fbpx
Таг: професори

таг: професори

Турската полиција по грешка привела 20 универзитетски професори

Гувернерот на Анталија, Мунир Каралоглу, призна дека полицијата во овој турски град „по грешка“ привела 20 универзитетски професори, во рамки на операцијата против осомничените припадници на т.н. терористичка организација на Фетулах. - Некои тоа го нарекуваат лов на вештерки, но ние не ловиме вешетерки, туку предавници и убијци и ќе продолжиме да го правиме тоа - рече Каралоглу. Тој нагласи дека понекогаш се...

Обвинителство за акцијата „Еразмус“: Досега имаме евидентирано поткуп од 2.800 евра

Истрагата за корупција на Економскиот факултет траела две години, а полициската акција е спроведена во понеделникот оваа недела бидејќи Обвинителството за организиран криминал и корупција добило сигруна дојава дека тој ден ќе има примопредавање на пари, како поткуп. Ова денеска го соопшти обвинителката Лидија Раичевиќ, која го води случајот, пренесува „Академик“. Шесттемина професори, демонстраторот и сопственикот на бифето на Економскиот...

Одземени пасошите на петмина осомничени во акцијата „Еразмус“

По неколкучасовен распит во Кривичниот суд, судија на претходна постапка на петмина од осомничените во акцијата на МВР на Економскиот факултет во Скопје им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и обврска да се јавуваат пред надлежен суд, потврдија за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1. Како што дознаваме, станува збор за тројца универзитетски професори, еден...

ОЈО: Професори примале поткуп и барале сексуални услуги за оценка

„Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по повеќемесечна оперативна обработка на податоци, прибра докази до степен на основано сомневање за сторени кривични дела со коруптивна природа, каде оштетени се студенти од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Осомничени се осум лица од кои шест се универзитетски професори, еден демонстратор и еден управител на бифе во...

МВР потврди: Вработени на Економски факултет се осомничени за примање поткуп

Одделот за организиран криминал на Министерството за внатрешни работи (МВР) во координација со надлежното јавно обвинителство ја спроведува акцијата на Економскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, потврдија за „Мета“ од МВР. „Одделот за справување со организиран и сериозен криминал презема мерки и активности во координација со Основното јавно обвинителтво на УКИМ, поради сомневање за сторени кривични дела злоупотреба...

Хокинг е за останување на Британија во ЕУ

Британскиот астрофизичар Стивен Хокинг и уште 150 универзитетски професори денеска во писмо посветено на останувањето на Велика Британија во Европската Унија, оценија дека излегувањето од Унијата би претставувало катастрофа за науката. - Ако Велика Британија ја напушти ЕУ, тоа би значело губење на слободата на движење на научниците од Велика Британија кон Европа и тоа би било катастрофално за науката и...

Груевски: На универзитетот „Дамјан Груев“ ќе предаваат врвни светски професори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска заедно со пратеничката Олга Најденовска, беше на увид на неколку градежни објекти во општината Гази Баба. Груевски рече дека пратеничката Најденовска, која е и претседателка на собраниската комисија за образование, го информирала дека опозицијата сака да ја блокира работата на комисијата, за да не се оформи новиот универзитет „Дамјан Груев“. Претседателот на владејачката партија...

Груевски најавува како да е премиер: Стипендии за најдобрите 100 студенти

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја најави новата мерка наменета за младите, наречена „Млади амбасадори“. Мерката е наменета за средношколците што ќе освојат награда на една од 12-те меѓународни научни олимпијади. - За освоен златен медал, средношколецот ќе добива по 12.000 денари секој месец цела година. За освоен сребрен медал, на добитникот ќе му се исплаќаат по 10.000 денари 12 месеци. Средношколците што ќе освојат...

Горазд Росоклија е новиот претседател на Одборот за акредитација на високото образование

Академикот Горазд Росоклија е новиот претседател на Одборот за акредитација и за евалуација на високото образование, кој е надлежен за оценување на квалитетот на високото образование во Македонија. Од 23 членови на Одборот, девет се од редот на професорите избрани од Интеруниверзитетската конференција, двајца членови се од Македонската академија на науките и на уметностите, еден е претставник на најрепрезентативното тело...

Втор меѓународен симпозиум за земјоделство и за храна во Охрид

Климатските промени се главниот фактор што во иднина најмногу ќе го погоди земјоделството, а со тоа ќе влијае директно и врз производството на квалитетна храна, сметаат учесниците на Вториот меѓународен симпозиум за земјоделство и за храна, кој се одржува во Охрид. – На овој втор симпозиум, ние ги обединивме во една платформа досегашните научни трудови, при што одговорите за влијанието на климатските...

