувања која ќе може бесплатно да се добива на Клиниката за радиотерапија и онкологија, изјави Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. Таа потенцираше дека се работи за лекови против малигни заболувања на дојка, на бубрег и на кожа. - Овие терапии во минатото чинеа од 3.000 до 8.000 евра. Сега...

4.200 лица минатата година заболеле од рак

Минатата година, според Универзитетската клиника за радиотерапија, нови 4.200 лица заболеле од рак во Македонија. Оваа болест е втора причина за смрт во Македонија, односно во 19 проценти од смртните случаи причината е канцерогено заболување. Прва причина за смрт во државата се болестите на циркуларниот систем. Најзастапен вид на рак кај мажите бил ракот на бели дробови и на простата, а кај...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...