Судиите денеска ги избраа членовите на Советот на факти

Околу 600 судии денес на тајно гласање избираа пензионери кои ја ке оценуваат нивната работа. Гласањето беше тајно,  а резултатите ќе бидат објавени во понеделник. Се гласаше за 19 кандидати за седум од девет места. За двете места од редот на пензионирани професори по право, ќе биде распишан нов оглас. Подготовките за гласањето ги направи Комисијата за избори составена од членовите...

Почнува 16. Летен универзитет во Струга

Од денеска до 3 јули, во хотелот „Дрим“, во Струга ќе се одржи 16. Летен универзитет, во организација на Амбасадата на Франција и на Францускиот институт во Скопје. Оваа година на настанот ќе бидат понудени пет наставни модули што ќе ги водат квалификувани обучувачи, а се наменети за наставници и за професори по француски јазик од Македонија и од регионот, односно,...

Меѓународен семинар за македонски јазик, лингвистика и култура во Охрид

Утре, во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Охрид, свечено ќе биде отворена 48. по ред летна македонистичка школа, Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, кој ќе трае до 27 јуни. Од УКИМ велат дека Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура веќе е препознатлив како летен универзитет по македонистика, за што сведочи...

Груевски, мајсторот за упади

Кога ќе се спомене ненадејното појавување на премиерот Никола Груевски на прес-конференција, веднаш се помислува на неговата смислена тактика на „упади“. Тоа уште еднаш го покажа со последниот негов настап, во Владата на Република Македонија. Овој „упад“ се случи веднаш по објавувањето на четвртата „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, така што само еден час подоцна, Груевски, ненајавено и ненадејно, ги...

„Професорски пленум“: Не е испочитувано нашето барање

„Професорски пленум“  во соопштение до јавноста информира дека на седницата на Собранието на Република Македонија, закажана за денеска, на која е поднесен предлог-закон за изменување на Законот за високото образование, не е испочитувано барањето на професорскиот пленум за одлагање на примената на целиот пакет закони за високото образование до 2018 година, вклучително законот за воспитно-образовни установи за образование на...

„Професорски пленум“: Ќе се вклучиме во работата за подготвување нови законски решенија

„Професорски пленум“ беше дел од делегацијата која на барање на ректорот на УКИМ оствари средба со премиерот Груевски и со неговиот тим. Во долгата дебата, претставниците на професорскиот пленум, заедно со колегите и со студентите, ги афирмираа клучните забелешки и аргументи за неприменливоста на законите од областа на високото образование (ЗВО), се вели во соопштението од „Професорски пленум“. „Јавноста веќе...

„Професорски пленум“ бара одложување на законот по 2018 година

Ставот на „Професорски пленум“ е неколкупати јавно истакнат и тој ќе му биде предочен и на премиерот Груевски: разговори околу нов закон за високо образование се можни откако ќе биде одложена примената на последните законски измени на Законот за високо образование, велат од „Професорски пленум“. „Привременото одложување до 2018 година ќе даде простор и доволно време да се вклучат сите...

Партиската поделба на професорите ги подели и учениците во Охрид

Поделбата на професорите по партиска линија ги подели и ученици од охридската гимназија „Свети Климент Охридски“. Наместо на часови, тие од утрово стојат пред влезот на училиштето и не влегуваат во училниците за да одржат настава. Се солидаризираат со професорите кои вчера стапија во штрајк и покрај ставот на Унијата на средношколци да се оди на настава. Директорот на училиштето, Ѕвонко...

„Професорски пленум“: Ќе посегнеме по сите правни инструменти

„Професорски пленум“, по потпишувањето на указот за Законот за високо образовани од претседателот Ѓорѓе Иванов, испрати соопштение во кое се вели дека ќе посегнат по сите правни инструменти, меѓу кои и форми на граѓанска непослушност. „Почитувани граѓани, укажуваме дека претседателот стави потпис на укази за прогласување на закони кои содржат неуставни одредби, со кои се руши автономијата на Универзитетот и...

„Професорски пленум“ бара Ректоратот да го демантира MOН

„Професорски пленум“ упати јавно барање до ректорот на УКИМ, проф. д-р Велимир Стојковски, да го демантира Министерството за образование и наука (МОН), дека Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ предложил, а МОН го прифатил предлогот за спроведување пилот-проект за државен испит само еден ден пред гласањето на законските измени во Собранието на РМ. Според соопштението, Ректорската управа на УКИМ одржала вонредна...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...